VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas EINAR » K Juun 10, 2009 4:55 pm

Kasutamine mõistlikkuse piirides teistele probleeme tekitamata ei peaks küll kedagi segama. Eetripuhtuse garanteerimine tekkida võivatest kõrvalsagedustest jäägu aga kindlasti iga raadiohuvilise esmaseks auasjaks!!! Olen kaubanduses levinud võime enamusi proovinud, külgribadel 2xf ja 3xf häired praktiliselt puuduvad (sõltub ka saatja lõppastme puhtusest), päris korralik inseneering, eriti MOP-ja vastastakt võimud KL-35, KL-300, KL-500. Äärmiselt ei soovitaks j u s t v õ i m u hakata ise tegema kui olemata täpne ettekujutus lõpptransi (-lambi) võimalikest töörežiimidest , väljundfiltri arvutustest-häälestusest; asjakohastest mõõteseadmetest rääkimata! Skeemi olemasolu ja näit. RADIO ajakirjas mõnikord taevani ulatuv autori kiidujutt on suht tühised näitajad. Vales töörežiimis ja häälestamata võim kiirgab lisasagedusi nagu muda ja üsna suurtel võimsustel, eetrihääl võib olla sealjuures isegi laitmatu! Olen need tegemised aastakümneid tagasi üsna põhjalikult läbi katsetanud tolleaegses Teaduste Akadeemia Erikonstrueerimisbüroos Tartus tipptasemel mõõteriistadega. Aga proffidele: edu konstruides! Parimate soovidega Einar Põlvamaalt. E23FM; 5078385; einarsirge@gmail.com

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas ermo » N Juun 11, 2009 12:08 pm

Täiesti nõus. Iseehitatud võimude suurim viga on harmooniliste kiirgamine, paljud võimendi ehitajad ei suvatse harmooniliste filtrit teha ning selletõttu kiiratakse antenni peale põhisageduse veel ka kordseid.
Teine asi millega olen kokku puutunud on genereerimine. Nii mõnigi võimendi ehitaja saab päris head tulemused, teadmata, et tegelikult asi elab oma elu paisates eetrisse väga laias spektris igasugu häireid. Tean seda omadest kogemustest, ehitasin hiljaaegu 2m võimendi. 4W sisse 25W välja. Ei midagi keerulist aga esimesed katsed läksid aia taha, asi genereeris. Ega genereerimist niisama lihtne teada polegi saada, mul oli meeter eemal 70cm kabula ja see kukkus kohe ragisema kui võimendi sisse lülitasin. Sealt ma genereerimise tuvastasingi. Põhjus miks võimendi genereerima hakkab on lihtne, enamus trantsi baasi sobitusahelaid on 1 pooliga kuna see on lihtsam. Ja seal see probleem ongi. 1 pooliga skeemide puhul juhtub see, et madalamatel sagedustel langeb eelahela koormus nulli ning seal kohas hakkab eelmine ahel(trants) genereerima. Mina modelleerisin kõik sobitusahelad kõigepealt arvutis ja siis plaadi peal korrigeerisin sweebiga üle. Baasiahelas on mul 2 pooliga sobitus nng kollektoriahelas samuti 2 pooli. Kohe on tulemas ka harmooniliste filter. 2 poolilise baasahela eelis on lineaarsus aga puuduseks on keeruline häälestamine, siinkohal aitas mind arvuti.
Järgmisena tulemas siis 2m peale 150-200W trantsvõim, eks paistab kas hakkama saan :D
Kui keegi soovib, siis võin 2m võimendi skeemid koos juhistega ka üles riputada.
Midagi pole enam alles

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas EINAR » N Juun 11, 2009 5:46 pm

Jaa, Ermo, väga tuttavad probleemid! Aga püüa eesmärgini 100% ! EINAR

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas EINAR » K Juul 01, 2009 10:53 pm

PRAKTILISI KOGEMUSI VALMISVÕIMENDITEST, minu *stendist* läbi käinud neid 10-kond, üks tegi kohe supsti ja laul vaikind! Transs andis otsad! Üldiselt sisendtakistus neil väiksevöitum kui peaks olema, SWR tüüpiliselt 1,5...1,7 sisendi vahel. Panin 10 oomi vahele, asi paranes! Hiljuti katse, veel ühe võimendiga, köögis naised röökima: seebikas lännu!! Proovisin veel ca 100 m kaugusel telksuga, ikka tumedad jooned ja võdin ekraanil!! Voolu vöttis 6...7 A asemel 8..9A! Sisendtakistus nii madal, et lõi 1...12k-l saatja välja (mu saatjal selline omadus kui liiga teha tahad). Ei teagi praegu mis seal karu kõhus toimub? Kogetu põhjal: testige need karud ikka korralikult läbi enne kui seebikaid kustutama hakkate! Ja võivad nad saatja ka kutuks teha...!Lihtsalt teadmiseks, keda asi huvitab... . Parimate soovidega, EINAR.
Viimati muutis EINAR, P Juul 12, 2009 9:17 am, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas ermo » L Juul 04, 2009 11:11 am

See karuohakas pole veel mõõdupuuga üle mõõdetud aga pilk skeemile andis juba vastuse. Kuna sobitus on tehtud ainult ühe pooliga siis ta genereerib. Enamasti selline sobitus töötab aga mõningate nüansside kokkulangevusel hakkab eelahel (lällari lõputrants) genereerima. Tegin eile õhtul 2m peal paar testi sobitustega. Iga teine muudatus pani eelahela genereerima, alles 2 pooliga lahendus hakkas igast asendist tööle. Kolme pooliga sobitus oli veelgi parem aga seda on kole keeruline häälde ajada. Antud CB võimu puhul aitaks arvatavasti pikema või lühema ühenduskaabil kasutamine aga see pole lahendus. Sobitus tuleb üle häälestada.
Midagi pole enam alles

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas EINAR » L Juul 04, 2009 4:40 pm

Ole heamees, Ermo, tee ära! Teie firmaga alati old kindel asja ajada! Tervitades Einar.

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas ermo » E Juul 13, 2009 11:11 am

Nii, vahepeal täienes labor spektrianalüsaatoriga. Sai kohe 2m võimendi üle mõõdetud ja selguski tõde - võim genereeris mõlemal pool põhisagedusest 50KHz kõrval. Muigugi suht nõrga signaaliga, -50db. Aga TA GENEREERIS :!:
Sai siis vana oss ka välja otsitud ning toiteahelad üle uuritud, seal see vunts oligi.
Harmooniliste filter sai ka üle mõõdetud, esimene harmooniline oli -45db. Tüüpiline on aga -60db. Ilma harmooniliste filtrita on asi palju hullem, -20db esimene.
Kokkuvõtteks siis seda, et ilma mõõtetehnikata on võimendeid pea võimatu korrektselt teha.
Midagi pole enam alles

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: VEEL SAATJATE VÕIMENDITEST...

PostitusPostitas EINAR » T Juul 14, 2009 10:28 pm

Ermo, rõõmusta, kui ta GENEREERIB! See näitab tavaliselt suurt võimendustegurit! Vaja ainult see posit. tagasiside koht üles leida ja kõrvaldada. Saad ta vingelt käima. Hullem lugu kui kohe kõik muu paigas, võim.-tegur aga nördimapanev! Ja vara rõõmustad!! Mõnikord nõuab tagasiside likvideerimine kogu võimu detailide kapitaalset ümberpaigutust!! Olen aga kohanud transsi, mis genereeris siis ka kui *kõik otsad lühisesse * panin!!! Nii et kassi kannatust, kuni *ise käima läheb*!Või mõtle hästi selle ULA 50-1 peale, mis Sulle meilile saatsin! Tulemusterohkust, EINAR.


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist

cron