Väliraadiojaama ehitamine

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5366
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Kaljukits » E Apr 19, 2010 1:53 pm

EINAR kirjutas:..."CB-kohvri auhinna väljakuulutamisega" Kaljukitse poolt jääb nüüd siinteemal hulga vaiksemaks vist... :)

Ega ühe ehitamine ei sega teist, pigem täiendavad teineteist. Kui grilljaamas on antenn üleval, siis on seal ka mugav kohvrit kasutada.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Ralfwind » E Apr 19, 2010 11:57 pm

Kaljukits kirjutas:Grillplatsi vahetusse lähedusse panen püsti uue 8 m kõrguse torumasti, mille otsa 1/2 antenni. Masti toruks kasutan pooleteisttollist tsingitud terastoru ja see seisab püsti ka ilma tõmmitsatata. Veel kasutan masti päikesepaneel akulaadija kinnitamiseks (http://www.elfaelektroonika.ee/artnr/24 ... kulaadija-)
73!

Väga hea, vaatasin fotosid ka. Päris korralik mast, Kuidas mast on kinnituatud maa sees? Küllap valasid betooni ümber ja suured kivid ka?
Wellmani päikesepaneel on hea ku päikeselisi ilmasid on piisavalt. Minu lokaatori piirkonnas töötab samal päiksepnaeeli peal Sölvesborg PMR repiiter 7.00. Pool aastat olen katsetanud seda päiksepaneeli. ARvan, et Eesti kliimas suudab see paneeledukalt laadida sinu akut 1 aprill kuni septembri keskpaik . Kui on kehva ilm laeb ka kehvemalt ja kui palju sidetad võib osutada et aku pinge kukub ära. Pane 2 solarpaneeli, siis on kindel.
Minu süsteemid tarbimavad märkimisväärselt vähem voolu kui sinu omad.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5366
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Kaljukits » T Apr 20, 2010 8:44 am

Ralfwind kirjutas:Kuidas mast on kinnituatud maa sees? Küllap valasid betooni ümber ja suured kivid ka?
Wellmani päikesepaneel on hea ku päikeselisi ilmasid on piisavalt. Minu lokaatori piirkonnas töötab samal päiksepnaeeli peal Sölvesborg PMR repiiter 7.00. Pool aastat olen katsetanud seda päiksepaneeli. ARvan, et Eesti kliimas suudab see paneeledukalt laadida sinu akut 1 aprill kuni septembri keskpaik . Kui on kehva ilm laeb ka kehvemalt ja kui palju sidetad võib osutada et aku pinge kukub ära. Pane 2 solarpaneeli, siis on kindel.
Minu süsteemid tarbimavad märkimisväärselt vähem voolu kui sinu omad.

Masti kinnituseks tagusin maasse ca kahe ja poole tollise tsingitud toru 10 cm vahega teise samasuguse kõrvale, mis oli varem pesunööri kinnitamiseks maasse löödud. Nende torude vahele panin 8 m mastitoru. Puurisin kolmest torust läbi 8 mm augud, millest panin läbi pikad poldid. Ühe alla 10 cm kõrgusele maast (nn. masti kand) ja teise umbes 1,5 m kõrgusele (masti fiksaator). Ei mingit betooni ega kive. Mul on kaunis hea pinnas ja toru läks mul maasse umbes 1,5 m.
Ühest 350 mA paneelist SOL6 mul ma usun jagub. Aku on 23 Ah ja palju ma siis ikka seda pealt rüüpan. Eks praktika näitab, kas sellest piisab või mitte. Kilpi panen aga protsessi jälgimiseks ostriistad.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
mart63
Veteran
Veteran
Postitusi: 416
Liitunud: E Dets 14, 2009 7:09 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas mart63 » K Apr 21, 2010 7:19 pm

Kiirusta! Analoog saab otsa ju või paned digiboksi ka kohvrisse? :D
Dnt Strato Mini 80CH CB|Wouxun KG-UVD1P + 10el.70cm yagi,7el.2m yagi|Icom IC-R10
ES1MSD

Kasutaja avatar
henri503
Veteran
Veteran
Postitusi: 385
Liitunud: R Apr 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: TIksOJA
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas henri503 » K Apr 21, 2010 7:57 pm

kas tal ültse on scart olemas? 8)
intek490+sirio 5/8
yaesu ft7800e+x30.

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Pagan » K Apr 21, 2010 8:12 pm

henri503 kirjutas:kas tal ültse on scart olemas? 8)

Minuteada scarti ei ole aga tal on kindlasti Bluetooth olemas ja sellega saab kah ühenduse üle hdmi ära teha.
es5cc

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Evo » R Apr 23, 2010 9:45 am

EINAR kirjutas:Tuulegeneraatoriks vidin "300069" annab u. 1000p/min juures 27...29V ja 0,6A tuli seejuures, väikeaku laadimiseks väga hää !


Copy- paste HAM- foorumilt:
Oli au sellise 10 tonnise, ~100W võimsusega generaatori katsetamise juures olla. Ma ütleks, et pisike tuulegeneraator on suur haip. Allameetrise tiivikuga, jahtlaeva vms. jaoks tehtud generaator, ei suutnud keset merd asuval saarel, kuu-paari jooksul absoluutselt mittemingisugust elektrit toota, rääkimata 2x80Ah aku laadimisest. Õieti hakkas ta alles siis korralikult ringi käima, kui tuule käes oli raske püsti seista. Täielik raharaisk, vahet pole, kas ostad, või ehitad. Nüüd on seal kolm päikesepaneeli ja elekter on enamvähem olemas aastaringi.

Sai kunagi ka ise huvi tuntud selliste asjade vastu, loetud mitmeid kirjutisi, külastatud foorumeid jne. Alul oli optimism, hiljem aga hakkasin veidi pessimistlikumalt asjasse suhtuma. Meie oludes ja sisemaal (kui veel ümbruskonnas on puud või metsatukad) see asi end vist ikka ei õigusta, vastasel juhul oleks paljude majapidamiste juures mingi tiivik või savonius energiat tootmas. Nuputajatest- leiutajatest ei tohiks Eestimaal puudust olla.
Viimati muutis Evo, R Apr 23, 2010 9:57 am, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas nemo » R Apr 23, 2010 10:22 am

Evo kirjutas:Meie oludes ja sisemaal (kui veel ümbruskonnas on puud või metsatukad) see asi end vist ikka ei õigusta, vastasel juhul oleks paljude majapidamiste juures mingi tiivik või savonius energiat tootmas.

Savoniuse kohta olen ka ise uurinud palju, lisaks lugemismaterjalile ka videosid vaadanud ja ausalt öeldes pole mõtet savoniuse puhul kasutada odavat genekat. On olemas genekad savoniusele, mis suht madalate pööretega annavad aku laadimiseks parajat särtsu juba, aga hinnaklass ja saadavus meie turult.... Esimene lüpsab rahakotti heasti ja teine on olematu teema :D
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Evo » R Apr 23, 2010 10:29 am

Siin ka pikem arutelu tuulegeneraatorite teemal (mitmeid linke jne.) :
http://www.auto24.ee/foorum/foorum.php? ... &tid=65819
Magnetid iseehitajatele:
http://amagnet.eu/et.html

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas ritsikas » E Apr 26, 2010 9:13 pm

Evo kirjutas:Oli au sellise 10 tonnise, ~100W võimsusega generaatori katsetamise juures olla. Ma ütleks, et pisike tuulegeneraator on suur haip. Allameetrise tiivikuga, jahtlaeva vms. jaoks tehtud generaator, ei suutnud keset merd asuval saarel, kuu-paari jooksul absoluutselt mittemingisugust elektrit toota, rääkimata 2x80Ah aku laadimisest. Õieti hakkas ta alles siis korralikult ringi käima, kui tuule käes oli raske püsti seista. Täielik raharaisk, vahet pole, kas ostad, või ehitad. Nüüd on seal kolm päikesepaneeli ja elekter on enamvähem olemas aastaringi.

Sai kunagi ka ise huvi tuntud selliste asjade vastu, loetud mitmeid kirjutisi, külastatud foorumeid jne. Alul oli optimism, hiljem aga hakkasin veidi pessimistlikumalt asjasse suhtuma. Meie oludes ja sisemaal (kui veel ümbruskonnas on puud või metsatukad) see asi end vist ikka ei õigusta, vastasel juhul oleks paljude majapidamiste juures mingi tiivik või savonius energiat tootmas. Nuputajatest- leiutajatest ei tohiks Eestimaal puudust olla.


See "~100W" on maksimaalne mõõdetud võimsus, millel veel maha ei põlenud, kui hiinlased seda testisid. Loomulikult tuleb selline hulk jõudu sealt välja ainult tormi puhul. Kui tahta 5m/sek tuule juures saada välja sada vatti, kipub tiiviku diameeter kahe-kolme meetri kanti olenevalt tüübist jm. Selleks on vastavates teatmeteostes olemas valemid.

Jah, loomulikult see asi peab olema masti otsas ja metsast ning ümbritsevatest takistustest selgelt kõrgemal. Kui raha just ei taha tuulde loopida, pole neid katusele küll mõistlik panna.

EINAR kirjutas:Savoniuse ehitan mina seesuvi kindla pääle enda kodu juurde aianurka, seal metsanurkade vahelised pööristuuled peaaegu tuulevaikse ilmaga kah ! Mingid energiad sealt kindlasti tulema hakkavad.


Savonius? Vee pumpamise jaoks? Elektri jaoks see ei kõlba.

http://alternatiiv.klaasikoda.ee/4/tuulikutest.txt

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas officer » E Apr 26, 2010 9:31 pm

...soovitan soojalt seda savoniust ringiajada 500W elektrimootoriga, annab väga head tuult ntx lõppastme jahutusex :D
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas officer » N Mai 27, 2010 7:05 pm

.... "väljavõte teha"? , eriti hea on see teha 1/2" malmist torukolmikuga :D
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas sombi » N Mai 27, 2010 8:39 pm

Ja kõige parem on see malmist kolmik puidust valada :mrgreen:
Einar mõtles vast ikka kaablile pistiku ja pesa lisamist, et vajadusel tuppa minev kaabel lahti ühendada ja väline jaam külge.
53907675, 57439192
ES3RLA
160m, 80m, 10m, 2m, 70cm, PMR, CB

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas Ralfwind » R Nov 05, 2010 9:31 pm

Kaljukits kirjutas: Veel kasutan masti päikesepaneel akulaadija kinnitamiseks (http://www.elfaelektroonika.ee/artnr/24 ... kulaadija-). Kasutan pruugitud, kuid veel hästitoimetavat 24 Ah akut, millele teen maa-aluse majutuse. Mastist toon ma murukamara alt kaablid vahetult grill-laua kõrvale, kuhu paigaldan poolemeetrise postikese otsa pisikese hermeetilise läbipaistva kaanega kilp-jaotuskarbi, millelt toon välja UHF antennipesa ja 10A sigarisüütaja pesa jaama toitele.
73!

On november ja õues on suht pime ja valgust on vähe. Ma tahan teada kuidas on lood sinu päikesepaneeli võimekusega laadida akut.
Ehk uurid asja ja teed väikese kokkuvõtte lähiajal. Kas päikesepaneel on piisavalt tegus toimima novembris- detsemris? :D

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: Väliraadiojaama ehitamine

PostitusPostitas smr » R Nov 05, 2010 9:40 pm

Minust targemad mehed on testide tulemusena jõudnud järeldusele, et meil on autonoomseks toiteks vaja kolme energiaallikat korraga:

- päikesepatarei
- tuulegene
- diiselegene
rääkimine hõbe, kuulamine kuld


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron