1. leht 1-st

Baluni tegemine

Postitatud: L Dets 28, 2019 11:48 pm
Postitas postikukk
Tere!
Plaan on teha 1:1 balun dipool antennile. Täpselt niipalju kui on internetis õpetusi, kuidas seda teha on ka täpselt nii palju materjale ja võimalusi kuidas seda tehakse. Balun on oma ehituselt lihtne, kolm juhtmejuppi mis põimitakse läbi ferriitrõnga ja ühendatakse vastavalt otsad kokku. Siit kohapealt tekib küsimus, kui oluline on ferritrõnga mõõdud, sest igas õpetuses kasutatakse erinevaid rõngaid. Loogiliselt mõeldes peaks, rõnga suurused ja mõõdud olema olulised, kuid kui palju see mõjutab tulemust. Ehk oskavad kogenumad mehed sõna sekka öelda.

Re: Baluni tegemine

Postitatud: T Dets 31, 2019 11:59 am
Postitas Kaljukits
Tere
Rõnga mõõdud valitakse võimsuse järgi ja rõnga magneetiline läbitavus kasutatava sagedusala järgi. Viimane on olulisem!
100W korral piisab ca 50 välisläbimõõduga või nats pisemastki rõngast. Suurem võib alati olla -sinna on mugavam kerida. Kuid kui kaal on oluline, pole mõtet üle dimensioneerida. Netist leidub kirjeldusi hulganiselt. Otsi, vaata!

P.S. 1:1 baluni saab teha ka ilma rõngata. Selleks tuleb antennikaablist vahetult enne toitepunkti ühendamist tekitada pool läbimõõduga 20...40cm. Mida kõrgem on sagedus, seda vähem võib keerde olla. 11m bändis piisab vast 6-10 keerust. Jälle soovitan netist otsida, aga ka arvutada on lihtne, kui saad millegagi selle pooli induktiivsust selle sukal mõõta. Induktiivtakistus XL=2πfL peab olema kasutatud sagedusel f vähemalt 2 korda suurem kaabli lainetakistusest.

Head vana aasta lõppu!