Maailma esimene

Raadiojaamade plussid, miinused ja ülevaated.
Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Maailma esimene

PostitusPostitas Ambur » N Apr 14, 2011 12:00 am

Maailma esimene käsikabul ehk "Walkie-Talkie" (1941):

http://www.ww2gyrene.org/equipment_SCR_536.htm

Teema "Esimesed maailmas" laiatarbe elektroonikaseadmete kohta jätkub:
http://www.ambur.ee/lingid.html#lugu4
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Radioman
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 150
Liitunud: N Apr 14, 2005 2:47 am
QTH: KO38IJ

Re: Natukene ajalugu

PostitusPostitas Radioman » L Apr 16, 2011 10:30 pm

Kui ma seda linki vaatasin, siis tuli mulle kohe silme ette pilt Heino Pedusaare legendaarsest raamatust "Raadiopraktika", Tallinn 1961 (vanemad mehed kindlasti mäletavad seda raamatut), kus õpetati, kuidas ise walkie-talkiet ehitada. Riistapuu töötas pisikeste raadiolampide peal, võimsust olevat 50mW ja töökaugus 1 km. Kui see raamat mulle kunagi kätte sattus, olin ise koolipoiss ja mäletan, et oli hirmus isu sellist saatjat-vastuvõtjat omada. Aga kuna ma ei suutnud jubinaid kokku saada ja ega teadmisi-oskusi kah eriti polnud, siis nii ta minust ehitamata jäigi.
Huvitav, kas on keegi kunagi sellise (või ligilähedaselt sellise) asjanduse ise valmis ka ehitanud...?

Terviklik ehituskirjeldus koos piltide ja skeemiga on siin: http://web.zone.ee/radioman/history/

walkie-talkie.jpg
walkie-talkie.jpg (74.14 KiB) Vaadatud 6212 korda

Kasutaja avatar
ES1TL
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 10
Liitunud: R Veebr 20, 2009 10:45 pm
QTH: KO29EH
QTH2: KO29KL
Asukoht: Tallinn, Keila
Kontakt:

Re: Natukene ajalugu

PostitusPostitas ES1TL » R Apr 22, 2011 9:40 am

Radioman kirjutas: Kui see raamat mulle kunagi kätte sattus, olin ise koolipoiss ja mäletan, et oli hirmus isu sellist saatjat-vastuvõtjat omada. Aga kuna ma ei suutnud jubinaid kokku saada ja ega teadmisi-oskusi kah eriti polnud, siis nii ta minust ehitamata jäigi.
Huvitav, kas on keegi kunagi sellise (või ligilähedaselt sellise) asjanduse ise valmis ka ehitanud...?


Pilt
Nagu copy-paste minu mälestustest :D. Eriti atraktiivseks tegi selle jaama fantastiline disain. Ja 1 km traadita sidet käsijaamaga -seegi oli kui DX. Sellest, et kunagi poisikesed taskuraha eest saavad osta PMR-i laadse jaama, ei osanud unistadagi.

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas keri_saar » E Veebr 13, 2012 11:58 pm

Oi jah, siis peaks rääkima ära ka selle loo kust ma arvan, et ma selle raadiopisiku sain.
Te vist olete tähele pannud, et ABC ja Kaljukits teineteist sugulasteks peavad. Nojah, nii see on. Kunagi ammu aasta arve kirjutati siis 197... ,olin Tõnisel külas. Ma selline teise või kolmanda klassi poiss ja Tõnis vist juba keskkooli suur onu või nii. Lõbustas ta mind siis nii, et näitas kuidas saab telekal pildi eest ära keerata. Oli üks pisike ise tehtud vidin, mis krona patareiga töötas. Mul lõbu laialt. Vanad inimesed tahavad telekat vaadata ja mina muudkui krutin pilti eest ära. Lunisin siis seda vidinat Tõniselt endale ja ma saingi selle endale! See pisike karp sisaldas transistorit ja müstilisi traatpoole, mis tundusid väga ägedad. Kõrgtehnoloogia ühesõnaga. Kahjuks ei kestnud see lõbu kaua, sest patarei sai tühjaks ja kui pilt kadus eest, oli kohe teada kes on süüdi. Lõpuks ma kahtlustan, et keegi pani ta mu käest pihta,sest mul puudub igasugune mälestus mis tast edasi sai. Aga sellest ajast peale on nagu mingi kihk saata midagi eetrisse :D Eks neid sai siis hiljem ise ka ehitatud kui oskused piisavad olid. Saatjaid siis
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Kaljukits » T Veebr 14, 2012 5:08 am

keri_saar kirjutas: Kunagi ammu aasta arve kirjutati siis 197... ,olin Tõnisel külas. Ma selline teise või kolmanda klassi poiss ja Tõnis vist juba keskkooli suur onu või nii. Lõbustas ta mind siis nii, et näitas kuidas saab telekal pildi eest ära keerata. Oli üks pisike ise tehtud vidin, mis krona patareiga töötas. Mul lõbu laialt.

Keskkooli päevil ma vist ikka selliseid nalju enam ei teinud, pigem need jäid kuskile 5-7 klassi :oops:
(...aga sedasorti "halva eeskuju" andmine Sulle, Peep (alias ABC, alias Keri_saar, alias ES2APR), läks mul õnneks mõned aastakümned hiljem ka teist kordagi vist korda ;))

Aga see lugu, mille mu ema onutütre poeg Peep jutustas, on mul meeles küll. Tegemist oli nn. "televiisori segajaga" -lihtsa ühetransistorilise kronatoitel ja jalgratta aapteegi pakeliitkarpi vormistatud kõrgsagedus-generaatoriga. Teekond raadioside juurde algas aga minulgi selle samase viguriga. Mõtlesin esmalt juurde moduleerimise võimaluse ühe omavalmistatud heligeneraatori abil, mille väljundtrafo sekundaari ühendasin "segaja" transi baasiahelasse (transistoriks oli 8 kopikat maksnud prahipoest ostetud markeerimata Pöögelmani tehase KS trans - mingi Π416). Hakkas kenasti FM-i tegema ja suure raadioga sai seda ka kuulata. Päris mitmekümne meetri kauguselt kohe kostis. Antenniks meetrine traadijupp. Minu maailma esimene -aga oli hea tunne küll. "Ma tean, mida sa tundsid" oleksin tahtnud öelda Popovile siis :D
Hiljem asendas heligeneraatorit "Astra 4" lintmakk ja antengi pikenes paarikümnele meetrile. Sagedus 4,1m ehk 73,2MHz jäi tolleaegse ULL ringhäälingu bändi kõrgemasse otsa. Keila sai kenasti kaetud ja klassivendade sünnadele minnes ei pidanud enam makki ega linte kaasa võtma.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
bob
Veteran
Veteran
Postitusi: 569
Liitunud: R Veebr 26, 2010 12:23 pm
QTH: KO29IJ66
Asukoht: TLN

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas bob » T Veebr 14, 2012 10:07 am

http://www.youtube.com/watch?v=kikw0ZXbOkw&feature=related[/quote]
Mul on keldris täiesti töötav citizeni 1983 või 87 aku pealt töötav portatiivne.
Aastat täpselt ei mäleta. 9v pinge pealt.
PiltPilt
ES1/ES2/304-BOB/2480010

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas officer » T Veebr 14, 2012 1:11 pm

...räägiks oma üliõpilase praktika päevilt lenini pst. küberis terve 3.korruse hõivanud "raalist" Minsk 3; aga ma ei tee seda... :D
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Kaljukits » T Veebr 14, 2012 4:59 pm

Nüüd pisike viktoriini küsimus. Mis oli N-Liidu esimese kolmanda põlvkonna arvuti nimi ja kus viidi läbi selle tööstusliku eksemplari esmakatsetused?
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas officer » T Veebr 14, 2012 5:11 pm

vist Nairi, numbrit ei mäleta, ....ENSV Plaanikomiteesse pandi ka selline üles, oli see katsetamine või midagi muud, ei mäleta :roll:
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Kaljukits » T Veebr 14, 2012 7:36 pm

officer kirjutas:vist Nairi, numbrit ei mäleta, ....

Täpselt nii Nairi-3. Lähemalt selle kuu Inseneerias.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Kaljukits » T Veebr 14, 2012 7:42 pm

Ambur kirjutas:Ärge ronige teemast kõrvale! Teemaks jäägu maailma esimesed personaalselt kasutatavad, laiatarbe elektroonikaseadmed. Kiviaja supperarvutite ja muude tehnikaimede jaoks võib uue teema teha.

Siiani on teema ikka "Maailma esimesed", mitte "maailma esimesed personaalselt kasutatavad, laiatarbe elektroonikaseadmed". Aga miks mitte ka selline teema teha.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Kaljukits » T Veebr 14, 2012 8:59 pm

Nairi-3 oli meie toleaegse maalima esimene kolmanda põlvkonna arvuti. Huvitav fakt just seetõttu, et masin toimetas esimesena just Eestis. Ja seda ei otsinud ma kuskilt netist märgusõna "the world's first" vms. alt, vaid teadsin seda seetõttu, et tegin selles asutuses oma diplomipraktika ning diplomprojektigi.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Maailma esimesed

PostitusPostitas Ambur » K Veebr 15, 2012 8:16 am

Kaljukits kirjutas:Siiani on teema ikka "Maailma esimesed", mitte "maailma esimesed personaalselt kasutatavad, laiatarbe elektroonikaseadmed". Aga miks mitte ka selline teema teha.

Arvan, et personaalselt kasutatavate, laiatarbe elektroonikaseadmete ajaloo kokkutoomine ühe teema alla, mida suurem osa meist ka kasutanud, huvitab inimesi vast rohkem, kui kellegi uhkeldamine mingi supperseadmega, mida tema kunagi kusagil näinud on. Aga see selleks, ei viitsi rohkem vaielda.

Las jääda siis mittelaiatarbe teemaks. Maailma esimene supperarvuti on siin (1960). Teie pakutud polnud esimesed:
http://www.npr.org/2011/06/19/137280862/the-first-supercomputer-vs-the-desk-set
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: Maailma esimene

PostitusPostitas officer » K Veebr 15, 2012 2:13 pm

to Kaljukits: palun kooskõlasta oma postituse sisu edspidi siinse isehakanud arvamusliidri Ambur'iga :D
ES2JT/304JT

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Maailma esimene

PostitusPostitas Kaljukits » K Veebr 15, 2012 2:28 pm

Ah tühiasi, eks meil kõigil ole vahel paremad, vahel halvemad päevad, mõtted.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist