Toite ploki mure(ei ole kõige targem elektroonik)

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
nipinupu
Algaja
Algaja
Postitusi: 2
Liitunud: E Dets 15, 2008 7:08 pm
Asukoht: Paide

Toite ploki mure(ei ole kõige targem elektroonik)

PostitusPostitas nipinupu » E Dets 15, 2008 7:17 pm

Asi siis selline.Mul hakkas saunas igav, panin sinna auto raadio.
Sellele toite plokiks arvuti toite ploki-eelnevalt ühendasin omavahel rohelise ja musta juhtme . Kõik toimib aga kuradima ventikas jääbki käima kas pean midagi veel selle toite plokiga ette võtma või panen lihtsalt rohelisele ja mustale juhtmele lüliti vahele.

NB! toitekas uus 500w alles poest-kui kellelgi marki vaja siis ronin vaatama.

Kasutaja avatar
taivo
Veteran
Veteran
Postitusi: 357
Liitunud: P Jaan 27, 2008 4:23 pm
QTH: KO39LH
Asukoht: Tallinn Kopli ; Ida-Virumaa Kulja
Kontakt:

PostitusPostitas taivo » E Dets 15, 2008 7:30 pm

A miks sa arvad et ventikas peab seisma jääma?? Kui roheline ja must koos, siis plokk sisselülitatud ja vent käib ka ringi, harutad rohelise musta lahti, kustub plokk ära ja ventikaski jääb seisma. Või ei saand nüüd mina su postist korralikult aru.

Jasska
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 41
Liitunud: L Nov 01, 2008 7:53 am
Asukoht: Raplamaa
Kontakt:

PostitusPostitas Jasska » E Dets 15, 2008 8:02 pm

Et auto raadio, mitte auto raadiosaatja kas pole :) leiutasin ise ka auto maki omale tuppa mängima, aga mul ei ole arvuti toitekas, mul on uunikum aparaat, vana kaasaskantava telefoni aku laadija, mis on 12v ja 0.5-0.6A :D

Toitekal peabki ventikas käima, kui toitekas töötab, see ongi niimoodi tehtud, et too läbi ei põleks, ega tuliseks ei läheks.
Omal on arvutis 400w toidukas, sellelt vaadates teeksin mina järgmiselt:
Ühendaks makiga ära miinuse, plussile paneks kaitsme vahele ja ühendaks samuti (ilma lülitite ja muu jamata) ära ja sisse/välja lülitamise jätaksin toitekal oleva lüliti teha, see lülitab välja kõik ka ventika. Ainus jama on see, et makk unustab ära raadiokanalid jms, kui voolu tagant ära võtad.
Omamoodi Raadio Huviline.

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

PostitusPostitas myller » T Dets 16, 2008 10:56 am

Siis ei aita muu, kui aku ka süsteemi lisada.

Kalev

Kartul
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 100
Liitunud: K Juul 09, 2008 2:13 am
QTH: KO37NS
Asukoht: Põlva/Võrumaa

PostitusPostitas Kartul » T Dets 16, 2008 11:48 am

Ära nüüd nipinupu pahanda, kui esitan siia ühe omapoolse küsimuse arvuti toiteka kasutamise kohta.

Nimelt, mul jaam nõuab kirjade järgi 22 A toidet, 400 W arvuti toitekas veab asja ära küll (vähemalt lühiajaliselt), andes 12 V korral 16 A.

Küsimus on selles, et kui hangin piisavalt vägava toiteka, siis kas ja millisel lainealal see mingit häirivat müra tekitab HAM bandidel? Kas on kellelgi kogemusi sellega?

Arvuti toitekas on märksa odavam (vähemalt 1/4) piisavalt võimsast trafoga toitekas ning veelgi odavam spetsiaalsest impulsstoiteplokist, mida nt TT müüb.
Kartul / 3Ø4TF / ES6TFJ

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Dets 16, 2008 11:57 am

Kartul kirjutas:Küsimus on selles, et kui hangin piisavalt vägava toiteka, siis kas ja millisel lainealal see mingit häirivat müra tekitab HAM bandidel? Kas on kellelgi kogemusi sellega?

DM-330MVE on igati kvaliteetne ja nimme HAM jaamadele mõeldud toiteplokk. Juhul, kui mingil sagedusel peakski sellest häire jaama tulema, saab selle kõrvale ajada impulssgeneraatori sageduse sujuvalt muutmise teel. Selleks on toitekal esipaneelile välja toodud potentsiomeetri nupp.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » T Dets 16, 2008 12:09 pm

Jasska kirjutas:Toitekal peabki ventikas käima, kui toitekas töötab, see ongi niimoodi tehtud, et too läbi ei põleks, ega tuliseks ei läheks.

Tavalise CB jaama puhul on voolutarve maksimaalselt 2A. Arvuti toiteplokk peaks selle vabalt ka ilma ventilaatorita ära kannatama, kui ventika heli häirima kipub. Veel parem on ventikas panna tööle näiteks +5V pealt või toita +5V ja +12V vahelt 7V pingega. Käib peaaegu helitult ja jahutab piisavalt.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

PostitusPostitas nemo » T Dets 16, 2008 12:31 pm

Kartul kirjutas:Ära nüüd nipinupu pahanda, kui esitan siia ühe omapoolse küsimuse arvuti toiteka kasutamise kohta.

Nimelt, mul jaam nõuab kirjade järgi 22 A toidet, 400 W arvuti toitekas veab asja ära küll (vähemalt lühiajaliselt), andes 12 V korral 16 A.

Küsimus on selles, et kui hangin piisavalt vägava toiteka, siis kas ja millisel lainealal see mingit häirivat müra tekitab HAM bandidel? Kas on kellelgi kogemusi sellega?

Arvuti toitekas on märksa odavam (vähemalt 1/4) piisavalt võimsast trafoga toitekas ning veelgi odavam spetsiaalsest impulsstoiteplokist, mida nt TT müüb.

Kui odavamalt soovid TT ja ELFA hindadest, siis vaata toiteplokke Westbaltist. Ise ostsin sealt kevadel PS1320 hinnaga u 1300.-. TT-st ja Elfast oleks selle raha eest poole lahjema saanud. Ise olen toitega rahul, natuke uriseb (trafoga toidete omapära) ja sellega harjub. Arvuti toitekas oli enne poest ostmist ka endal mõttes, aga milleks jamada? Kui rahast kahju oleks olnud, siis oleksin juba korraliku toiteka otsast lõpuni valmis teinud....
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » T Dets 16, 2008 12:41 pm

Soovitan ka DM-330MVE toiteplokki. Ise olen seda juba pikemat aega kasutanud. Häireid olen täheldanud ainult 80m bändil, aga plokil on selleks puhuks kõrvalehäälestuse võimalus olemas.

nipinupu
Algaja
Algaja
Postitusi: 2
Liitunud: E Dets 15, 2008 7:08 pm
Asukoht: Paide

PostitusPostitas nipinupu » K Dets 17, 2008 10:20 pm

Lugesin siit kuskilt et mingi koormustakisti peaks ka veel vahele panema +5v aga kuhu teine ots läheb? Praegusel momendil töötab nii et roheline ja must juhe on sillatud.Mitte ei mäleta kas sel rohelisel mingi pinge ka peal oli.Ei taha ennem üleliigseid juhtmeid maha joota, kui asi selge.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Dets 17, 2008 10:57 pm

nipinupu kirjutas:Lugesin siit kuskilt et mingi koormustakisti peaks ka veel vahele panema +5v aga kuhu teine ots läheb? Praegusel momendil töötab nii et roheline ja must juhe on sillatud.Mitte ei mäleta kas sel rohelisel mingi pinge ka peal oli.Ei taha ennem üleliigseid juhtmeid maha joota, kui asi selge.

Must juhe on üldjuhe ehk maa ehk korpus ja PC toiteka puhul ka miinusjuhe.
+5V on punane juhe. Nii musti kui ka punaseid on neid läbida võiva suure voolu tõttu päris mitu paralleelitud. Roheline juhe, millest räägid, on nn. "power on" lülitamiseks. Kui see on lahti on tal mingi positiivne potentsiaal, kuid see ei olegi oluline. Kui juhtme maha paned, siis skeem saab aru, et peab toiteka käivitama. Koormustakistit, mis ühendatakse ühte otsa pidi väljundiga, mida on vaja koormata ja teist otsa pidi üldjuhtmega, maaga või anutd juhul miinusega, tegelikult +5V vaja ei ole. Võimalik, et mingid vanemat sorti PC toitekad vajasid seda ja muidu ei käivitunud. Kuna arvuti tarbib enim voolu +5V ahelast, siis on pinget stabiliseeriv tagasiside just selle pinge pealt võetud. Kui on aga oluline +12V, siis tuleks see tagasiside ahel +12V pingele ümber tõsta ja ümber dimensioneerida. St. tuleks ka lisada sellesse ahelasse lisatakisti, parem veel kui potentsiomeeter, millega saaks tagasisideahela pinget vähendada nõutava pingeni (ca 4V). See nõuab veits eelnevat uurimist ja konkreetse toiteka hingeellu (elektrilisse põhimõtteskeemi) süvenemist. Ka siin foorumis olen vastavaid kirjutisi näinud, uuri neid. Ümberehitamise õnnestumist saab kõige lihtsamalt kontrollida tavalise H4 autopirniga. Ühenda 55W pirn +12V peale ja mõõda +12V väljundpinget. Kui tagasisideahel on ok, siis ei tohiks pinge praktiliselt muutuda, põleb lamp või mitte.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » K Dets 17, 2008 11:00 pm

Vaata, allpool oleval lingil on mul jutt koos pildiga arvuti toiteka kasutamisest.
http://www.hot.ee/evo304/toiteseadmetes ... etest.html

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » L Dets 20, 2008 2:02 pm

Kartul kirjutas:Ära nüüd nipinupu pahanda, kui esitan siia ühe omapoolse küsimuse arvuti toiteka kasutamise kohta.

Nimelt, mul jaam nõuab kirjade järgi 22 A toidet, 400 W arvuti toitekas veab asja ära küll (vähemalt lühiajaliselt), andes 12 V korral 16 A.

Küsimus on selles, et kui hangin piisavalt vägava toiteka, siis kas ja millisel lainealal see mingit häirivat müra tekitab HAM bandidel? Kas on kellelgi kogemusi sellega?

Arvuti toitekas on märksa odavam (vähemalt 1/4) piisavalt võimsast trafoga toitekas ning veelgi odavam spetsiaalsest impulsstoiteplokist, mida nt TT müüb.


Arvuti toiteplokk sobib hästi jaama toiteks aga selle peab natuke ümber ehitama,et sealt 13,8V ja 20A kätte saada.Väike hea ja odav,vanemaid toitekaid on kergem ringi teha.I-netis on neid õpetusi palju.Kui ma ei eksi siis olen ka kusagile siis selle ülesse riputanud.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kartul
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 100
Liitunud: K Juul 09, 2008 2:13 am
QTH: KO37NS
Asukoht: Põlva/Võrumaa

PostitusPostitas Kartul » L Dets 20, 2008 6:30 pm

äpu kirjutas:Arvuti toiteplokk sobib hästi jaama toiteks aga selle peab natuke ümber ehitama,et sealt 13,8V ja 20A kätte saada.Väike hea ja odav,vanemaid toitekaid on kergem ringi teha.I-netis on neid õpetusi palju.Kui ma ei eksi siis olen ka kusagile siis selle ülesse riputanud.


Nojah, käsi lihtsalt ei tõuse (nii ruttu) 3k välja käima spets ploki eest - Ronexis, vaatasin, oli 13,8 V 30 A (ilmselt trafoga) toitekas alla 2k krooni: http://www.ronex.ee/index.php?group_id=1931&page=50&. Arvuti toiteka, mis oleks ühtlasi nii vaikne kui ka piisavalt võimas, peaks saama 500.- ringis kätte.
Kartul / 3Ø4TF / ES6TFJ

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » L Dets 20, 2008 7:23 pm

Kartul kirjutas: Arvuti toiteka, mis oleks ühtlasi nii vaikne kui ka piisavalt võimas, peaks saama 500.- ringis kätte.

Saad terve arvuti 500.- eest :D http://cbfoorum.pri.ee/viewtopic.php?t=2175&start=0
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist