1. leht 3-st

Kanalite kasutamine?

Postitatud: N Sept 15, 2016 10:29 pm
Postitas es1hj
Tere
Kas PMRi kanalite (vähemalt 1-8) osas on mingi kokkulepe, et see kanal on autojuhtidele, see kanal kohalikule (küla)rahvale, jne?

Kuidvõrd üldse on elu PMRi kanalitel? Kuulasin ükspäev FT857 ja kõrgel asuva 3x5/8 antenniga esimest 8 kanalit ja kuulsin ainult mingit konteineri juttu vene keeles. Väga vaikne.

terv Jaak
73, es1hj

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: R Sept 16, 2016 6:09 am
Postitas mark-lll
Njah.. neid kanaleid saab vist rahulikult kasutada vaid metsas seenel või marjul olles :rolleyes:

Muul ajal on need kanalid täis kõik vene ehitajaid...viirad mainad iga päev ja kokkulepitud asjadest saab vaid unistada päevasel ajal, kui just jõuliselt peale ei räägi nendele.

Pärast niiöelda tööpäeva lõppu vaibub kanalitel ka enamvähem tegevus :Hangman:

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: R Sept 16, 2016 8:23 am
Postitas Kaljukits
Ametlikult ei ole mingit jaotust. Kasutada võivad kõik ja mistahes kanaleid. Raadiohuviliste seas on aga 8. kanal ajalooliselt saanud kas kaugside või siis omavahelise sidepidamise kanaliks. Lisaks on piirkonniti erinevatel kanalitel töötavaid papagoisid, mis side ulatust võimaldavad laiendada. Kui oled kuskil sellise papagoi sideulatuses, siis soovitan kuulata just seda kanalit. Näiteks Keilas ja selle lähiümbruses kanal 5.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: P Sept 18, 2016 9:53 pm
Postitas es1hj
Tere

Tänan vastajaid! Kuulasin tõesti õhtul ja kanalitel oli vaikus. Nädalavahetusel kasutasid lapsed nii lõbu pärast ja peale nende polnud kedagi kuulda. See oli Häädemeeste kandis.
Iseenesest muidugi hea, et siiski kasutatakse ja neid, kellel mõni aparaat rohkesti. Nt 9/11 olid ainukesed töötavad kommunikatsioonivahendid FRS aparaadid.
Ilmselt on mõistlik, et töö tegemise vajadusest lähtudes kasutatakse DPMRi kuigi väga harvad kasutajatele sobiks ka PMR kanalid (1-8) seadmete odavuse tõttu.
Litsentsivaba amatörismuse jaoks võiks olla vähe leebemad tingimused kui 500mW ja fikseeritud antenn. Mul on 70cm peal CWga 4W 400-700 km sidesid kusagil 6dB HB9CV antenniga. Tõsi teine pool oli kuuantennidega.
Tõenäoliselt kui keegi ei kaeba, siis keegi kontrolli ei tee kui modifitseeritud PMR mõistlikult kasutada. Paar watti ja vähe parem antenn peaks tagama stabiilse sidevõimekuse Või mida arvate.

terv Jaak
73, es1hj

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: E Sept 19, 2016 9:07 am
Postitas JM75
PMR-il on nüüd juba 16 kanalit. Meie piirkonnas on see kõik väga alakasutatud. Mida lääne poole liigud seda rohkem tekib vajadus CTCSS sisse lülitada, sest suvalist jama tuleb palju sisse.

Aga, mis puudutab 9/11, siis ma arvan, et CB oli väga punases, sest erinevalt Eestist on mujal maailmas võimalik CB kanal 9 kaudu kutsuda päästet, politseid, kiiriabi.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: E Sept 19, 2016 9:57 am
Postitas Ambur
JM75 kirjutas:Aga, mis puudutab 9/11, siis ma arvan, et CB oli väga punases, sest erinevalt Eestist on mujal maailmas võimalik CB kanal 9 kaudu kutsuda päästet, politseid, kiiriabi.

Ka Eestis oli CB vabaks kasutuseks andmise algusaegadel kanal 9 hädaabi kutsekanaliks, aga kuna riiki see asi ei huvitanud ja päästeamet sellel sagedusel kuulama ei hakanud, vajus see asi varsti ära.
Mis aga puutub PMR446 kanalitel võimsuse piirangusse, siis seni kuni on igaühel võimalik vabalt muretseda omale Hiina käsijaamad Baofengid, Wouxunid jne, millede väljundvõimsused on 4-5 vatti ja lai sagedusala, lobisevad kõik nende omanikud selle võimsusega ja on hakanud ronima isegi HAM 2m/70cm sagedustele.
Enne müüdi selliseid jaamu, millega saab töötada HAM sagedustel, ainult HAM kutsungi omanikele.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: E Sept 19, 2016 7:37 pm
Postitas es1hj
JM75 kirjutas:PMR-il on nüüd juba 16 kanalit. Meie piirkonnas on see kõik väga alakasutatud. Mida lääne poole liigud seda rohkem tekib vajadus CTCSS sisse lülitada, sest suvalist jama tuleb palju sisse.


Ülemised 8 minu arusaamisel ainult DPMRi jaoks ja odavamad kablukad neid ei pakugi. Või on ka ülemised tavalise FMi jaoks lubatud?

terv Jaak
73, es1hj

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: E Sept 19, 2016 8:37 pm
Postitas Ambur
es1hj kirjutas:Ülemised 8 minu arusaamisel ainult DPMRi jaoks ja odavamad kablukad neid ei pakugi. Või on ka ülemised tavalise FMi jaoks lubatud?
terv Jaak
73, es1hj

Nüüd on ka PMR446 analoogkanaleid 16. Kui sa vaatad PMR kanaled 9 -16 ja DPMR kanaleid, siis näed et need ei kattu omavahel, nii et ei tohiks üksteist segada:
http://ambur.ee/sagedus.html#lugu2
Uuemad PMR446 käsijaamad tulevadki 16 kanaliga.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: T Sept 20, 2016 9:30 am
Postitas JM75
Siin ei tasu segi ajada kahte asja.

Uue seaduse järgi PMR ja digital PMR kasutavad mõlemad sama 16 kanaliga plaani. See on nagu CB, kus on samadel kanalitel lubatud erinevad modulatsioonid. Nüüd on 16 ühist kanalit, kus on lubatud modulatsioonid FM ja FSK. Ehk siis ühtlustatud PMR standard.

DMR (Tier I) on samas sagedusalas aga on siiski teine asi.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: T Sept 20, 2016 10:03 am
Postitas Ambur
JM75 kirjutas:Uue seaduse järgi PMR ja digital PMR kasutavad mõlemad sama 16 kanaliga plaani. See on nagu CB, kus on samadel kanalitel lubatud erinevad modulatsioonid. Nüüd on 16 ühist kanalit, kus on lubatud modulatsioonid FM ja FSK. Ehk siis ühtlustatud PMR standard.
DMR (Tier I) on samas sagedusalas aga on siiski teine asi.

On küll ühtlustatud PMR standard, aga asi on siiski veidi segane, sest PMR ja DPMR kanalite sagedused on erinevad (vähemalt olid).
https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446

Digikanalid on toodud nüüd ka samadele sagedustele PMR analoogkanalitega?
http://delboys446.co.uk/

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: T Sept 20, 2016 11:01 am
Postitas es1hj
Saan aru, et kindel (üheselt arusaadav) on siiski esimesed 8 kanalit, õigemini nende sagedus. Kas ka esimestel tohib kasutada dPMRi? Senised kablukad näivad seda justkui välistavat.
Küsimus veel seetõttu huvitav, et kas ham-digimodesid (nt FSK) võib esimestel kanalitel kasutada? Või ainult siiski voice? Tegelikult on huvitavaid ham-digimodesid, mis kasutatavd ka FM-modulatsiooniga ja võimaldavad FM-sidesid kusagil -10dB müratasemega ehk siis ka cw-st parema eristatavusega.

terv Jaak
73 es1hj

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: T Sept 20, 2016 2:39 pm
Postitas JM75
PMR446 kirjeldava inglisekeelse artikli on keegi ära käkerdanud.

Vaatame CEPT otsust

CEPT administrations shall designate the band 446.0-446.2 MHz for the use of analogue PMR 446 with a channel plan based on 12.5 kHz spacing where the lowest carrier frequency is 446.00625 MHz;

16 analoog kanalit sammuga 12.5kHz

CEPT administrations shall designate the band 446.0-446.2 MHz for the use of digital PMR 446 with a channel plan based on 6.25 kHz and 12.5 kHz spacing where the lowest carrier frequencies are 446.003125 MHz and 446.00625 MHz respectively as of 1 January 2018;

32 digitaalset kanalit sammuga 6.25kHz (kanal 1 on analoog kanali 1 alumises külgribas, kanal 2 on analoog kanali 1 ülemises külgribas)
või
16 digitaalset kanalit sammuga 12.5kHz ning see klapib täpselt analoog kanalite plaaniga

Uus standard tekitab uut vabadust aga siinkohal oleks professionaalne rõhutada ka piiranguid.
  • Lubatud on ainult käsiseadmed. Midland GB1 oli esimene legaalne auto-PMR jaam ja jääb ka viimaseks.
  • Lubatud on ainult integreeritud antennid. Vahepeal olid lubatud ka vahetatavad antennid kui ei ületata 500mW ERP-d.
  • Repeaterid on keelatud!
  • TOT on seatud 180 sekundile

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: T Sept 20, 2016 11:12 pm
Postitas es1hj
Raske uskuda, et Midland GB1 jääb viimaseks autos kasutatavks kablukaks.
Kui panna googlisse otsingusõna "handheld" võib näha ideid kuidas ka handheld kui täpselt spetsifitseerimata sõna võimaldab inoovaatilist varieerimist.
https://www.google.ee/search?q=handheld ... wQ_AUIBigB

terv Jaak
73, es1hj

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: K Sept 21, 2016 1:53 pm
Postitas JM75
See "handheld" on CEPT otsuses üsna täpselt ära spetsifitseeritud, mida sellega mõeldakse. Kirjeldatakse, et see on käsiseade, mida inimene kannab enda küljes. Kuna väljendid "portable" ja "mobile" on raadiosidemaailmas saanud üsna selged raamid, siis fantaasiale see palju ruumi ei jäta.

Siinkohal ei tasu segi ajada UHF-i üldisemalt ja PMR446 standardit spetsiifiliselt. Igasugu UHF jaamasid on olemas ning väljaspool PMR standardit on need ka legaalsed. Kuna tasulised UHF sagedused vajavad ka jaamasid, kus on palju vabamad käed seadmetele, siis igasugused 400-470 jaamad jäävad ikka alles nii käsijaamad kui autojaamad, Icom-id jne.

Küll aga kui sa tahad teha spetsiifiliselt PMR446 standardile vastava jaama, siis sellele on nõuded nüüd palju rangemad. Meil seda niimoodi keegi ei kontrolli aga PMR446 kanalitel tohib tegelikult kasutada ainult selliseid jaamasid, mis vastavad PMR446 standardile, mitte suvalisi UHF jaamasid, mis on lihtsalt progetud PMR kanalitele.

Samas on see väike mure, sest autos kasutamiseks võib võtta ka käsijaama, panna selle klambriga kuhugi kinni ja lisada eraldi mikkari ja ongi pmst sama asi, mis GB1.

Re: Kanalite kasutamine?

Postitatud: K Sept 21, 2016 2:35 pm
Postitas Ambur
Ka autos kasutamiseks ei pea olema eemaldatava antenniga nn keelatud käsijaam. Väga hästi sobivad standardse PMR446 jaamaga suht lähedasel sgedusel töötanud NMT telefonide vedelema jäänud auto magnetantennid. Pistiku asemele teed kaabli otsa induktiivse ülemineku, mille torkad käsijaama antennile peale ja toimib kenasti.
Kunagi oli ka omal selline, sest auto sees käsijaama oma antenniga kaugele ei räägi.

http://www.delboyonline.co.uk/pmr446/446_2002/inductive_coupling.htm