Yaesu FT-1DE

Raadiojaamade plussid, miinused ja ülevaated.
Kasutaja avatar
Kalamaja
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: K Sept 09, 2015 2:56 pm
QTH: KO29ik87

Yaesu FT-1DE

PostitusPostitas Kalamaja » E Nov 30, 2015 3:18 pm

Mul tekkis võimalus osta siis üks digivõimeline raadio soodsa hinnaga Yaesu FT-1DE. Uuena poleks ma ilmselt sellest isegi unistanud, kuna hind on suhteliselt hull, aga jebaist aasta vana isend 250€ eest tundus üsna mõistlik.
Olen aru saanud, et Eestis pole amatööride hulgas digiside erilist populaarsust kogunud, kuid ega ma põhiliselt seda jaama digi pärast ei soetanudki. Rohkem nagu huvitas APRS, mis sellel jaamal sisseehitatud koos GPS-iga. Samuti see, et on tegemist dualband analoog FM võimelise jaamaga.

Ehk siis - nüüd kui olen mõnda aega kasutanud-näppinud, võin kirjutada mõne sõna tutvustuseks.

Sagedusvahemik saatel: 140-174MHz ja 420-470MHz analoog FM, C4FM FDMA, WV ja DN.
Vastuvõtt 1,8-999 Mhz AM, FM ja WFM. Samuti digitaalsed mode-d siis saatesagedustel.
Võimsus kuni 4w.

Hetkel kasutan originaalantenni, mida kõik kiruvad. Samuti on sisseehitatud ribaantenn AM vastuvõtuks kombinatsioonis varrasantenniga.
Samuti on eemaldatud 0 ohm takisti akukaane all olevast kummikorgiga pesast. Sellest ka laiendatud saatesagedus.
Minule saabunud komplektis oli veel tuttuus lisamikrofon (tangent), millesse on sisseehitatud kaamera nii umbes VGA resolutsiooniga, kaks 1800 mAh akut, dokk-kiirlaadija, autolaadija, välise toite komplekt, data-kaabel ja Yaesu originaalkott. Kõik lisvarustus Yaesu originaal ja pakendist väljavõtmata. Ehk siis usun, et 250€ eest parasjagu.

Raadiol on sees kaks vastuvõtjat ehk siis oli veidi võõristav, kui dual modes kaks tükki läbisegi mulisevad :)
A-bandil on võimalik töötada digirežiimis, B-bandil siis ainult analoog aga ka APRS modem on just sinna ühendatud. B-bandi vastuvõtu sageduspiirkond on ka natuke väiksem, kui A-l.

Asjad mis ma avastanud olen ja meeldivad:
Sisseehitatud graafiline “scope” koos valitava kanali arvu ja kanalisammuga.
Integreeritud APRS koos GPS-i ja automaatse beaconiga.
Lai vastuvõtusagedus vahemik ja seda koos AM/FM/WFM valikuga.
SD kaart backupi salvestamiseks (tegelikult saab ka mikrofoniga klõpsitud ja vastuvõetud pilte sinna salvestada, aga Eestis keegi neid ju ei saada). On osutunud ka vajalikuks, kuna Yaesu enda progemistarkvara on ikka kräpp küll ja lõppeb tihti raadio backupist taastamisega.
Tore on ka kuulata sagedusi, mida paljud käsikabulad välja ei võta.

Asjad, mida olen avastanud ja ei meeldi:
B-bandil ei tööta CTSS toonid (kirjutasin Yaesusse, nad vastasid, et “Strange” :)). Paistab, et Yaesu seda ise ei teadnudki veel…
See progemiskaabel… kuigi on ametlikult ka välja kuulutatud, et raadiol on mini USB pesa, ei vasta tõele. Kaabel sisaldab endas tegelikult USB-to-serial liidest, millega töötamiseks peab installima driverid. Arumaisaa, miks pidi siis mini-USB pesa kasutama?
Progemistarkvara ADMS6 on täielik junn. Kui tõmbad raadiost andmed alla, muudad ja salvestad ning seejärel püüad raadiosse tagasi saata, lõppeb sellega, et raadio on tehaseseadetes. Kuna mina olen olnud Mäkiinimene juba kaua, otsisin alternatiivi ja leidsin selle Chirp-nimelise tarkvara kujul. Selle kasuks oli ka see, et saan sama softiga oma Baofengi progeda. Ka menüüde loogika on Yaesu softist u. pool sajandit ees.
Ja siis üks oluline miinus - volume nuppu pole. Ehk siis helivaljuse muutmiseks peab hoidma all “vol” nuppu, mis asub PTT, mon kõrval ja Power nupu vahel. Kui “vol” nuppu korraks vajutada, siis toimib kui “Mute”. Pimedas on mitu korda mute peale läinud vastutahtmist.
Samuti on veider see, et vööklamber kinnitatakse aku külge (dooh!). Ilmselge, et Yaesumehed ei peaks seda kasutama ja lisatud on see moepärast!

Muidu siiani on see jaam end tõestanud suhteliselt hea käsikabulana. On peetud siin Joosepiga näiteks sidet 12 km kaugusele, aga ka metsa tingimustes peaaegu 10 km. APRS-iga olen saanud ülilevi tingimustes beaconeid Laadoga järve tagant aga ka Peterburis.

Kahju ainult, et pole saanud proovida seda digi mode-t. Aga eks aja edenedes muutuvad hinnad selliseks, et keegi ikka sarnase jublaka omale soetab, siis ehk saab selle ka ära proovida.

Kindlasti täiendan seda teemat, kui miskit huvitavat avastan.
Manused
IMG_0322.JPG
Parem külg
IMG_0322.JPG (98.4 KiB) Vaadatud 3677 korda
IMG_0320.JPG
Eestvaade
IMG_0320.JPG (160.65 KiB) Vaadatud 3677 korda
IMG_0321.JPG
Vasak külg
IMG_0321.JPG (194.11 KiB) Vaadatud 3677 korda
ES1ZR/KALAMAJA/3Ø4ZA
Yaesu FT-991, Yaesu FTM-100DE, Yaesu FT-1DE

Kasutaja avatar
pauhh
Veteran
Veteran
Postitusi: 847
Liitunud: T Okt 14, 2008 7:37 pm
QTH: KO18UW
Asukoht: Taebla
Kontakt:

Re: Yaesu FT-1DE

PostitusPostitas pauhh » E Nov 30, 2015 7:48 pm

Täitsa Yaesu digijaamad olemas. Kodus ja autos Yaesu FTM-400D. Jõuluvana peaks tooma ka FT2D :)
Olen autojaamaga C4FM modes rääkinud Türisalu pangalt soomlastega. Eestis kahjuks veel Yaesu digijaamad moes pole. Plaan Keilasse üles panna Yaesu DR-1XE digirepeater.
Võime mingi aeg digisidet proovida kui eestis olen. Annan siis foorumis teada kui ringi liigun või kodus olen.
Eestis olevate APRS e-gatede ja digipeterite kohta leiad rohkem infot HAM foorumist:
http://foorum.erau.ee/viewtopic.php?f=6&t=2104&start=30
Suvel panin Tapa lähedale 120m masti otsa tiksuma ES2ADF-4 APRS digipeateri mis toimetab kenasti,
neid siin seal veel üles pandud.
http://aprs.fi/

FTM-400D.jpg
Parimatega,
Janek alias Pauhh/ES2ADF
http://pauhh.planet.ee/adf

Kasutaja avatar
Kalamaja
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: K Sept 09, 2015 2:56 pm
QTH: KO29ik87

Re: Yaesu FT-1DE

PostitusPostitas Kalamaja » E Nov 30, 2015 10:31 pm

Tegelikult Joosep siin soovitas mul Sinuga ühendust võtta, et pidid digisides kõige pädevam olema.
Keilasse kohe digipeater? No sii pean Keilasse elama kolima :D . Esialgu ehk piirdun väljasõitudega levipiirkonda...
Aga eks anna jah, teada kui käimas oled - saaks äkki digi proovi ära teha.
Tallinnas on vist ka ju mingi APRS repeater? ES1RVA on vist... Samas on hämmastav, kui paljudel autodel on APRS beaconid peal. Olen siin Kalamajas pidevalt püüdnud mingi poolakas Jačeki oma kinni näiteks. Eks tal ilmselt rekka peal on.
FT-2DE on vist sama kui 1DE, ainult touchscreeniga. Muus osas sain aru et kõik on identne.
ES1ZR/KALAMAJA/3Ø4ZA
Yaesu FT-991, Yaesu FTM-100DE, Yaesu FT-1DE

Kasutaja avatar
Kalamaja
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: K Sept 09, 2015 2:56 pm
QTH: KO29ik87

Re: Yaesu FT-1DE

PostitusPostitas Kalamaja » K Nov 02, 2016 12:02 am

Nüüd on siis palju vett merre voolanud ja on ka digi ära katsetatud.
Vahepeal tuli ka välja uus firmware sellele raadiole, mis parandas hullemad vead, sealhulgas toonide probleemi B-bändil ja "APRS mute" funktsiooni, mis nüüd töötab laitmatult.
Digiga katsetasime koostöös Äpuga 70cm sagedusel ja tulemus oli üllatav: kuna Äpul on antenn väga heas kohas ja võimsust ka piisavalt, siis ei üllatanud, et koduses QTH-s kõik toimis laitmatult. Üllatas aga see, et kodus olles keldris (asukohas maja keskel), ümbritsetuna paemüüridest, oli võimalik ikka Äpuga rääkida (temal siis jaamaks FTM-400DE ja minul käsikabul FT-1DE 40cm-se varrasantenniga)! Paistab, et C4FM-i veaparandusprotokoll on päris korralik. Olgu mainitud, et analoog FM-iga rääkida ei saa samast kohast.
Ära jäi veel proovimata pildi saatmine - mul on küll vastav mikrofon kaameraga olemas, aga eks katsub selle asja ka kunagi ära teha.
ES1ZR/KALAMAJA/3Ø4ZA
Yaesu FT-991, Yaesu FTM-100DE, Yaesu FT-1DE


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist