Antennid ametlikult katusele

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas ermo » L Mai 30, 2009 9:28 pm

Minul siis plaan Tartusse, annelinna, 9-kordse maja katusele püstitada üks tagasihoidlik 5 meetrine antennimastike koos kahe yagi antenni ning pöörajaga.
Selle kõige ajamine siis:
1. Luba korteriühistult. Läks hästi, keegi polnud vastu.
2. Kooskõlastamine linnaarhitekti või linnakunstnikuga - sattusin õige ametniku jutule, ta kunagi ka olnud huviline. Aga siis tuli jama, temalt loa saamiseks pean esitama ametliku dokumendi antennide kiirgusvõimsuse kohta :shock: ...
Kerge uuring ning asi selge - kiirgusvõimsuse arvutab tervisekaitseinspektsioon.

Sinna esitada siis järgmised andmed -
* Antenni asukoht (pikkuskraad, laiuskraad)
* Antenni mõõtmed koos dipoli andmetega
* Antenni omavõimendus.
* Kaabli sumbuvus.
* Antenni kiirguskarakteristika
* Saatja väljundvõimsus.
* kõik muud andmed antenni kohta.
* Litsentsi number.
* ja kõik muu mis pähe kargab

Paberimajandus kokku ning meiliga härra Margus Mihkelsoo poole teele.
Nüüd siis ootan kuna härra Mihkelsoo on haiguslehel juba ei tea mitmendat nädalat ning tema on ainus kes sellega tegeleb.

Kui asjad taas liikuma hakkavad annan teada kuidas läheb.

Mõtlemiseks - kui kommertsjaamade puhul on seadusega määratud antennide kiirgusvõimsused ja muu taoline siis amatööridel on ainult jaama väljundvõimsus piiratud vastavalt klassile. Mul siis 100W

Teiseks - tänu ehitusseadusele võin ilma loata paigaldada kuni 1.6m antenni(mida ma ka tegin) ja selle kiirgusvõimsust ei hakka keegi mõõtma. Küta või kilovatt sisse :lol:

Seadused on ikka jaburad...
Midagi pole enam alles

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

PostitusPostitas officer » L Mai 30, 2009 9:50 pm

...kas 1,6 meetrit maapinnast?
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas Ambur » L Mai 30, 2009 11:18 pm

ermo kirjutas:Teiseks - tänu ehitusseadusele võin ilma loata paigaldada kuni 1.6m antenni (mida ma ka tegin) ja selle kiirgusvõimsust ei hakka keegi mõõtma. Küta või kilovatt sisse :lol: Seadused on ikka jaburad...

Tuleb meeles pidada lihtsat tõde.
Kui iga asja kohta hakata luba küsima asjatundmatutelt asjameestelt, jääks suurem osa asju ehitamata.
Poleks siis ühelgi raadioamatööril ühtegi masti antennidega.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

Re: Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas olc » P Mai 31, 2009 11:31 am

ermo kirjutas:1. Luba korteriühistult. Läks hästi, keegi polnud vastu.

Peale seda oleks ma antenni võtnud ja katusele roninud.

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

PostitusPostitas nemo » P Mai 31, 2009 12:13 pm

Minul jääb baas püsti panemata esialgu, sest antenn pidi äikest ligi meelitama ja mida sa ikke uskumatutega teed.... Niikaua kui nad pole oma silmaga näinud, niikaua ei suuda mina kellegile selgeks teha, et antenn töötab ka piksekaitsena. Eriti tore on see, et need uskumatud panid tv antenni puitmasti ja see on omakorda kinnitatud katuseräästa külge ja kui sai küsitud, et miks ühtegi piksekaitset majapidamises pole, siis vastus oli - need ei aita midagi.
Siin riigis võiks olla litsentseeritud raadioamatööridel vähemalt mingigi seaduslik õigus oma asukohas antenni paigalduseks ja kes vastu seisavad, siis neil tuleb oma põhjendused leida seadusest lähtuvalt, aga mitte et ei meeldi antenn või et äike lööb sisse
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » P Mai 31, 2009 1:06 pm

nemo kirjutas:Siin riigis võiks olla litsentseeritud raadioamatööridel vähemalt mingigi seaduslik õigus oma asukohas antenni paigalduseks ja kes vastu seisavad, siis neil tuleb oma põhjendused leida seadusest lähtuvalt, aga mitte et ei meeldi antenn või et äike lööb sisse.

Aga nii ju ongi. Kui on oma maja, pole naabrite käest luba vaja.
Kui on kortermaja, on luba vaja majaühistult ja seda katusele paigutamiseks, mitte üldse antennide ülespanekuks.
Naabritel on õigus lärmi tõsta ainult siis kui su jaam nende telerit või raadiot segama hakkab.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

PostitusPostitas nemo » P Mai 31, 2009 1:27 pm

Ambur kirjutas:Aga nii ju ongi. Kui on oma maja, pole naabrite käest luba vaja.
Kui on kortermaja, on luba vaja majaühistult ja seda katusele paigutamiseks, mitte üldse antennide ülespanekuks.
Naabritel on õigus lärmi tõsta ainult siis kui su jaam nende telerit või raadiot segama hakkab.

Oma maja puhul piisab ka naabri kaebusest suuremates asulates, et sinu antenn häirib tema vaadet ja krt teab mida veel ning edasine sõltub juba omavalitsusest. Kui valitsejad oinad on, siis oled sunnitud oma õues oleva krempli maha korjama
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas ermo » P Mai 31, 2009 4:13 pm

olc kirjutas:
ermo kirjutas:1. Luba korteriühistult. Läks hästi, keegi polnud vastu.

Peale seda oleks ma antenni võtnud ja katusele roninud.


No jah, taheti ka saada ametlik kinnitus, et võin antennid üles panna.
Kui linnavalitsuse luba olemas siis kerkib ka antenn.
Kiirgusvõimsusest niipalju, et rõdul asuva koaksiaalantenniga vajutan 30W puhul lähikonnas kõigil telekatel pildi paarkümmend pikslit kokku :D hea, et keegi kisama pole hakanud. 30W 70cm peal on tegult paras võimsus juba.
Teiseks miks ajan ametlikult - kui keegi peaks kaebama, et tal telekal halb pilt ja tullakse uurima(mida kaabel-tv kindlasti teeb) siis saan sihukese trahvi, et võin pikaks ajaks raadiolained ära unustada :!: Endale lihtsam ajada asi ametlikult.
Midagi pole enam alles

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

PostitusPostitas ES7TR » P Mai 31, 2009 6:13 pm

nemo kirjutas:.... ning edasine sõltub juba omavalitsusest. Kui valitsejad oinad on, siis oled sunnitud oma õues ...

Mis teha, vahel tuleb ka omavalitsuse lollustega võidelda...
Järgnev on küll OT (teemaväline), aga mingiks näiteks siiski.
Mõned aastad tagasi üritas omavalitsus minult mingit koera maksu välja nõuda (oli leiutatud selline seadus kõigi kohalike koerapidajate kohta ja minu aias oli minu koera nähtud). Läksin siis omavalitsusse. Seal korrati sama nõuet. Võtsin rahakoti välja ja ütlesin et olen otsekohe nõus maksma, kui mulle näidatakse seda inimest, kellele see raha läheb töötasuks minu koera s..ahunnikute koristamise eest (minu koera aedikus). Kedagi näidata polnud ja sellega jutt lõppeski. Hiljem enam meelde ei tuletatud.

es1dc
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 236
Liitunud: R Apr 22, 2005 11:28 am
QTH: KO29JJ
Asukoht: Peetri küla Rae vald
Kontakt:

PostitusPostitas es1dc » E Juun 01, 2009 9:37 am

Peamine on ikka see, et naabritega läbi saad. Kui need on nõus, siis on tegelikult roheline tee. Ja oluliselt tähtsam kõikidest omavalitsuse lubadest ja ettekirjutustest on see, et sa kellelegi katuselt vett korterisse ei lase. Ja järgmine asi see, et ükski antenniosa, mast või tööriist naabrimehe auto peale ei kuku.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1086
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Juun 09, 2009 4:58 pm

Oma pikaajalise kogemuse põhjal oman antenne 9 kordse katusel ja pole probleeme veel olnud,ise 2.korrusel.Telekas siin samas kõrval ja ka teises toas.Kaabel TV ja Digi TV.Kõik peavad olema korralikult häälestatud,mandatud.Ja naabritega hea läbisaamine.
Soovitus,antennid on kuulamiseks,et kaugeid raadiolaineid vastu võtta :D
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » T Juun 09, 2009 5:20 pm

äpu kirjutas:Soovitus,antennid on kuulamiseks,et kaugeid raadiolaineid vastu võtta :D

Selgituseks. See soovitus on naabritele ütlemiseks. :lol:
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

PostitusPostitas ermo » T Juun 09, 2009 9:51 pm

Täitsa nõus olen, mul peaaegu sama selgitus naabrite jaoks oligi :D Nüüd, mil mul esimene antenn katusel, pole ka telekatega enam probleemi :)

Siis kui rõdult lajatan, siis läheb telekal asi lõbusamaks.
Koaksiaalantenn siiani seal ja arvatavasti jääbki sinna. Katusele ei viitsi viia sest sinna yagid kerkimas. Hetkel loa asi muude toimetuste taga kinni aga kaugel see aeg enam ei ole.
Midagi pole enam alles

ES1ACS
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 23
Liitunud: T Sept 22, 2009 10:57 pm
QTH: Tallinn
Kontakt:

Re: Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas ES1ACS » R Okt 02, 2009 2:53 pm

Tere!
Planeerin oma 9 kor. maja katuse peale püstitada 15m masti *Inverted V* jaoks.

TJA ütleb, et loat ei ole vaja .
Tervisekaitseamet ütleb :

Vastavalt ELEKTROONILISE SIDE SEADUS’e § 13 (32) EI VAJA Tervisekaitseinspektsiooni kooskõlastust järgmised sagedusloa tingimused:
1) vee- või õhusõiduki raadioloaga määratud raadiosageduste kasutamise tingimused;
2) sagedusloaga määratud raadiosageduste kasutamise tingimused, kui raadiosaateseadmete kiirgusvõimsus ei ületa 100 W (20 dBW);
3) sagedusloaga määratud raadiosageduste kasutamise tingimused lähitoimeseadmetele;
4) raadiosagedusalas üle 1 GHz töötavate paiksete raadiosideliinide raadiosaateseadmete sagedusloaga määratud raadiosageduste kasutamise tingimused;
5) sagedusloaga määratud kosmoseside maajaamade ja satelliitringhäälingu maajaamade raadiosageduste kasutamise tingimused;
6) sagedusloa tingimused, mis on määratud raadiosageduste kasutamiseks amatöörraadioside otstarbel.
Seega ei vaja te Tervisekaitseinspektsiooni poolset raadiosageduste kasutamise tingimuste kooskõlastust. Samuti ei ole vaja Tervisekaitseinspektsiooni luba antennimasti püstitamiseks.
Küll aga peate oma tegevuse kooskõlastama Tehnilise Järelevalve Ametiga ( vajalik ARJ (amatöörraadiojaama) tööluba) ja arvatavasti ka oma korteriühistuga antennimasti paigaldamiseks.


Ühistuga ei ole probleeme.

Kas on kindlasti vaja kooskõlastada linnaarhitektiga ?
Kus asub see arhitekt? Otsisin ja mitte midagi.


Lugupidamisega, Sergei.
ES1ACS

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Antennid ametlikult katusele

PostitusPostitas Ambur » R Okt 02, 2009 3:07 pm

ES1ACS kirjutas:Kas on kindlasti vaja kooskõlastada linnaarhitektiga ?

Ei pea kooskõlastama linnaarhitektiga, vaid selle linnaosa arhitektiga, kus elad. Selline ametikoht peaks olema igas linnaosa valitsuses.
Kui elukohas on olemas majavalitsus (neid veel on), kes ka teie maja haldab, siis selle arhitektiga.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist