Ehitaks transverterid

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Ehitaks transverterid

PostitusPostitas ermo » E Juul 26, 2010 10:59 pm

Lugupeetud iseehitajad ja meistrimehed.
Lähipäevil hakkan ehitama transvertereid. 2m ja 70cm alla 10m peale ja vastupidi kah siis.
Oodatud on igasugune asjalik info ning näpunäited eriti osas mis puudutab vahesagedusi
ning PA'de lineaarsust.

Mul 2 valikut:
1: 2m ja 70cm otsemuundusega alla. Plussiks lihtsus aga miinuseks
peegelkanal. Lahendatav väga heade helixitega.

2: Teen 70MHz vahesageduse - muundan kõigepealt 70MHz peale ja
sealt all 28MHz jaama jaoks. Plussiks on peegelkanali suur erinevus vastuvõetavast sagedusest,
st pole suurt ohtu, et segama hakkab mingi kommertsjaam vms. Samuti saab 70MHz peale
ehitada väga konkreetse filtri. Miinuseks tunduvalt keerukam skeem.

PA'de kohta seda ,et 70cm peale olemas kommertstükk mis vajab modi aga 2m peale vaid väljakas
karbis seismas ja oma aega ootamas...

Google abiga olen palju skeeme uurinud ja läbi töötanud aga ei meeldi enamus. Paar tehase oma ka läbi sirvitud.
On korralike aga nende jupid suht kättesaamatud.
Igasugune asjalik info ning õpetused teretulnud ja loodan, et ei pea lugema palju OT'd.
Midagi pole enam alles

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas Mihka » E Juul 26, 2010 11:44 pm

Tundlikkus on asja "point"..lühilaine relvad palju palju tundlikumad kui samad 2m ja 70 cm aparatuur..nii vähemalt räägitakse..ja suurtel onudel on:)
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas nemo » E Juul 26, 2010 11:57 pm

Mihka kirjutas:Tundlikkus on asja "point"..lühilaine relvad palju palju tundlikumad kui samad 2m ja 70 cm aparatuur..nii vähemalt räägitakse..ja suurtel onudel on:)

Ära pane tähele, Einar on raha peale lihtsalt kuri - pidavat taskutest välja kukkuma juba - ja siis ta ei mõista neid, kes ise ehitavad midagi....
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas nemo » T Juul 27, 2010 12:08 am

EINAR kirjutas:Ah jäta, Nemo, Sina kah oma mitte mõistmised ja minu (olematu) raha kadestamine, püsime siin ikka teemal !

304EI/ES6EI

Nonoh... Ja teemal püsimine on see, et pakume hoopis - osta jaam? Teema algataja küsis infot, et ise ehitada, mitte ei soovind jaama osta
Pole ma ka sinu raha kadestand, lihtsalt su oma jutt ühes teemas, et kukub taskutest välja juba - mulle rohkem pole vajagi, kui kaks asja kokku ja tulemus käes
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas Radioman » T Juul 27, 2010 12:41 am

Mul on vanadest aegadest alles selline raamat nagu "Любительские УКВ радиокомплексы" (autor В. И. Горбатый), venekeelne, välja antud 1985.a.
Seal on väga põhjalik ehituskirjeldus transverter-tüüpi jaama kohta - 430MHz ->144MHz -> 28MHz -> 9MHz (põhiplokk). Baseerub ta mõistagi Vene detailidel ja vaevalt õnnestub sealt üksühele skeeme üle võtta, kuid mingeid ideid ja tehnilisi lahendusi võib sealt kindlasti leida. Ma ei tea, kas see sobib Sinu projekti kontseptsiooniga, aga kui on huvi, siis anna teada.

P.S.
Kui Sul oleks olnud sama probleem nii 20 - 25 aastat tagasi, siis sobinuks see raamat Sulle nagu rusikas silmaauku. : )

Mihka
Veteran
Veteran
Postitusi: 931
Liitunud: E Apr 18, 2005 11:42 pm
QTH: KO38IH
Asukoht: Tartu maakond, Ülenurme
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas Mihka » T Juul 27, 2010 11:07 am

No niipalju, kui ma siit kõrvalt olen kuulnud-näinud on vanadel ja tegijamatel amatööridel kõigil transverterid, sest nende myratase(tundlikkus) on tundvalt väiksem, kui paljudel 2m/70 cm jaamadel..seega nemad transverdivad signaali lyhilaine peale ja nonde pillidega kuulavad..nii vähemalt nad teevad..mitte mugavusest ega juppide puudumisest, aga pidi tunduvalt parem olema...
Yaesu FT-8900R, FT-7800E,Baasantenn triband 6m/2m/70cm V-2000(ES5LCN)

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas officer » T Juul 27, 2010 1:23 pm

...kindlasti on see nii 23cm bandis!
Huvilistel enne töö kallale asumist uurida pakutavaid, erineva valmidusastmetega kit'e firmalt KUHNE Electronic GMBH.
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas ermo » T Juul 27, 2010 3:29 pm

Hunnik postitusi ja vaid 1 asjalik. Radioman, sellest raamatust oleks kindlasti abi :)
Mis moodi ma selle enda valdusesse saaks?

Teistele: ES5PC kasutab iga bandi jaoks transvertereid ja tema ehitas need kõik ise.
Koht kus foorumlased kokkutulekul kuuside jaama uudistamas käisid on samuti ainult
transverterite peal. Tegult ES5PC jaamaga suht identne.
USA üks tugevamaid ultra ja kuuside mehi kasutab kah ainult transvertereid ja LL pilli.
Transverter annab palju eeliseid, hilisem bandide juurdelisamine on lihtsam, süsteemid ei ole
ülimalt kokku pigistatud ja võimaldab hiljem lihtsalt SDRi peale üle minna või kasutada
SDRi paraleelselt.
Minule aga võimaldab transverterid odava rahaga saada hea tulemus nii 2m kui 70cm peal.
Mõõtetehnikat mul on, detaile jagub väiketööstuse käimapanekuks.

Kusjuures pean mainima, et minu kartus osutus tõeks - küsisin ideid aga vastusteks tuli hunnik
vähesisukat teksti.
Kui niisama lobiseda soov või omavahel vaja mõõtu võtta siis palun kasutage Läbulat või minugipoolest
Palatit nr 6. Võtan teinekord isegi mõnest lorateemast hea meelega osa.
Arvaku nüüd teised mis tahavad aga minujaoks on viimasel ajal foorumisse lisatud postidest 1/3 spamm!
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas Evo » T Juul 27, 2010 4:29 pm

Любительские УКВ радиокомплексы
Selle raamatu saad siit alla laadida:
http://books.tr200.ru/v.php?id=264396
Formaat: DJVU

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas äpu » T Juul 27, 2010 8:25 pm

Kui vene keelt oskad siis on 2m transverter täiesti järele tehtav ja pole jalgratast vaja leiutada.
http://www.cqham.ru/trx23.htm
ja kui veel SSB siis on siin
http://www.cqham.ru/trx27_23.htm
Selle esimese tegin valmis juba mõni aasta tagasi ja täiesti toimib.
Aga et neid korralikult tööle saada on vaja vastavat kvartsi,mis ikka veel on probleemiks just transverterite ehitamisel,et saaka tabloole sama sageduse näidu.
Näide: 27.475 =145.475Mhz.need viimased kolm peavad kokku langema siis saab ka pihta mis sagedusel olla.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas ermo » T Juul 27, 2010 8:40 pm

Ahaa hakkab juba tulema.
Esiteks Officer - sinu soovitatud tootja on päris hea, sain sealt skeeme isegi kättte ja KIT pole väga kulukas :)

Nüüd aga küssa äpule, mis sa arvad PLL'ga tüüritavast ossilaatorist?
Mõni räägib, et pidi faasimüra suurendama, samas aga jutud sellised, et PLL just vähendab faasimüra...
Mine võta kinni mis õige mis vale.
Midagi pole enam alles

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas ES7TR » T Juul 27, 2010 9:44 pm

Ilmselt üldjuhul PLL-ga VCO annab rohkem müra kui mõni teine ostsillaator, millel pole sellist sageduse "järeleaitamist" täiendava ahelaga. Eriti mürarikkad on need skeemid, kus VCO-vaeseke peab kogu soovitud laineala ainult faasidetektorist saadava pingega katma. Paremad (aga keerukamad) on need skeemid, kus VCO kusagilt lülitist (näiteks) saadud korrektsioonpingega juba enam-vähem vajalikule sagedusele sunnitakse ja PLL ahel seetõttu palju väiksema jääkvea peab kompenseerima. Siis on ka faasidetektorist tulev faasimüra sedapalju väiksem.

Üks põhiviga, mida konverterite-tranverterite ehitamisel tehakse, on see et vastuvõtutrakti segustile antakse liigsuur ostsillaatori nivoo (muidugi koos kõige ostsillaatori omamüraga) ja saadakse kokkuvõttes kehvem signaal/müra suhe ja lisaks veel kehvake dünaamikaala. Parematel konstruktsioonidel on ostsillaatori ja segusti vahel ka päris korralikud ribafiltrid.

Omal ajal oli väga häid skeeme Lääne-Saksa ajakirjas "UKW-Berichte" (väikese hilinemisega ilmus sama inglisekeelsena "VHF-Communications"). Üks paremaid autoreid oli seal Joachim Kestler, DK1OF, natuke annab ka Google otsing selle nimega. Teine kuulus HAM-ajakiri oli "Dubus". Nende osas võiks Ants, ES6RQ head nõu anda, tal on suured kogemused ja ühena väga vähestest Eestis (kui mitte ainus), kellel neid ajakirju ilmselt alles on! Tõrva kokkutuleku raames käisime tal ka külas...

http://www.ukw-berichte.de/
http://www.dubus.de/

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas Radioman » K Juul 28, 2010 12:04 pm

ermo kirjutas:Mis moodi ma selle enda valdusesse saaks?

Jätsin ta Sulle Tehnoturgu.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas äpu » N Juul 29, 2010 5:53 pm

ermo kirjutas:
Nüüd aga küssa äpule, mis sa arvad PLL'ga tüüritavast ossilaatorist?
Mõni räägib, et pidi faasimüra suurendama, samas aga jutud sellised, et PLL just vähendab faasimüra...
Mine võta kinni mis õige mis vale.

Vastused ilmselt saadud,aga kui mingi skeem omale meeldib,ega keegi ei keela seda järele proovida.Vaja ainult pulgad kokku otsida,siis saab öelda,kas olla rahul või mitte.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Ehitaks transverterid

PostitusPostitas ermo » E Aug 09, 2010 11:43 am

Nunii, taaskord vaja korra foorumlaste abi :)

Kas kellegil on olemas 25-30MHz ribafiltri skeemi koos täielike andmetega?
Simulaatoris sellise filtri loomine päris aeganõudev teema, ehk on mõnel
miskit skeemi kuskil olemas...
Filtrile väga suuri nõudmisi ei esita, 35MHz peal võiks sumbuvus
olla kuskil 30db kandis sama lugu ka 20MHz'ga.
Sry mu pisikest laiskust, et ei viitci guugeldada aga ajaga suht kitsas.
Eile sai 70cm RX ahel kuni segustini kokku pandud ja ära häälestatud.
Reedeks vaja 70cm tööle saada, et välipäevale minna ;)
Midagi pole enam alles


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

cron