Toiteplokk arvuti UPS-ist

Mis ma ikka ostan, ehitan parem ise
Marja Jüri
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 157
Liitunud: P Apr 03, 2005 8:59 pm
Asukoht: Tallinn ,Kristiine. 21FM

PostitusPostitas Marja Jüri » R Okt 06, 2006 8:00 pm

Arvuti toitekas on ikka aktiivkoormus,minuteada.Peale häirefiltrit tuleb kohe alaldi ja see ei tohiks anda mingit reaktiivsust.Monitorid, printerid, videod jne.
Teid tervitab Marja Jüri.

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Okt 06, 2006 8:14 pm

Marja Jüri kirjutas:Arvuti toitekas on ikka aktiivkoormus,minuteada.Peale häirefiltrit tuleb kohe alaldi ja see ei tohiks anda mingit reaktiivsust.Monitorid, printerid, videod jne.

Seda minagi, kuid mis muul moel saab VA erineda W. Äkki ma eksin, kuid arvan, et see on mingi kaubanduslik trikk, et suuremat numbrit välja käia. Äkki on kuskil upsi tehase spetsis ka juttu võimalikust komplekskoormusest ja sealt tuletatud mingi suva nurk.
Tegelikult ega vahet suurt polegi. Ups peab ikka peamiselt lühikesi voolukatkestusi, tõukeid üle elema. Nimikoormusel aga sõltub selle üleelamise kestus eelkõige aku seisukorrast. Maailm on seda kummalisem, mida rohkem sellesse süvened :shock:
Ja ega teema pole ilmselt vaid meil arutleda olnud...
http://www.tehnokratt.net/discuss/msgRe ... mode=topic
Nagu näha, on ka segakoormuse pooldajaid.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Marek
Algaja
Algaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Sept 19, 2006 2:21 pm
QTH: KO29IK
Asukoht: Tallinn/haabersti

PostitusPostitas Marek » R Okt 13, 2006 3:26 pm

teoreetiliselt saaks ju autoaku laadijat ka kasutada. seal ka pinge ca 13 voldi kanti.
Võimsust ei tea aga ma arvan et puudu ei tohiks jääda.
Kui siis ainult häired võivad tekkida. Aga ka nende vastu leiaks kondeka näol lahenduse.

Kasutaja avatar
es3at
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 71
Liitunud: N Dets 01, 2005 5:21 pm
QTH: KO18UO
Asukoht: Läänemaa

PostitusPostitas es3at » R Okt 13, 2006 3:56 pm

Tavalisel laadijal pole pinge silumisele rõhku pandud. Kui tahad aga siluda/stabiliseerida siis peaks ikka mõned voldid varuks olema. On ka kavalamaid impulss laadijaid, nende kasutamisest jaama toiteks tuleks küll hoiduda. Nii, et ikkagi jaama toidad akult ja laadija laeb akut, nii saab. Tühja aku korral on ka siis brumm kerge tulema. Samas lällariga mis tarbib paar amprit ei pruugi avalduda. Minu jaam tarbib täis võhmal ca 20A ja siis on nõuded teised. Seda siis muidugi teistel sagedustel ja modedel :)

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » R Okt 13, 2006 5:08 pm

Marek kirjutas:teoreetiliselt saaks ju autoaku laadijat ka kasutada. seal ka pinge ca 13 voldi kanti.
Võimsust ei tea aga ma arvan et puudu ei tohiks jääda.
Kui siis ainult häired võivad tekkida. Aga ka nende vastu leiaks kondeka näol lahenduse.

Kindlasti saaks, kui auto aku ka taga on. Paljas laadija ei silu 100Hz vahelduvkomponenti, akulaadija ei peagi seda tegema, kuid aku ise on see suuuur kondekas, mis silub. Kui aku laadimisaeg on 10h, siis peaks kuskil 5,5A koormust kannatama, lühiajaliselt rohkemgi. Katseta ja anna teada.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

PostitusPostitas sombi » L Dets 23, 2006 5:14 am

Olen UPSidega tegelenud ja olen aru saanud, et see 400W on ikka hetkeline võimsus väga lühikese aja jooksul. Isegi aku kaitse ei kipu sellist koormust taluma. Sangad on omaette teema- nende "suitsu välja ajamine" võib olla tõesti 400W :shock: , aga ainult juhul kui toitetrafos tekivad tõsised keerdudevahelised lühised ja sedagi ainult hetkelise aja jooksul. Tänapäeva võimsused on üldse üks paras "ajukepp" ja neist sotti saada üsna võimatu :(

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

Niisiis

PostitusPostitas ritsikas » L Juul 05, 2008 12:40 pm

Jaam praegust autoaku j2rgi. Kui palju k6neleda, kyll siis aku varsti tyhjaks saab. "Harilikku" akulaadijat pole ega polegi vaja, kuid keegi r22kis kunagi miskist skeemist mis "aeg ajalt akusse nati surtsu juure tilgutab"... Tunneks huvi, jubinaid kastis leidub...

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » P Juul 06, 2008 1:42 pm

Mõni vana arvuti toiteplokk kõlbab väga hästi jaama toiteks,kui midagi muud ei oska välja nuputada.Veel parem kui seda natuke modida,siis saab ka 13,8v sealt valutult kätte.Väike hea ja võimas.UPS-st saaks aga hea trahvo kätte,millest õnnestub vast korraliku alaldi valmis meisterdada.Ma küll pole seda varjanti proovinud,trahvot olen vaadanud aga sellega ka piirdusin.Ainuke häda vist,et vahelduvat pinget jääb väheseks,kes viitsib võib ära katsetada,vahelduvat peaks sealt välja tulema oma 16v ja enamgi,vähemaga langeb alalis pinge 12v peale peale stabilisaatorit ma pakun.
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

PostitusPostitas ritsikas » P Juul 06, 2008 3:39 pm

Trafodest:
No mul on 240V<->12V toroid 34VA & teine on 240V<->24V |_|_|, mis originaalis toitis miskit venelase '69 aastal valmistatud imelikku elektromagnetit pakelliitkorpuses, tolle vidina tarbeks oli antud 40W, mida ilmselt see trafo on ka siis v6imeline v2lja andma.

M6tlesin nr. 2 trafo, silla ja LM338K regulaatori(v6imalik v2ljundpinget regullida) abil miskit kokku keerata , m6tlesin vaid et pliiaku vast ehk tahab miskit vooluhulga piiramist saada, teine variant oleks kuidagi impulssidena anda seda voolu talle. Taimeri ja releega ehk?

Tegelikult huvitaks mind hoopis see, kuidas need kel akuga systeem yleval on, asja lahendanud on.

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

PostitusPostitas Pagan » P Juul 06, 2008 4:34 pm

ritsikas kirjutas:
Tegelikult huvitaks mind hoopis see, kuidas need kel akuga systeem yleval on, asja lahendanud on.


Mul oli kunagi aku pikkade jämedate juhtmetega väljas räästa all ja toas saatja juures 14V 5A toide mis koguaeg laadis akut.
es5cc

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

PostitusPostitas ritsikas » P Juul 06, 2008 4:36 pm

Kas nii ei ole, et kui sihke toide taga on kogu aeg -- siis kui aku laetud saab, hakkab "keema" ja elektrolyydi tase langeb, kuni aku muutub kasutusk6lbmatuks. Harige mind, v6ibolla ma eksin, aga minu arust peaks mingilgi moel vooluhulka piirama, v6i kui aku t2is saab siis miski pingeanduri ja relee kaudu laaduri v2lja lylima...

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

PostitusPostitas olc » P Juul 06, 2008 5:17 pm

ritsikas kirjutas:Kas nii ei ole, et kui sihke toide taga on kogu aeg -- siis kui aku laetud saab, hakkab "keema" ja elektrolyydi tase langeb, kuni aku muutub kasutusk6lbmatuks. Harige mind, v6ibolla ma eksin, aga minu arust peaks mingilgi moel vooluhulka piirama, v6i kui aku t2is saab siis miski pingeanduri ja relee kaudu laaduri v2lja lylima...

koguaeg ei tohiks kindlasti voolu peal hoida jah, aku küpseb ära
omal on hetkel lihtsalt upsi aku otsas asi, aga näha on et pingelang on jube suur, pool tundi vestlus ja pinge oli juba 10,8V

Kasutaja avatar
hall kass
Veteran
Veteran
Postitusi: 1789
Liitunud: R Juul 27, 2007 4:02 am
QTH: KO38JI42
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas hall kass » P Juul 06, 2008 5:59 pm

Ise kasutan oma CB käsijaama toitva UPSiaku laadimiseks sihukest laadijat:

http://www.oomipood.ee/index.php?t=k_ki&i=BAT-LEAD-C10HQ

Seda saab aku küljes muretult hoida, kuna täis aku korral ta katkestab laadimise.

Küll aga tekib mul küsimus, et mis siis saab, kui laadija küljes on aku koos lällariga ja lällar iga natukese aja tagant saatele läheb... minu näidatud laadija annab kirjade järgi kuni 600 mA, ei tea, kuidas talle see mõjub, kui lällar teda imema hakkab?
304FL, "Three zero four Freyja love"

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

PostitusPostitas olc » P Juul 06, 2008 6:09 pm

hall kass kirjutas:Küll aga tekib mul küsimus, et mis siis saab, kui laadija küljes on aku koos lällariga ja lällar iga natukese aja tagant saatele läheb... minu näidatud laadija annab kirjade järgi kuni 600 mA, ei tea, kuidas talle see mõjub, kui lällar teda imema hakkab?

Sul peaks siis olema laadija mis on võimsam kui su jaam mis saatele läheb, siis ei juhtu midagi. seda väikest punni ma küll taga ei hoiaks kui jaam sees on, põleb lihtsalt ära. üks kodanik tuli murega et tal ruuterile WRT54G adapterit vaja. omal oli tal käes adapter max 9V ja 600mA, loomulikult oli see pealt sulanud. ruuterile läks vist 12V 1A vaja

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » P Juul 06, 2008 6:16 pm

hall kass kirjutas:Küll aga tekib mul küsimus, et mis siis saab, kui laadija küljes on aku koos lällariga ja lällar iga natukese aja tagant saatele läheb... minu näidatud laadija annab kirjade järgi kuni 600 mA, ei tea, kuidas talle see mõjub, kui lällar teda imema hakkab?

Kuna laadija teeb kirjade järgi "Full automatic charging"ut, siis jaama saateleminek tõmbab ainult aku pinge alla ja laadija saab sellest aru, et peab "täie matsuga", st. 600mA edasi laadima. Kui tihti ja pikalt saatel olla, hakkab aku tühjenema ja laadija ei jõua seda enam saate vaheaegadel piisavalt laadida. Sama kehtib ka minu kirjeldatud UPSi aku kohta. Selleks, et nii ei juhtuks, peaks olema laadimisvool suurem või võrdne saatel jaama poolt tarvitava vooluga või tuleb lihtsalt oma jutulõnga piirata :D.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist