Lihtne preamps 145 MHz peale

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas ermo » P Juun 14, 2009 7:22 pm

Kuskil 2 nädalat tagasi sai jaanusega (ES5OC) arutatud eelvõimendi ehitamist 2m bandile, trantsiks valisime BF998 dual-mosfeti mille ilusasti oomipoest ka saime. Pisut googlet ning skeemgi olemas. Täna siis sai kokku joodetud, sweebiga häälde aetud ning reaalne test ka tehtud. Tulemused on päris hämmastavad.
Kõigepealt sweep X1-50 tulemused: kuna X1-50 on nii ja naa sweep, siis ütleksin, et võimendus kuskil 20db.
Ribalaius 5 MHz. Eraldi tasub märkida käitumist madalama toitepinge puhul, 3 voldi korral suurenes ribalauis, muidugi võimendus langes. Pinge tõstmisel riba kitsenes ning arvatavasti läheneb trants genereerimise piirile.
Kui poolid sobitatud 50 oomise kaabliga tegime ka testi reaalses maailmas :)
ES5OC sõitis linnast välja kuskil 20Km kaugusele, kaasas rexoni kabula mis varustatud autoantenniga. Minul jaamaks alan CT-145 ning katusel X200 20 meetri XT2400 kaabli otsas.
Sihtpunktis, ilma eelvõimuta oli jaanuse signaaliks 1 pall ning kõnet saatis tugev sahin. Eelvõimuga oli signaali tugevus 7 palli :!: ning sahinad peaaegu kadunud.
Testi tulemused kinnitavad, et preambist on kasu ka siis kui see otse jaama juures on, parem muidugi kui otse antenni juures.
Selle jaoks vaja muidugi päris palju lisada releede ja juhtimise näol. Testi käigus ma lihtsal ühendasin preampi jaama külge ning küljest ära :D
Nii, et kes kaalub pisikest näpuharjutust preambi näol, see andku minna.

Minu lahendus siis selline 8) . Kogu asi ehitatud rippmontaazis ning kasutatud suvalisi kättesattunud juppe. Muidugi mul on kõrgsageduse vallas arvestatav töökogemus. Need, kes end nii kindlalt ei tunne, ehitagu asi söövitatud trükiplaadile.

HPIM9262 (Medium).JPG
HPIM9262 (Medium).JPG (73.49 KiB) Vaadatud 6825 korda


Skeem siis selline. Originaal pärit cqham.ru lehelt, aga pisut modifitseerida oleks ka vaja - nimelt sisend ja väljundahelad teha
kahe pooli peale.

2mPreAmp_BF998.JPG
2mPreAmp_BF998.JPG (21.65 KiB) Vaadatud 6867 korda
Viimati muutis ermo, P Juun 14, 2009 10:28 pm, muudetud 1 kord kokku.
Midagi pole enam alles

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas Radioman » P Juun 14, 2009 8:57 pm

Kunagi puutus silma üks 118Mhz (lennuside) vastuvõtja skeem. Seal oli vastuvõtja eelvõimendina samuti kasutatud dual mosfet transsi - BF990A. Pisut võnkeringide parameetreid muutes peaks sobima ilmselt ka 2-meetri peale.
Preamp-i skeem:

preamp.jpg


Kogu vastuvõtja skeem: http://hem.passagen.se/communication/pic/118sch.gif
Ja kogu jutt selle vastuvõtja kohta: http://hem.passagen.se/communication/118.html

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » E Juun 15, 2009 3:02 pm

Minul tehtud aga pole veel masti pannud selle järgi BF998
http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/low_noise.htm
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas ermo » E Juun 15, 2009 10:05 pm

Kaalusin samuti seda skeemi aga loobusin, kuna sisaldas trükiplaadile joonistatud pooli ning mul ei olnud viitsimist hakata asja niiväga katsetama. Prototüübi tegin skeemi järgi aga tegelik eelvõim tuleb mu enda skeemi alusel. Praegu veel skeem valmis pole mõeldud. Nagu varem mainisin, mulle ei meeldi see sisend ja väljund. Idee on eelvõim ehitada 6 pooli ning 2 trantsiga, sisendisse BF998 ning järgi siis mõni kobedam ja müravaesem bipolaar... Ehh tegult tuleb siis uus prototüüp aga olen kunagi sellise asja teinud kahe KT368 peal ning töötas hästi.
Paar vene võimsustrantsi ka ilmus mu käsutusse ning saan vaikselt hakata 2m antennipikenduse peale. 100W võimu ja eelvõim ühte karpi. Kõik muu sinna juurde ning sellega katusele :)
Kui valmis siis annan teada.
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » T Juun 16, 2009 1:23 pm

Loodan siis varsti 2m peal sind siis kuulda ja vast iga kuu esimesel teisipäeva testil ka. :D
Muide see trükiplaadi varjant kõige parem,kuna printimisega ja pärast triikrauaga toimetamine
on tunduvalt kergem kui vaske lõigata .On veel olemas võimalus teha puur umbes 5mm ja siis lõigata
sellega vasele rõngaid ja ripp montaazi teha.See sobib siis kui trükiplaadi joonist pole.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas ermo » N Juun 18, 2009 9:37 pm

Contestile ma küll niipea ei tule. Pole yagisid vaid üks niru vertikaal millega kohalikud sided ära teha. Millalgi tulevikus ehk, kui kogu kompott koos on :) Siis juba võiks mõelda...
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » R Juun 19, 2009 12:06 pm

Ajasid mul hamba verele,eile toppisin jaamale järele kui 3BM rääkis ja kuna tean,et tal vertikal yagi siis signaal minu suhtes
nõrgavõitu ja siis ta tuli pea poole skaalaga.Peab vist ikka kiirelt asjad karpi toppima ja katusele panema. :D
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas ermo » R Juun 19, 2009 2:56 pm

äpu kirjutas:Ajasid mul hamba verele,eile toppisin jaamale järele kui 3BM rääkis ja kuna tean,et tal vertikal yagi siis signaal minu suhtes
nõrgavõitu ja siis ta tuli pea poole skaalaga.Peab vist ikka kiirelt asjad karpi toppima ja katusele panema. :D

:D :D :D
Eks ta ole nii jhh. Aga näe, meil oli teine jama. On olemas 70cm vastuvõtja, tundlikus 1.2uV, see suht halb. Uurisime skeeme ning otsustasime teha sinna vahele eelvõimu samuti BF998 peal. Aga tulemus oli hoopis vastupidine, kui eelvõim juurde, siis tundlikus langes kuskil 1.5uV'ni :(
Ei oska veel 70cm peal ehitada. Tuleb enne 2m bandil kõvasti harjutada... :twisted:
Niipaljut veel, et mu 2m preambi prototüüp annab päris hea tulemuse. Eile sai ka see üle mõõdetud. Icomi käsijaamal tundlikus 0.2uV aga koos preambiga saime 0.07uV tundlikuseks. Seda müra/signaali suhet mõõtes. Igati hea eelvõim ja tulemused üle ootuste :)
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » R Juun 19, 2009 3:42 pm

Jah 70cm jaoks on trükiplaat ka valmis YU1AW järgi,aga pole veel asju peale pannud,ootan paremaid aegu :D
Seal peavad tõesti kõik jupid olema väga lühikeste otstega ja parem kui SMD,mida väiksem seda parem.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas Kaljukits » R Juun 19, 2009 8:17 pm

ermo kirjutas:On olemas 70cm vastuvõtja, tundlikus 1.2uV, see suht halb. Uurisime skeeme ning otsustasime teha sinna vahele eelvõimu samuti BF998 peal. Aga tulemus oli hoopis vastupidine, kui eelvõim juurde, siis tundlikus langes kuskil 1.5uV'ni :(

Komistasid kogemata hoopis viletsa atenaatori skeemile... :D :D
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas ermo » R Juun 19, 2009 11:45 pm

Vastuvõtja sisendahel on korralik, mitu pooli, siis väljatrants mis on ühendatud otse segustiga. trants paks signaali u 15-20db võimendama, sellest peaks segustile jaguma. Aga tundlikus jama. Ega uus võimendusaste sai kiiruga tehtud, vbolla see oligi halbade tulemuste põhjustaja. Praegu enam muuta ei saa, vastuvõtja rakendatud nii, nagu ta oli, ametisse ja õnneks töötab enam-vähem. Tegult kartsime halvemat. Kui millalgi vaja on, siis remondime vastuvõtu ära, hetkel muid pakilisemaid muresid kuhjaga.
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » L Juun 20, 2009 11:53 am

Üks võimalus ,et lasid väljaka läbi (staatika)
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Aug 19, 2009 9:50 am

Ma ehitasin ka kunagi 145MHz preambi. Nägi välja umbes samasugune, nagu ermo oma. Tahtsin hästi pisikest teha.
ES1II viskas ta pikema jututa prügikasti.
Kõigepealt: juppide jalad nii lühikesed kui saab, veel parem kui poolid-pöörakad ühel pool plaati, toiteosa takistid ja kondekad teisel pool vaske. Kui ei õnnestu nii teha, siis tuleks vältida signaaliosa ja toiteosa detailide paralleelselt asetamist. Ja sisendi-väljundi vahele varje oleks ka soovitav. Preamp ei pea ainult hästi võimendama, vaid ka võimalikult vähe mürasid tekitama.
Ära võta seda õpetamisena vaid lihtsalt minu targutamisena. :axe:
President Lincoln
1/2 wl vertical

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas äpu » K Aug 19, 2009 11:46 am

Hiiu Tom (ES1GB) kirjutas:Ma ehitasin ka kunagi 145MHz preambi. Nägi välja umbes samasugune, nagu ermo oma. Tahtsin hästi pisikest teha.
ES1II viskas ta pikema jututa prügikasti.
Kõigepealt: juppide jalad nii lühikesed kui saab, veel parem kui poolid-pöörakad ühel pool plaati, toiteosa takistid ja kondekad teisel pool vaske. Kui ei õnnestu nii teha, siis tuleks vältida signaaliosa ja toiteosa detailide paralleelselt asetamist. Ja sisendi-väljundi vahele varje oleks ka soovitav. Preamp ei pea ainult hästi võimendama, vaid ka võimalikult vähe mürasid tekitama.
Ära võta seda õpetamisena vaid lihtsalt minu targutamisena. :axe:

Pole sind ammu siin ega eetris kohanud.Tere tulemast tagasi ja millal eetris kuulda ka saab siin cb peal :director: :dontknow:
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

Re: Lihtne preamps 145 MHz peale

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » R Aug 21, 2009 9:12 am

äpu kirjutas:Pole sind ammu siin ega eetris kohanud.Tere tulemast tagasi ja millal eetris kuulda ka saab siin cb peal :director: :dontknow:

Nu, ma loodan, et varsti. :D
President Lincoln

1/2 wl vertical


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist