1. leht 1-st

Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 7:18 pm
Postitas Ambur
Mitmed transiiverite dünaamiliste käsimikrofonide kapslid on suhteliselt tumeda kõlaga, millele lisandub veel kapslit ümbritseva garnituuri "seebikarbi" kumin. Kõik see halvendab sidepidamisel, eriti tugeva eetrimüra puhul, kõne arusaadavust tunduvalt.

Üks variant oleks asendada dünaamiline kapsel elektreetmikrofoni kapsliga, aga see nõuab, kas transiiveri sees ümbertegemist, et tuua mikrofonile toide või patarei lisamist garnituuri. Pealekauba ei edasta odavad elektreetmikrofoni kapslid häält nii moonutustevabalt kui dünaamilised.

Tene variant oleks parandada dünaamilise mikrofoni enda edastatavat häält, muutes kondensaatorite abil selle helisagedusriba ja kui see ei anna head tulemust, siis vahetades kapsli kõnele sobivama, kitsa sagedusribaga kapsli vastu.

Ümbritseva garnituuri kuminat saab kõrvaldada, täites kapslit ümbritseva ruumi pehme, puuvillase riidega nii, et PTT lüliti ikka liikuma jääks või siis vahetades korpuse hoopis uue, rohkem avatuma vastu.

Siin paar enda katsetust asja parandamiseks:

http://www.ambur.ee/oma.html#lugu4

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 7:40 pm
Postitas mart63
Mina kasutasin tihedat porolooni ja tulemus sai samuti hea. Mikril oli veel ka valjuhääldi sisseehitatud (40mm, plastikmembraaniga), mis pani kogu korpuse kumisema ja hääl olevat jube olnud. Eemaldasin valjuka, sest ei kasutanud seda nagunii, ning liimisin sama suure plastikust ketta asemele, nüüd peaks päris hea olema.
Veel üks aspekt, mis hääle kumisevaks tegi, oli see, et jaama audiosisendi esimene sidestuskonde oli 1uf lüüt... Valemit peast ei mäleta, aga igatahes liiga madalaid sagedusi lasi läbi, asendasin selle 47nf(0.047uf !) keraamilise kondega, mis peaks alates 300hz (-6db) kandist läbi laskma, ning samuti kinnitati helikvaliteedi ja loetavuse paranemist.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 7:47 pm
Postitas Ambur
mart63 kirjutas:Mina kasutasin tihedat porolooni ja tulemus sai samuti hea.

Sünteetiline materjal (ka poroloon) ei ole eriti hea, see ei summuta hästi, kuna hakkab kaasa võnkuma.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 7:57 pm
Postitas mart63
Päris tihedalt kokku sai pressitud see asi, ei täheldanud mingeid kõrvalefekte, aga peaks loodusliku riidejupiga kah proovima siis, ehk veel parem.
Ambur, kui QRP tegija, kas oled kasutanud ka heli kompresseerimist, et eetrimürades paremini väikeste võimsustega läbi suruda?

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 8:25 pm
Postitas Ambur
mart63 kirjutas:Ambur, kui QRP tegija, kas oled kasutanud ka heli kompresseerimist, et eetrimürades paremini väikeste võimsustega läbi suruda?

Kõik kompressorid moonutavad häält (kuigi ei tohiks). Tugeva väljundsignaaliga ja õige helisagedusribaga mikrofon teeb sama töö ja häält moonutamata. Ei tohi ainult üle tüürida. Pead teadma, kui kõvasti võid sellesse röökida. :director: :lol:

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 8:35 pm
Postitas mart63
Siiski on mõned häälikud vaiksemad kui teised, kompressor suruks kõik maksimaalseks, kuid kui selle max taseme regulliks alla ületüürimis (clippimise) piiri, siis peaks teoreetiliselt ju tunduvalt parem olema? Räägitakse isegi 1S palli tõusust kompressor sees/väljas, vahel. Valmisjaamade puhul kasutatakse seda nt Yaesu qrp pilli FT-817 puhul.
Näiteks : http://www.eham.net/reviews/detail/2343
Minu plaanitav kompressor kasutaks sama kivi suuremat venda(SSM2166), millel natuke rohkem regullimisvõimalusi.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Veebr 25, 2011 11:12 pm
Postitas Ambur
mart63 kirjutas:Siiski on mõned häälikud vaiksemad kui teised, kompressor suruks kõik maksimaalseks, kuid kui selle max taseme regulliks alla ületüürimis (clippimise) piiri, siis peaks teoreetiliselt ju tunduvalt parem olema? Räägitakse isegi 1S palli tõusust kompressor sees/väljas, vahel. Valmisjaamade puhul kasutatakse seda nt Yaesu qrp pilli FT-817 puhul.
Näiteks : http://www.eham.net/reviews/detail/2343
Minu plaanitav kompressor kasutaks sama kivi suuremat venda(SSM2166), millel natuke rohkem regullimisvõimalusi.

Moonutama hakkab harilikult õhukese membraaniga laiaribaline mikrofon ise, millele langeb kõvasti rääkides liiga suur helirõhk. Seda moonutust ei silu ükski kompressor.
Suurem ja paksema membraaniga kitsaribaline mikrofon, mis kannatab tunduvalt suuremat helirõhku, andes ka palju suurema amplituudiga väljundsignaali, edastab juba iseenesest ainult (just kõne jaoks vajalike) keskmisi helisagedusi. Kõrgete ja madalate ületüürimise võimalused, mis on peamised moonutuste tekitajad, puuduvad ja keskmised sagedused ei hakka ka väga tugeva amplituudiga (üle tüürides) veel niipea kõrvale arusaadavalt moonutama. Signaali tugevus ei jää kompressoriga tüüritud signaalist nõrgemaks, küll aga kaovad piiratud signaali moonutused.

Ma ei taha mingil juhul kompressori kasutamist maha teha, eks igaüks tegutseb oma tõekspidamiste ja kogemuste järgi, aga ise pole ma selle järele vajadust tundnud.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: L Veebr 26, 2011 1:21 am
Postitas mart63
Selge, mul plaat juba söövitatud, ehitan ta valmis ja testin eetris ta kasulikkust, ega lähi(suhtus)sides kasutagi toda, aga et teinekord mõni diba DX'im side läbi pressida, tuleks ehk kasuks. Eks näis. :)

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: P Apr 24, 2011 1:31 am
Postitas mati1
To mart63: Soovitan julgelt kompressorit kasutada ka lähisidedel, teeb hääle oluliselt mõnusamaks ja korrektsemaks. Egas asjata ringhääling kasuta seda. Muidugi õige nivoo leidmisega pead täpne olema, kõige lihtsam, lülita jaamal monitor sisse ja iseenda kuulamisega saad selle suurepäraselt paikka.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: P Apr 24, 2011 5:06 pm
Postitas mart63
Hehe, minu jaam liiga lihtne sellisteks funkstioonideks, kodukootud ju siiski. :) Baseerub ühel kitil, kuid tuleb palju parandusi ning lisasid: agc, notch filter, varicap häälestus, s-meter, 40W PA, compressor, taustvalgustuseda lcd ja hea valjuhääldi + võimsam helisagedusvõimendi. Viimane just sellepärast, et plaan seda aparaati "seljakotijaamana" kohtlema hakata ja väljas on hea omada mõnigast volüümivaru. 8)
Mõningad klõpsud: http://gallery.pistik.com/view_album.ph ... e=album204

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: P Apr 24, 2011 7:10 pm
Postitas Ambur
mart63 kirjutas:Hehe, minu jaam liiga lihtne sellisteks funkstioonideks, kodukootud ju siiski. :) Baseerub ühel kitil, kuid tuleb palju parandusi ning lisasid: agc, notch filter, varicap häälestus, s-meter, 40W PA, compressor, taustvalgustuseda lcd ja hea valjuhääldi + võimsam helisagedusvõimendi. Viimane just sellepärast, et plaan seda aparaati "seljakotijaamana" kohtlema hakata ja väljas on hea omada mõnigast volüümivaru.

:thumbright: Nagu vanasõna ütleb: "Ise tehtud,hästi tehtud". Tore, et viitsid ise teha.
Võimas helisagedusvõim on küll hea, aga seljakotijaamas, välioludes, oleks vast mõtekam kasutada kuulareid koos mikriga. Mugav kasutada (käed vabad), ümbruse mürad ei sega kuulamist ja akud peavad tunduvalt kauem vastu. Ja siis juba, VOX-i kasutamisel ka kompressor.

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: P Apr 24, 2011 9:34 pm
Postitas mart63
Klapivõimalus jääb ka muidugi. Mikker peab olema "päris ja ptt'ga" :)

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: E Apr 25, 2011 8:25 pm
Postitas ermo
mart63 kirjutas:Hehe, minu jaam liiga lihtne sellisteks funkstioonideks, kodukootud ju siiski. :) Baseerub ühel kitil, kuid tuleb palju parandusi ning lisasid: agc, notch filter, varicap häälestus, s-meter, 40W PA, compressor, taustvalgustuseda lcd ja hea valjuhääldi + võimsam helisagedusvõimendi. Viimane just sellepärast, et plaan seda aparaati "seljakotijaamana" kohtlema hakata ja väljas on hea omada mõnigast volüümivaru. 8)
Mõningad klõpsud: http://gallery.pistik.com/view_album.ph ... e=album204


OT

Mis KIT on, kuda rahul oled jne?

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: E Apr 25, 2011 9:01 pm
Postitas mart63
Kitiks on väga lihtne, kuid hästi toimiv, MKARS80. 80m lsb jaam, tundlikkus on hea, vastuvõtu ja saate heli niisamuti. Mõnus on, kui miski iseehitatu tööle hakkab, veel mõnusam on sellega eetris sidetada ja saada häid raporteid. :) www.radio-kits.co.uk/

Re: Dünaamilise mikrofoni tuunimisest

Postitatud: R Dets 21, 2012 8:44 am
Postitas addie
:butthead: Nagu vanasõna ütleb: "Ise tehtud,hästi tehtud". Tore, et viitsid ise teha.
Võimas helisagedusvõim on küll hea, aga seljakotijaamas, välioludes, oleks vast mõtekam kasutada kuulareid koos mikriga. Mugav kasutada (käed vabad), ümbruse mürad ei sega kuulamist ja akud peavad tunduvalt kauem vastu. Ja siis juba, VOX-i kasutamisel ka kompressor. :axe: :angel13: