DCF77 ajasignaal

Kauglevi mehed, andke minna!
smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

DCF77 ajasignaal

PostitusPostitas smr » N Mär 06, 2008 10:31 am

Hei,

Et siis kinnitan, et selle signaali saab Tallinnas kätte :)

Mu uus ilmajaam suutis ööjooksul ennast ära sünkroniseerida aatomkellaga, saatja asub Frankfurti lähedal, u 1500 km kaugusel minust.

Täpsem info - http://en.wikipedia.org/wiki/DCF77
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » N Mär 06, 2008 11:21 am

Mul on selle signaaliga sünkroniseeruv kell kasutusel kuba kümmekond aastat. Kell ise hakkab signaali püüdma 3 minutit enne iga täistunni saabumist. Päevasel ajal, kui kasutusel on arvutid, telerid jne. ei pruugi ta signaali kätte saada (häired). Öiesel ajal püüab aga signaali ilusti kinni, suve- ja talveajale üleminekud on toimunud ka probleemideta. Seda siis Tartumaal, linnast väljas.
Allpool veel üks link DCF77 ajasignaalide kohta:
http://www.cis.udel.edu/~mills/ntp/dcf77.html
Viimati muutis Evo, N Mär 06, 2008 11:47 am, muudetud 1 kord kokku.

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

PostitusPostitas smr » N Mär 06, 2008 11:32 am

Hei,

Eile õhtul käima esimest korda tööle pannes oli sama jama, et ei saanud signaali kätte, kui öö jooksul oli sünkroniseerimine toimunud ning ka hommikul oli veel signaali märktuli põlemas.

Varsti peaksin NAVTEX raadio kätte saama, siis läheb põnevaks, kui kaugele ma sellega kuulen :)
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » N Mär 06, 2008 1:25 pm

Signaali kättesaamine sõltub ülipikkade lainete levist. Mu kellal on ebaõnnestunud vastvõtu tunniloendur 00h-99h, mis näitab, mitu tundi järjest ei ole kell suutnud raadiosignaali välja lugeda. Üldiselt on sellel kogu aeg 00 ees, kuid vahel olen märganud, on see number ka kasvama hakanud ja korra oli ligi 40h ringis. Olulist tähtsust mõne või mõnekümne tunnisel sidepuudumisel ei ole. Kvarts eksib sellel ajal kaduvähe.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

PostitusPostitas Ralfwind » E Mär 10, 2008 12:33 pm

Mul jällegi selline situatsioon. Aastaid tagasi kui Tallinnas elasin sain yhelt Saksamaal elavalt vanaonult ka selle aatomikella. Kalamajas seisis see kell nädal aega kuni viimaks akna laual sai signaali kätte. Kui Rootsi ära kolisin ja patarei korduvalt vahetasin, ei lähe see kell enam kunagi Rootsi/Saksa aega siin. Näitab alati eesti aega. Nyyd ongi kodus ka 1 kell mis näitab Rootsis olles Eesti aega ( ajavahe 1 tund). Singnaal tuleb ka samast kohast Frankfurdist. Millega seda seletada. Mismoodi kell saab ajavööndist aru?

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » E Mär 10, 2008 12:38 pm

Nendel kelladel saab harilikult täistunni paranduse sisse viia, et näitaks ikkagi kohalikku vööndiaega. Kui mina oma kellale pataka sisse panen, siis mõne aja möödudes ilmub kellale kesk-euroopa aeg ja õige kuu- ja nädalapäev ette. Kuidas seda täistunni parandust teha ja kas see salvestub või mitte, tuleks iga kella kohta välja uurida.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » E Mär 10, 2008 12:42 pm

Kell ise saab Kesk- Euroopa aja, samas aga peab olema tal võimalus vööndiaega vahetada. Uuri täpsemalt, kindlasti on tal võimalus seda seadistada. Minu kellal on sedasi, et peale patarei vahetust, kui seda mitte just küllalt kiiresti teha, nullib kell omad seadistused. Siis peale patarei ühendamist püüab leida ajasignaale. Kui need on kinni püütud, näitab alul Kesk- Euroopa aega, endal tuleb siis kahe nupu kombinatsiooniga üle minna oma vööndi ajale.

Edit: Sai Kaljukitsega korraga sama jutt kirjutatud :) Mis seal ikka, ega topelt ei kärise :)

Kasutaja avatar
Ralfwind
Veteran
Veteran
Postitusi: 1297
Liitunud: E Jaan 23, 2006 2:23 pm
QTH: KO38JI38
Asukoht: Tartumaa
Kontakt:

PostitusPostitas Ralfwind » E Mär 10, 2008 1:00 pm

Kaljukits kirjutas: Kuidas seda täistunni parandust teha ja kas see salvestub või mitte, tuleks iga kella kohta välja uurida.


Jah see kell on seiritega kell. Ning tal on ainult 1 nupp. Sealt saab valgust numbrilauale ja teine nupp on äratus sisse välja. Kyllap peab siis midagi nede nuppudega tegema.

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

PostitusPostitas smr » E Mär 10, 2008 3:01 pm

Kaljukits kirjutas:Nendel kelladel saab harilikult täistunni paranduse sisse viia, et näitaks ikkagi kohalikku vööndiaega.

Mul näiteks manuali järgi uuendatakse aega öösel kell 02.00 ning 03.00. Kui ei õnnestu siis ka kell 04.00 ning 05.00. Kui ka siis ei õnnestu, siis järgmine öö uuesti
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » E Mär 10, 2008 3:49 pm

Vaatasin kiiruga siin väiksel tööpausil netis ringi: Ühest kohast leidsin sellise jutu, et osutitega kelli toodetakse tõesti mõne mudeli puhul vaid kindla ajavööndi jaoks. Seega polevat neil võimalust ajavööndit muuta. Siis aga kargas pähe selline ketserlik mõte, et tavaliselt on ju osutitega kelladel osutid pinguga võllidele istutatud ja ettevaatlikult asja ajades peaks olema võimalik see tunniosuti vastavalt oma vööndile paika nihutada. Las siis kella sisu jookseb kindlalt omas ajavööndis, osutid näitavad aga kohaliku ajavööndi aega.

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

PostitusPostitas ES7TR » E Mär 10, 2008 11:33 pm

Evo kirjutas:... Siis aga kargas pähe selline ketserlik mõte, et tavaliselt on ju osutitega kelladel osutid pinguga võllidele istutatud ja ettevaatlikult asja ajades peaks olema võimalik see tunniosuti vastavalt oma vööndile paika nihutada. Las siis kella sisu jookseb kindlalt omas ajavööndis, osutid näitavad aga kohaliku ajavööndi aega.

Pole siin ketserlikku midagi, olen samuti mitmete kellade osuteid meie ajavööndile ümber tõstnud. Teisiti polnudki võimalik, kui mehhanismil pole üldse mingeid õigekspanemise nuppe...


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist