Auto lällaris suur müra mootroist jne.

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
huryt
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: T Mai 19, 2009 7:27 pm
QTH: KO29IJ37
Asukoht: Mustamäe, Tallinn

Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas huryt » R Juul 17, 2015 12:21 am

Tervist kõigile.

Probleem on järgmine ja sooviks teie arvamusi.
Nimelt saatjasse tuleb sisse müra auto genekast ja muudest pumpadest.
Põhjus on kindlalt antennis endas (antennita saatjasse müra sisse ei tule).
Antenn on maandatud ning kaabel ei tohiks joosta teiste kaablitega koos.
Müra tekkib kui keeran rooli (roolivõimendi värk) ning kui panen auto üldse käima.
Squleech on mul poole peal ja RF Gain põhjas(muidu peab seda üldse maha keerama ja ei kuule midagi).

Mis oleksid soovitused? Olen netis näinud tuhandeid variante ning see ajab segadusse.
Daniel KO29IJ37

vaa11
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 143
Liitunud: R Mär 20, 2009 12:34 am
QTH: KO18VM
Asukoht: Paadrema
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas vaa11 » R Juul 17, 2015 6:49 am

tere.
Milline antenn (firma, pikkus) ?
Mis kaabel ?
Kust kohas võtsid toite?

73
304AAM/ES8PW / Matu , 73
IC-9700, FT-847 , ALBRECHT AE 6890

õlinäpp
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 21
Liitunud: R Mai 29, 2015 12:13 pm
QTH: KO28OC37VT

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas õlinäpp » R Juul 17, 2015 10:02 am

Endal sama mure. Saatja on Midland 220 ja antenn Sirio Silver 90 magnet. Toide on sigareti süütajast. Autoks Forester.
Proovinud antenni asukohta muuta aga tulemust pole andnud. Süüde väljas,SQL veerandi peal.Kui mootori käima panen peab keerama kolmveerandi peale. Antenn sai häälestatud.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas Ambur » R Juul 17, 2015 11:55 am

huryt kirjutas:Tervist kõigile.

Probleem on järgmine ja sooviks teie arvamusi.
Nimelt saatjasse tuleb sisse müra auto genekast ja muudest pumpadest.
Põhjus on kindlalt antennis endas (antennita saatjasse müra sisse ei tule).
Antenn on maandatud ning kaabel ei tohiks joosta teiste kaablitega koos.
Müra tekkib kui keeran rooli (roolivõimendi värk) ning kui panen auto üldse käima.
Squleech on mul poole peal ja RF Gain põhjas(muidu peab seda üldse maha keerama ja ei kuule midagi).

Mis oleksid soovitused? Olen netis näinud tuhandeid variante ning see ajab segadusse.

Kas jaama korpus on auto kere külge maandatud? See on pea alati aidanud sellistel juhtudel. Ka maandamise koht on tähtis.
Kõige parema tulemuse saab, kui jaama korpuse külge kruvitud jämedama juhtme teise otsaga otsid peale auto käivitamist armatuuri all kere küljes sellise koha, kus mürad on paremini summutatud.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas EINAR » L Juul 18, 2015 11:03 am

Olen paigaldanud korras süüteseadmetega autodele kümneid CB-jaamu ja teinud paljude jaamade töökorras oleku kontrolli (erinevatel autodel), mingeid lisamaandusi pole kasutanud, toide sigarisüütaja pesast, antenn külge (tihtipeale isegi häälestamatta antenn SWR üle 2-e) ja mingeid häireid pole esinenud.
Suure tõenäosusega põhjustab häireid auto mittekorras süütesüsteem või ka generaatori harja(de) sädelemine. Mitmed autod on aga põhjustanud raadihäireid ka lähedal oleva teise auto CB-jaamal ja asja uurimisel on osutunud vigaseks süütejuhtmete kõrgepingeahelas olev summutustakisti. Selle takistus (u.10 kOm) on tavaliselt oluliselt suurenenud või katkenud üleüldse ja toimub takistil sädeme ülelöök. Ühel autol oli vigane summutustakistiga süüteküünal.
Auto süütesüsteemi võib korras olevaks lugeda kui töötav mootor ei põhjusta lähedalasuvas, antenniga töötavas CB-jaama vastuvõtjas kuuldavaid häireid.
Kui süütesüsteemi ja generaatori harjade mittesädelemine on veenvalt kontrollitud, aga häired siiski olemas, võiks kontrollida ka pingeregulaatori korrasolekut. See võib anda normaalset pinget jne, aga samas võib toimuda ka KS-genereerimine, mis põhjustab raadiohäireid.
Auto elektriseadmete mittekorrasoleku väljaselgitamine polegi mõnikord päris lihtne ja vajab kogemustega spetsialisti abi.
Aga jõudu ja edu häiretest jagusaamisel!
73! 304EI/ES6EI

huryt
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: T Mai 19, 2009 7:27 pm
QTH: KO29IJ37
Asukoht: Mustamäe, Tallinn

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas huryt » E Juul 20, 2015 9:15 pm

Ma ei tahaks uskuda,et 2013 aasta autol on juba tekinud süüteprobleemid ja geneka harjade jamad.
See jaam on antud mulle tööl, ja kunagi see oli Kopp-laadurite peal.
Antenn (statsionaarne) mul kinnitatud ka ütleme "läbi teatud koha".Plekkijuppiga tava antenni juures kinni. Kuigi maandus on antennil olemas ja mind kuulda on hästi. Aga kohe kui keeran autorooli,siis läheb jubedaks kraginaks.
Augustis plaan osta enda oma jaam ja magnet antenn,ning kui siis ikka müra olemas,siis probleem juba jah auto süsteemides. Hoian kursis.
Daniel KO29IJ37

Kasutaja avatar
mark-lll
Veteran
Veteran
Postitusi: 862
Liitunud: R Okt 10, 2008 10:59 pm
QTH: KO29IK63
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas mark-lll » L Juul 25, 2015 9:52 pm

ohjah....tuttav tunne :Hangman:
mul oli kunagi ameeriklane, buss... plastist katusekõrgendusega. tahtsin väga jaamasid sisse, seega vajadus 2 erineva antenni järgi. statsi panekuks oleks vaja olnud kogu lagi lahti võtta ja aretada sinna vastukaal, aga sai mindud teist teed ja kinnitatud katusele õhuke roostevaba plekitahvel 130x 90cm. siis sai sinna visatud 2 magnetantenni peale ja loomulikult oli tükk tegu nende häälde seadmisega ja ka häireid olid vastuvõtul sees, kuulda oli süütesüsteemi praginat eetris ja kui sõita 100km/h siis enam kaugemat rääkijat kuulda polnud, sest see pragin summutas kogu jutu. aitas natuke see, et pluss ja miinus sai võetud otse akult, vahel oli ka veel miski mürasummutusfilter ja lällari magnetjala juures kaabli küljes oli paar kokkupigistatavat piklikku ferriiti.
kokkuvõttes need ferriidid isegi võtsid natuke ka swr-i maha, niiet lõpptulemus jäi mõõdikuga 1,6 mis oli juba rahuldav ja nii jäigi, kuni müüsin maha selle bussi. kola korjasin maha sealt..
praegu on 2006a ameeriklane, seekord sõiduauto ja ikka plekist igal pool :P , antennid on lõbusalt katusel, swr on 1,2 ja pole ühtki häiret vastuvõtul. 30km otsa räägib ilusti kenasti ära

aga jah, nende süütehäiretega on rohkem probleeme olnud vanematel autodel, seal küll genekas viliseb, küll monopritse või muu pritse siriseb, küll pihustid siristavad ...küünlad... uuematel ei tohiks enam olla selliseid pseudoprobleeme.

Muidugi üks asi on veel, kui kõik on korras siis löövad sisse välised häired. nt kõrgepingeliinide lähedus, trammid trollid kohati, kõrval sõitva auto süütesüsteem jne. lisaks palju kaasaegseid seadmeid, suundantennid, ruuterid mingil määral jne. linnas see jaam ikka sahiseb pidevalt, linnast väljas maanteedel on vaikus juba.
Mark 3, ES1KPO
X30, Anytone AT-779UV
Pr 145, Taylor 3
AT5888 UV, NR 770R, GT-3TP
Retevis RT3

JM75
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 106
Liitunud: P Juul 27, 2014 1:56 pm
QTH: KO29IJ

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas JM75 » K Juul 29, 2015 11:09 am

Küsiks midagi nii lihtsat, kas jaamal ANL on üldse sisse lülitatud?

Midland 220 manualist:
“N.K./ESP” button
Pressing this switch, you activate the noise killing device. Receiver noise and interference can now be largely eliminated by the ESP2 system.
CB: President Taylor III Classic ASC, Sirio Omega 27 | PMR: Midland G18 / Midland GB1

õlinäpp
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 21
Liitunud: R Mai 29, 2015 12:13 pm
QTH: KO28OC37VT

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas õlinäpp » K Juul 29, 2015 1:24 pm

JM75 kirjutas:Küsiks midagi nii lihtsat, kas jaamal ANL on üldse sisse lülitatud?

Midland 220 manualist:
“N.K./ESP” button
Pressing this switch, you activate the noise killing device. Receiver noise and interference can now be largely eliminated by the ESP2 system.


Panin ise margiga mööda väheke. On hoopis 210DS.

arvo
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 102
Liitunud: R Veebr 04, 2011 9:46 pm
QTH: KO29HK08
Asukoht: Tallinn, Kakumäe

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas arvo » T Aug 04, 2015 8:26 am

huryt kirjutas:Ma ei tahaks uskuda,et 2013 aasta autol on juba tekinud süüteprobleemid ja geneka harjade jamad.
See jaam on antud mulle tööl, ja kunagi see oli Kopp-laadurite peal.
Antenn (statsionaarne) mul kinnitatud ka ütleme "läbi teatud koha".Plekkijuppiga tava antenni juures kinni. Kuigi maandus on antennil olemas ja mind kuulda on hästi. Aga kohe kui keeran autorooli,siis läheb jubedaks kraginaks.
Augustis plaan osta enda oma jaam ja magnet antenn,ning kui siis ikka müra olemas,siis probleem juba jah auto süsteemides. Hoian kursis.


Kui sind on kuulda hästi, siis on antenn hääles. Enamuses süüdi ikka auto elektrisüsteem. Kirjelduste järgi on suurim häireallikas roolivõimendi sealt järgine süüte ja/või pritse süsteem. Esimesega peaks uurima miks ta tekkib ja katsuma seal mingeid summutamise võtteid rakendada. Teisega on raskem, Amburi soovitus on parim, samuti oleneb palju ka antenni tüübist, kindlasti on vahalik nn. maandatud ehk autotrahvoga antenn ja selle korralik maandus, samuti antenni asukoht autol ( võimalikult kaugel häireallikast ), aga seda on tavaliselt raske muuta. Edu otsimisel
Arvo / 3Ø4JA /ES1JA
Yaesu FT-847
Yaesu FT-897D
President Lincoln
IC-706MKIIG autos
Midland CT790

huryt
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: T Mai 19, 2009 7:27 pm
QTH: KO29IJ37
Asukoht: Mustamäe, Tallinn

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas huryt » T Aug 11, 2015 8:48 am

Tegu on tööl antud raadiosaatja ja antenniga,mis on päevi juba näinud.
Täna lähen ostan juba isikliku raadiosaatja ning antenni ja sealt juba vaatab.
Loodetavasti probleem on tehnika vanaduses.
Juhul kui probleem jätkub, hakan siis seda juba otsima.Annan teada.
Daniel KO29IJ37

vanapagan
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 234
Liitunud: P Mär 06, 2005 4:44 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn.
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas vanapagan » T Aug 11, 2015 5:49 pm

Lihtsam on, Osta uus auto. :oops: :finga:
Tervitab ja ootab põrgu. Vanapagan.

vanapagan
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 234
Liitunud: P Mär 06, 2005 4:44 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn.
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas vanapagan » T Aug 11, 2015 5:53 pm

Veel lihtsam on, vöta minuga ühendust, mul kodus mitu jaama ja antenn. Kui need ka plärisevad, siis teab, mida teha.
Tervitab ja ootab põrgu. Vanapagan.

huryt
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 46
Liitunud: T Mai 19, 2009 7:27 pm
QTH: KO29IJ37
Asukoht: Mustamäe, Tallinn

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas huryt » K Aug 12, 2015 1:26 am

Niisis sai soetatud Midland Alan Plus saatja ning MIniMAG antenn.
Tulemus on esialgu hea.Müra ei ole.Rooli keeramisel sahinat ei tule.Eetris kuuldav on hea kvaliteediga.
Ainus küsimuse koht on SQLeech. See on mul poole peale keeratud.Kuigi loogika ütleb,et mida vähem seda parem on.
Daniel KO29IJ37

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Auto lällaris suur müra mootroist jne.

PostitusPostitas Ambur » K Aug 12, 2015 8:06 am

huryt kirjutas:Niisis sai soetatud Midland Alan Plus saatja ning MIniMAG antenn.
Tulemus on esialgu hea.Müra ei ole.Rooli keeramisel sahinat ei tule.Eetris kuuldav on hea kvaliteediga.
Ainus küsimuse koht on SQLeech. See on mul poole peale keeratud.Kuigi loogika ütleb,et mida vähem seda parem on.

Squelch (mürapiiraja) keera ainult nii palju peale, et kohalikud häired/raginad seda ei avaks. Kui Squelch on liiga palju peale keeratud, ei ava seda ka kaugemal töötavad jaamad, mille signaal on nõrgem ja jäävad kuulmata.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist