Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
priitserk
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: L Mär 23, 2024 12:17 pm
QTH: KO29IK

Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas priitserk » L Mär 23, 2024 12:24 pm

Tere

Paluksin abi meestelt kes teavad mis toimib.

Nimelt soovin ringrajale toimivat raadioside lahendust auto ja boksimeeskonna jaoks. Autosse on okey panna statsionaarne seade aga boksi jaoks oleks hea kui saaks kasutada käsisaatjat.

Seni olen kasutanud tavalisi Euronicsist ostetud Midland walky talkysy aga no absoluutselt ei toimi. Mingi side on olemas ainult siis kui silm side autoga, päike paistab, tuult pole, ühtegi muud takistust vahel pole ja kui lõpuks ka natuke veab...

Oskab keegi pakkuda sobivat lahendust? Või kui Teil midagi üle mis sobiks, siis võib ka pakkuda.

Käisin Oomi poes arutamas aga sealt head nõu ei saanud. See selge et auto varjestab ära ja vaja katusele tõenäoliselt antenn saada, aga mida keegi ei osanud öelda on see et kas näiteks nende müüdavad CB Barry ja President jaamad näiteks mõne käsijaamaga ka ühilduvad.

Rohkem ei oskagi lisada. Äkitsi kellegil kogemust ja oskab miskit soovitada.

Kasutaja avatar
Dzinn
Veteran
Veteran
Postitusi: 625
Liitunud: K Aug 26, 2009 2:56 pm
QTH: KO29FH
Asukoht: Keila
Kontakt:

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas Dzinn » L Mär 23, 2024 2:21 pm

Hei !
Ise ei paku ... aga paar vihjet.
Raadiod osta ikka "raadio-poest" - https://www.tehnoturg.ee/ ja http://www.radiocom.ee/ jne.
Nagu kirjutasid, nii ongi - side on nii kaua - kuni on "silm side autoga" - sellest lähtugi ! Pikem anten vms lahendused aitavad.

Esiteks vaata üle oma "võimalused" - siis tutvu "side toimimisega" - põhimõtteliselt on kolm sagedust:
PMR/69cm/446MHz - vabasagedused - 16 kanalit (igaüks kuuleb ja "konkurendid segavad" :finga: aga antenn on lühike.
2M/144MHz - tasuline, aga keegi (ei tohiks) vahele segada. - antenn mõistliku pikkusega (u 1m)
CB/27MHz - vabasagedused - 40 kanalit (igaüks kuuleb ja "konkurendid segavad" :finga: aga hea antenn on pikk.

Ehk autosse jah autojaam ja nii pikk antenn kui võimalik.

Boksi - mjah - see on kompromiss ... Kõige mõistlikum oleks 1 baasjaam/autojaam - mis suhtleb autoga, ning "väga"-pikk antenn boksi-telgi/maja katusele. Teine võimalus oleks igale mehhaanikule oma käsijaam seljal e - aga siis on kõigil lühike antenn. On ka võimalik, midagi vahepealset - üks suure antenniga repeater/vahejaam veel vahele.
Põhimõtteliselt side tahab levida - ja igasugu telgi karkass/maja seinad (loe metall) lihtsalt segavad.
Dzinn / ES2ACT
Telia 4G (Mõtetes : 2m/CB/Ham :D )

Azlka2
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 83
Liitunud: T Nov 23, 2021 2:02 am
QTH: KO38JI28JN

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas Azlka2 » L Mär 23, 2024 3:22 pm

Kui suur on vahemaa raadiotel , palju on takistusi vahel, maju puid, org, künkad, ilmselt on tegu 0.5w võimusega, millega ongi raske sidet teha. Pisike anten katusele peaks oluliselt parandama PMR vastuvõtu ja saatmist. Kuna auto tekitab palju häireid ja igasugune laadija 12v lihtsalt teeb kõik tummaks. Võimalusel proovida hiina käsijaamu nendel tugevam signaal aga kõrvad kehvemad.
Mis raadio mudel on mida kasutatakse?
ES5KAD/304KD

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas vabahärra » L Mär 23, 2024 11:50 pm

Tere.
Nagu Džinn ja Azlka juba kirjutasid, on kõige käepärasem ja odavam valik PMR 446 MHz,ning ka kõige kehvem.
Kas on tegemist Pirita- Kose ringrajaga või suvalises Eesti territooriumil asuva paigaga? Arvan,et viimane.
Sellest johtuvalt ka võimalikud valikud.Nagu eelpool juba küsitud on vaja teada orienteeruvat max sidekaugust ning maastiku reljeefi ning metsa,ehitiste j.n.e olemasolu ja kõrgusi k.a mehaanikute ja sõitja vahel võimalikke objekte.Kuna olen selle teemaga ka omal ajal tööalaselt tegelenud,siis juhul kui ei ole tegemist kümnetesse km -sse ulatuvaid vahemaid,eelistaksin 400-470 MHz vahemikku,sest seal on antennid kolm korda lühemad (sama võimenduse puhul) mis kiiresti kihutaval objektil on küllaltki oluline.Kuid sel juhul on vaja taotleda TTJA st sageduseraldus mis midagi maksab. Praeguse aja hindadest mul pole aimu,sest see sõltub kasutusreziimist -kas üleriigiline,piiratud kasutusalaga,tähtajaline j.n.e.Viimati tegelesin sellega 15 aastat tagasi. Samuti ei tea ma kui suur hulk kasutajaid saab olema eliko siis kui suur hulk jaamu on vajalik.Pealegi - kas see sidesüsteem võib olla lahtine st.iga molu saab teie sagedust kuulata (ja pahatahtlikkuse puhul ka häirida/segada), või siis kinnine ehk krüpteeritud.Esimese ehmatusega pakuks,et mehaanikute juures võiks olla korraliku antenniga baasjaam kuuldel ja korraliku valjuhääldiga mis selle paiga, mis minu arust ei oleks eriti suur ala, ära kataks akustiliselt.Teine asi kui paliu mehaanikuid/teenindavat personali ,kes ka sidet vajavad,on mujal laiali.Moraal:tehke endale selgeks mida see side peab võimaldama.Siis saab teha mingisuguse enamvähem realistliku oletuse jaamade ning sageduspiirkonna valiku suhtes.Ja siis - mis see lugu maksma läheb.
See oleks minu vaatevinklist esmane lähenemine.

Parimate soovidega
Priit alias ES1MM

henry
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 161
Liitunud: T Jaan 25, 2005 6:34 pm
QTH: KO28UI3

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas henry » P Mär 24, 2024 9:31 am

Alternatiivina nö pärisraadiole võid kaaluda võrgusidet.
Selline lahendus kui "Zello" https://herdaradio.com/et/blog/radio-purchase-guide/zello-vs-walkie-talkies/
Kui mobiilne nett levib siis võid suhelda väga pika maa tagant.

H

bcpow
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: P Mär 31, 2024 12:50 pm
QTH: KO38IJ

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas bcpow » P Mär 31, 2024 1:00 pm

Retevis P1 DMRiga saaks teha SFRi ehk siis 1-sageduse repiiter UHF (400-480MHz) peal, posti otsas keset ringi. Peaks küll ostma sageduse kuna PMR446 peal pole P1 legaalne. Raadio ise on hulgi ostes pigem soodne arvestades võimalusi (AES256 krüpto jne). Kuidas SFR tehnoloogia töötab saab lugeda siit:
https://www.retevis.com/blog/how-to-ope ... ion-of-p1-
Kõik raadiod ei pea ilmtingimata P1hed olema, kui on ühilduv DMR variant võivad ka muud (pisemad) olla kaasas tassimiseks.

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 831
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Palun abi: raadioside lahendus- mida mul vaja oleks

PostitusPostitas postikana » P Mär 31, 2024 8:37 pm

See SFR mõte või TETRA DMO repeater on hea mõte, kuid vähemalt DMR SFR puhul pigem mitte eri kola kokku panna kuna mõni jaam ei tarvitse aru saada repist. Pigem olgu siis kõik see P1. Kui sel saaks võimsuse panna 1w peale või läbi kalibreerimise andmete mudimise tulemusel poole peale, siis võiks ta ju pm olla 446 DMR alas http://dmr446.hamstation.eu/index_en.htm


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist