Luba antennimasti püstitamiseks

Kõik antennijutud siia
indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas indur » K Apr 13, 2011 11:13 pm

Tere

Kevad käes, maapind lumest vaba - aeg hakata antennimastile mõtlema.
Ega ma väga kõrget ei plaani, nii 10 - 15m (kõrgemaks tegemise võimalusega). Eeldusel, et maja on ka kahekordne kas ma peaks üldse hakkama kohalikust omavalitsusest mingit luba või muud õnnistust hankima? Või teen ta lihtsalt "piksekaitse" nime all valmis ja loodan, et keegi mögisema ei tule?
Olen uurind siit ja sealt aga ju oma oskamatusest pole ühtset vastust saanud (kui seda üldse ongi olemas).

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas Evo » N Apr 14, 2011 9:09 am

Räägi täpsemalt, kas on eramaja oma isiklikul maalapil või korteritega maja, kas mast läheb maja külge või saab asuma veidi eemal maapinnal jne.
Näiteks 12 m. lipumasti püstitamiseks oma hoovile pole mingit ehitusluba vaja, minul umbes sama kõrge mast juba üle paarikümne aasta maja taga püsti. Maakohtades on aetud televastuvõtu- ja internetiantennid mõnel pool isegi kõrgemale.
Kahtluste korral peaks saama täpsed reeglid kohaliku omavalitsuse ehitusnõuniku käest.

Kasutaja avatar
398AZP
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 204
Liitunud: K Dets 02, 2009 4:07 pm
QTH: KO39RI04AV
QTH2: KO28TJ40AO
Asukoht: Jõhvi

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas 398AZP » N Apr 14, 2011 10:04 am

Oma valla ehitusspetsialistilt küsisin just majale paigutamise kohta. Vastus: Kui iga kivi või masti pidada rajatiseks, siis varsti pole ehitusregistris ruumi ehk on vaja vaid kooskõlastust sideametiga.
kutsung: Paul
Intek 150 plus, antenn SIRIO ML 145, Cobra MT800
KO39RI04AV

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas Evo » N Apr 14, 2011 12:13 pm

Uurisin ka siin internetist seda antennimastide püstitamise asja ja täpset vastust ei leidnudki. On küll väitlemisi mitmetel ehitusalastel foorumitel, kuid ka sealt ei saanud konkreetset vastust. Samuti puudus teave selle kohta ERAÜ kodulehel (või ei oskanud ma seda leida) ja TJA kodulehel.
Tegelikult oleks täitsa kasulik teada, kuidas seadlusandlus ette näeb, kui kõrge ja millise konstruktsiooniga antennimasti tohib püstitada, alates millistest parameetritest tuleb taotleda ehitusluba, kellega kooskõlastada jne.

Kasutaja avatar
ermo
Site admin
Site admin
Postitusi: 447
Liitunud: R Jaan 23, 2009 11:32 am
QTH: KO38JJ
Asukoht: Tartu, Annelinn
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas ermo » N Apr 14, 2011 1:08 pm

Sai ise tegeldud antud teemaga. Kirjas siin:

viewtopic.php?f=20&t=2842&start=0
Midagi pole enam alles

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas EINAR » N Apr 14, 2011 2:14 pm

Ermo, Sinu algatatud alateema pealkiri sisaldab liigseid sõnu, tolle keskmise sõna võinuks ära jätta!
Nüüd aga nuputa välja, miks see ametnik nii käitub ja siis käi targa juures kes ehk ütleb, mis (ussirohi) selle vastu aitab?
:D

indur
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 58
Liitunud: P Veebr 10, 2008 1:55 pm
QTH: KO29EK81
Asukoht: Liikva küla, Harku vald, Harjumaa
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas indur » N Apr 14, 2011 2:50 pm

Evo kirjutas:Räägi täpsemalt, kas on eramaja oma isiklikul maalapil või korteritega maja, kas mast läheb maja külge või saab asuma veidi eemal maapinnal jne.

Maja isiklikul maalapil, momendil poole kilomeetri raadiuses teisi elanikke pole.
Mast plaanis ehitada eraldi, s.t. mitte maja külge. Väike betoonpadi ehk vundament ka alla.
Aga kas see teema puudutab üldse sideametit, kui esialgu sinna ühtegi antenni külge ei panekski?
Mitte et ma tahaks mingit jonni ajada ja kooskõlastust mitte-saada, vaid pigem huvitab mismoodi erinevad instantsid asjasse mängu tulevad.

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas ES7TR » N Apr 14, 2011 3:48 pm

indur kirjutas:Maja isiklikul maalapil, momendil poole kilomeetri raadiuses teisi elanikke pole.
Mast plaanis ehitada eraldi, s.t. mitte maja külge. Väike betoonpadi ehk vundament ka alla.
Aga kas see teema puudutab üldse sideametit, ....

Isiklik maalapp, milleks siis instantse või organeid üldse tülitada?
Mul on näiteks üks mast kohe maja kõrval, maapinnale selle alla on lihtsalt üks sobiv betoonplaat pandud, ei mingit erilist vundamenti. Kuhu sel plaadil minna on, kui ainult mõne cm maa sisse vajuda ja see ei häiri mitte. Kui mingi vundamendi ehitus oleks, siis on minuteada seaduste järgi ilmselt ehitusluba ka vaja. Mis aga Sideametit puudutab, siis seda enam pole. Nüüd on Tehnilise Järelevalve Amet ja neid pole mingit vajadust mastiehituse osas torkida, ega see neid siis ei huvita ka. Raadioamatööride sageduslubadega (siia alla ei käi muidugi vabakasutuslainealad) tegeleb:
http://www.tja.ee/index.php?id=10576&tootaja=70
Tasub vaid helistada ja vajadusel nõu küsida, väga abivalmis töötaja.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas EINAR » N Apr 14, 2011 4:50 pm

Niipalju kui ma mäletan, on nn. kõrgete objetide (ehitiste) puhul küsimus ka nende ohutuses lennukitele.
Kui meiekandis tehti lennukilt metsade ja maade kohal rebaste marutaudi vastaste pakikeste allaviskamist, lendas see "moosiriiul" aeg-ajalt lausa männilatvade kohal ja kujutan ette kui sealt oleks ikka tõeliselt kõrge (lendurile mitte teadaolev) antennivarras propellerisse ulatunud ... ???
Mets on siin u. 15...20m kõrge, kui seal ikka 30m mast + 10m antenn - kokku oma 20...25m metsast kõrgemal on ... ???
Eks seepärast ole ka vastavad seadused tehtud ja kõrgobjektid (ilmselt?) kaardistatud.
Officer peaks ehk neid lennukitele ohtlikke kõrgobjektide asju paremini teadma ?
Indur, Sinu antennimasti puhul eeltoodu vist probleemiks küll ei kujune ?
Mina olen selle peale aga küll mõtelnud, sest mul omal plaanis siin krundil üks hullult kõrge mast püsti ajada.
304EI/ES6EI

ES7TR
Veteran
Veteran
Postitusi: 408
Liitunud: R Mai 12, 2006 10:51 am
Asukoht: KO28SP

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas ES7TR » N Apr 14, 2011 6:33 pm

Kunagi pidi üle 30m (maapinnast) kõrgetele mastidele ohutuled paigaldama ja selliste ehitus ka minu mäletamist mööda kooskõlastati lennundusega. Praeguseid norme ei tea, ehk on samad.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas Evo » R Apr 15, 2011 9:17 am

Nojah...esialgu on siis nii, et võiks, peaks, ei tohiks. Uurisin õhtul ka veel internetti pidi ringi, aga Eestis kehtivate reeglite kohta ammendavat vastust ei leidnudki. Tegelikult on kindlasti mingi piirväärtus olemas, milleni võib teiba niisama püsti ajada ja millest alates tuleb ikkagi masti ehitus kellegagi kooskõlastada.
Ise ma pole tähenärija ja mingit ülivõimast masti ka oma maale ei planeeri, olgugi, et ühe antenni jaoks tuleb veel mingi tugipunkt püsti saada. Samas oleks aga kahju, kui mõni raadioamatöör on suure ning korraliku töö ära teinud ja siis saabub keegi ametnik, kes küsib, et kus teil see ja see paber on ja kas need ja need normatiivid on täidetud.
Kuna iga raadioasjandusega tegeleja peab omale ikkagi antennid püsti saama, siis oleks tore, kui näiteks ERAÜ kodulehel oleks konkreetsed mängureeglid olemas.

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas officer » R Apr 15, 2011 9:29 am

Kuna üldist ja üheseltvõetavat seisukohta pole, langetab otsuse linna/valla ehitusamet (öeldi mulle Viimsi vallavalitsusest)
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas officer » R Apr 15, 2011 9:39 am

ES7TR kirjutas:Kunagi pidi üle 30m (maapinnast) kõrgetele mastidele ohutuled paigaldama ja selliste ehitus ka minu mäletamist mööda kooskõlastati lennundusega. Praeguseid norme ei tea, ehk on samad.


...minuteada oli see lähialas 300 jalga ... ja ega ükski piloot ei taha allapoole seda ka sattuda, kui just maandumissoovi ei ole. Ja kontrollimata alas, 10 000 jalga ja allapoole, ei "kolista" ka keegi, kui vertikaalnähtavus alla 1000jalga (sellel kõrgusel, ehk 300m, toimub ka eeskirjade järgi igasugune "ravimite külvamine")
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas EINAR » R Apr 15, 2011 12:32 pm

Info Põlva Vallavalitsuse ehitusnõunikult:
--- Üle 45m kõrgused objektid peavad olema kooskõlastatud Lennuametiga.
--- Ehitusseadusest: maapinnaga kohtkindlalt seotud objekt on ehitis. Ehitise rajamiseks peab olema:
1. Projekt
2. Ehitusluba
(NB! Ehitustööde nn. ehitusjärelevalve on kohustuslik ja tasuline. St. et kontrollitakse teostuse projektijärgsust, eriti nn. varjatud tööde osas, et hiljem kellelegi kaela ei kukuks, nagu on vabariigis juba mitmete uusehitistega juhtunud!)

Mis on kohtkindel seotus maapinnaga, jäigi selgusetuks. Põlva Valla ehitusnõuniku suusõnaline info: nemad on otsustanud nii, et kui saab sülega ära viia, pole kohtkindel, kui ei saa - on kohtkindel! ... :o
Mu tuttav linnaarhidekt: kui on vundament, kuulub registreerimiskohustusega ehitiste alla, kui vundamenti pole, ei kuulu.
Kerge kommentaar (tuttavalt projekteerijalt): "...no mina seda projekti alla 1000-nde euro küll ette ei võta ..." (minu, 3-st torust koosneva masti eskiisi silmitsedes).
:D :) :| :cry:

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Luba antennimasti püstitamiseks

PostitusPostitas Evo » R Apr 15, 2011 5:38 pm

Kes nüüd ütleks piirid, millise masti ma tohiks püstitada kooskõlastamata ja millise masti puhul tuleks paberid joonde ajada ? Asi toimuks minu eramaal.
Tean, et ajutise ehitise rajamiseks pole luba vaja. Seega, kui lasen masti 5 aasta jooksul korra alla tagasi (panen mõned fiktiivsed kruviliidesed ja ütlen, et võtan need aeg- ajalt lahti ), tuleks see liigitada ajutise ehitise alla...või kuidas ?


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist