Kas on võimalik ehitada?

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
Kasutaja avatar
Eve
Veteran
Veteran
Postitusi: 294
Liitunud: T Dets 30, 2008 2:13 pm
Asukoht: Kirna QTH:KO28RU
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Eve » R Mär 05, 2010 2:29 pm

Nii, kõlar valmis.
Aga...volume nupp minimumi peal on kõlaris pidev pikk kõrge toon, kui aga volume, juurde keeran, kaob/asendub toon raadio sahinatesse. Kas see on norm? Sama asi juhtub ju, kui nt telefoniga liiga lähedal raadiole olla. Mis siis tekitab antud juhul selle?
ja muide,. porgandi häält see plekkpurk ei tekita, täiesti normaalne raadiosahin..... :)
Toas: Albrecht 5800, 1/2 antenn, KL 35.
Käes: Cobra MT 975

Kasutaja avatar
Eve
Veteran
Veteran
Postitusi: 294
Liitunud: T Dets 30, 2008 2:13 pm
Asukoht: Kirna QTH:KO28RU
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Eve » R Mär 05, 2010 3:08 pm

Plekiga ei juhtu midagi, kui see vatiiniga täita, nii et vatt vastu pappi ei käi. Vineer või MDF plaat on muidugi parem. Saadki kompressioonkõlari.
Kui kolb juba käes on, siis soovitaks sinna ka 300-3500Hz ribafilter vahele aretada.

Kalev[/quote]

Äkki näitaksid pildil, nagu Emo, milline see ribafilter on? Ma pean ikka mingit head poodi kammima minema....
Üks, mis on Elfa elektroonika poes, ei sobi küll minule, see digiantennile.
Nii, järgmine minu projekt on see suur makk laiali lammutada ja teha võimsamad ja suuremad ja 2 kõlarit. Seda ma juba oskan(kui selle kõrge heli ka maha saab). Täna vaatasin ka poes autosse kõlareid Viteki suur(minu pisikese raadiokõlari) auto lisakõlar oli 290.-/tk.
Muide, jätan alles veel raadiolt saadud juhtme sisendi ehk peajuhtme pesa ja selle mootori(pooli?) ka alles, neid võib veel vaja minna. Ideid, mis nendega eraldi teha saab?
Toas: Albrecht 5800, 1/2 antenn, KL 35.
Käes: Cobra MT 975

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas hall kass » R Mär 05, 2010 4:41 pm

Eve kirjutas:Nii, kõlar valmis.
Aga...volume nupp minimumi peal on kõlaris pidev pikk kõrge toon, kui aga volume, juurde keeran, kaob/asendub toon raadio sahinatesse. Kas see on norm? Sama asi juhtub ju, kui nt telefoniga liiga lähedal raadiole olla. Mis siis tekitab antud juhul selle?
ja muide,. porgandi häält see plekkpurk ei tekita, täiesti normaalne raadiosahin..... :)


Tundub, et kui väline kõlar on taga, siis voluuminupu mingis asendis hakkab jaama enda helivõimendi genereerima. Miks - äkki mõni spetsim vend oskab öelda? Ohtlikuks ma seda ei arva, aga häiriv võib see olla küll. See, et telefon raadiosse häireid annab, on tavaline - sama asi juhtub ju enamasti ka siis, kui telefon panna suvalise maki lähedale. Odavam ja primitiivsem helitehnika lihtsalt töötab ka omamoodi "raadiovastuvõtjana", püüdes kinni valesid sagedusi ja muutes neid kuuldavaks. Näiteks võivad arvutikõlarid tasakesi mängida vene raadiojaamu ja ma mäletan, et kuulsin kunagi ka ise ühest isetehtud võimendist tasast vene möla koos estraadimuusikaga.

Nagu ma aru saan, ei ole sul makkidel eraldi sisendit heli jaoks - on vaid kõrvaklapiväljund (Phones) ja seinavoolu sisend (AC IN). Seega, jah, võid vabalt makist kõlari eemaldada ja seda kõlarit omaette jaama taga kasutada.

Maki endaga aga saad teha sellise asja, et hangid kusagilt mingid vanad suuremad kõlarid (musakeskuste omad, vene kõlarid jne - kui hästi otsida, võid neid tasutagi saada, kui mõnel tuttaval keldris või laka peal vedeleb). Need ühendad maki külge, kasutades maki enda kõlarite juhtmeid - nii saad neist makkidest tiba kvaliteetsemat heli, sest tavaliselt on neil just sisseehitatud kõlarid kõige nõrgem lüli.

Iseenesest nende odavate sangamakkide valjuhääldajad on samasugused, nagu pannakse arvutikõlaritesse ja seega pole vahet, kas kasutada neid või hankida jaama taha mingid arvutikrapid.

See kerge paber, mis kõlari peal on - kui sa mõtlesid seda ümarat, kergelt koonusekujulist osa, mis jääb valjuhääldaja raami sisse, siis see on tähtis element, mis tuleb alati terveks jätta - see just tekitabki heli.

Värvilisi lambikesi saab sinna aretada küll. Vaja läheb valgusdioodi või väikest lambipirni. Vähemalt valgusdiood vajab ka eeltakistit, et jaama heliväljundist tulev võimsus seda läbi ei põletaks (kui suure takistusega see peaks olema, seda las aitavad sul selgitada kogenumad elektroonikud - mina nii lambist öelda ei oska), pirn võib olla mingi suvaline taskulambi oma. Valgusallika ühendad kõlariga rööbiti - ehk siis jätad ilusasti alles juhtme, mis ühendab kõlarit jaamaga, lambi juhtmed ühendad kõlari klemmidele samamoodi, nagu helijuhtmegi.
304FL, "Three zero four Freyja love"

Skeem
Veteran
Veteran
Postitusi: 513
Liitunud: R Jaan 23, 2009 12:45 am
Asukoht: KO29DE93-Laitse

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Skeem » R Mär 05, 2010 6:10 pm

Eve küsimuse kohta valgusdioodide(LED)paigaldamisest ja Halli Kassi takistijutu kohapealt niipalju,et tavaliselt pannakse 12 voldi puhul ette takisti 1Kom(1000 oomi) või sinna kanti.Kuna heli ei pruugi niipalju volte välja anda võib heleduse suurendamiseks kasutada ka mõnevõrra väiksemat takistit.Kuna heli puhul on tegemist vahelduvvooluga,siis vast pole vahet,mispidi neid külge ühendada.Igasuguse dioodi põhiomadus on see,et ta juhib voolu vaid ühes suunas,nii saab vahelduvvoolust(stepslivool,helisagedusvool valjuhääldajasse,raadiolained),teha alalisvoolu ja muidki vigureid.
Ja samas tean mitmeid õrnema soo esindajaid,kes on raadioaparatuuri käsitlemisega kenasti hakkama saanud.Laitse Raadiojaamas töötas neid mitmeid ja tehnikumi lõpetas omal ajal minu grupis ka üks Võru piiga.
Eesti nokitseb ja eesti naine ka! :D
Laitse Skeem.Baasjaam"Raadio Laitsenburg",bandid-11mCB,0,7mPMR,80-10-2m-0,7mHAM.ES2ORL

goodeye
Veteran
Veteran
Postitusi: 636
Liitunud: N Juul 26, 2007 4:20 pm
QTH: KO38II45AP
QTH2: KO29GJ82VO
Asukoht: Tartu, Tammelinn

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas goodeye » P Mär 07, 2010 1:23 pm

Eve on täitsa tubli tüdruk. Mina aretaksin selle tulukese sinna nii et paneks dioodi kõlari pluss poolele, peale dioodi kondensaator ja peale kondensaatorit transistor(baasi peale). transistori Emitteri peale diood ja kollektori peale sisendpinge
Pilt3Ø4GE
President GLENN, Cobra MT-725

Kasutaja avatar
Eve
Veteran
Veteran
Postitusi: 294
Liitunud: T Dets 30, 2008 2:13 pm
Asukoht: Kirna QTH:KO28RU
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Eve » T Mär 09, 2010 12:10 am

Nüüd läks asi keeruliseks. Veel ei luba,et seda teostada saan/oskan kuna juppe ju pole. :(
Toas: Albrecht 5800, 1/2 antenn, KL 35.
Käes: Cobra MT 975

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas myller » T Mär 09, 2010 6:45 pm

Eve kirjutas:Plekiga ei juhtu midagi, kui see vatiiniga täita, nii et vatt vastu pappi ei käi. Vineer või MDF plaat on muidugi parem. Saadki kompressioonkõlari.
Kui kolb juba käes on, siis soovitaks sinna ka 300-3500Hz ribafilter vahele aretada.

Kalev


Äkki näitaksid pildil, nagu Emo, milline see ribafilter on? Ma pean ikka mingit head poodi kammima minema....
Üks, mis on Elfa elektroonika poes, ei sobi küll minule, see digiantennile.
Nii, järgmine minu projekt on see suur makk laiali lammutada ja teha võimsamad ja suuremad ja 2 kõlarit. Seda ma juba oskan(kui selle kõrge heli ka maha saab). Täna vaatasin ka poes autosse kõlareid Viteki suur(minu pisikese raadiokõlari) auto lisakõlar oli 290.-/tk.
Muide, jätan alles veel raadiolt saadud juhtme sisendi ehk peajuhtme pesa ja selle mootori(pooli?) ka alles, neid võib veel vaja minna. Ideid, mis nendega eraldi teha saab?[/quote]

Täiendasin Evo joonist. Tegu pole küll ribafiltriga, vaid lihtsamat sorti madalpääsfiltriga, mis peaks peale 3kHz kõrged ära korjama. Bassiosa need raadiokõlarid nii ehk nii ei mängi. 200 uH kehtib juhul, kui kõlar ikka on 4 oomise takistusega. Kust sa sellise pooli saad, on iseasi.

Pilt


73!
Kalev

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Evo » T Mär 09, 2010 10:04 pm

Laisk tegija teeb nii, et mähib valjuhääldi magneti teibiga üle, kui see magnet on silindrikujuline ja kerib sinna paraja puntra mähisetraati peale. See moodustab vajaliku induktiivpooli. Vanasti sai sedasi bassiotsa ajutisi lahendusi tehtud. Keerdude arvu ei oska kohe peast öelda. Võimalusel võib teha mähisele lisaväljaviigud, et neid ümber lülitades kõrva järgi häälestada. Veel parema tulemuse saavutamiseks võib lisada mõned kondensaatorid.

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas myller » K Mär 10, 2010 10:54 am

Kuna tegu on naisterahvaga, siis võib võtta õmblusmasina plastikust pooli ja sinna peale kerida 0.5mm mähisetraati nii 5-6 meerit jagu. Kui tihedalt kerida, siis peaks pool umbes-täpselt täis saama. Vihje ekstreemkoduperenaistele: kerimiseks on mugav kasutada õmblusmasina selleks ettenähtud mehhanismi, aga traati peab kuidagi nii hoidma, et see käsi-jalgu pooleks ei lõikaks.

Kalev

EDIT: mugav kalkulaator näiteks http://www.pronine.ca/multind.htm . Kindlasti mitte ainuke, mida google teaks.
Viimati muutis myller, K Mär 10, 2010 11:05 am, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Eve
Veteran
Veteran
Postitusi: 294
Liitunud: T Dets 30, 2008 2:13 pm
Asukoht: Kirna QTH:KO28RU
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Eve » K Mär 10, 2010 11:02 am

Tean, millest sa räägid ja olen sellega tegelenud, aga no õmbleja ei ole ma kohe üldse ....kohe üldse mitte.....
Toas: Albrecht 5800, 1/2 antenn, KL 35.
Käes: Cobra MT 975

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas myller » K Mär 10, 2010 12:58 pm

Eve kirjutas:Tean, millest sa räägid ja olen sellega tegelenud, aga no õmbleja ei ole ma kohe üldse ....kohe üldse mitte.....


Siis saabki poole sihipäraselt rakendada.

Kalev

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas henri503 » K Mär 10, 2010 6:04 pm

Ja millal pilte näeme?
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Kasutaja avatar
Eve
Veteran
Veteran
Postitusi: 294
Liitunud: T Dets 30, 2008 2:13 pm
Asukoht: Kirna QTH:KO28RU
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas Eve » K Mär 10, 2010 7:40 pm

Mille pilte?
Toas: Albrecht 5800, 1/2 antenn, KL 35.
Käes: Cobra MT 975

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas henri503 » K Mär 10, 2010 8:49 pm

sellest kõlarist mis sa sinna topsi panid.
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Kas on võimalik ehitada?

PostitusPostitas officer » L Mär 20, 2010 8:34 pm

...kas keegi siinsetest on autoantenni installeerimisel kasutanud ka "aukkinnitust", st.ato katusesse augu teinud? Kas on mingeid eelistusi ja kasulikke nõuandeid? Kavatsen panna sinna PL (UHF)aukkinnituse, kasutan ära seda,et auto läheb keretöökotta,kus likvideeritaks autol üks sissemurdmisürituse jälg - laseks siis ka meistritel selle antenni paigaldada.
ES2JT/304JT


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline