3-3-3 hädaolukordadeks

Kõik selle lainealaga seonduv
smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas smr » L Mai 13, 2017 9:49 pm

postikana kirjutas:See tabel tuleks teha suurimate abi pakkuvate üksuste järgi ehk hoopis.
Kaitseliit - kanal 16


Mida see KLi kanal 16 tähendab?
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
hard0
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 117
Liitunud: N Nov 29, 2007 7:50 pm
QTH: liikuv
Asukoht: Läänemaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas hard0 » L Mai 13, 2017 10:57 pm

KL kasutab erinevates bändides töötavaid raadiosaatjaid ja kanalite sagedused/krüpt võtmed/sagedushüpped jm programmeeritakse vastavalt õppustele pidevalt ringi. Otseselt mingid fikseeritud kanalid puuduvad. Selle hädaolukordade teemaga võiksime ikka tsiviilsidesse jääda...

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas smr » L Mai 13, 2017 11:01 pm

hard0 kirjutas:KL kasutab erinevates bändides töötavaid raadiosaatjaid ja kanalite sagedused/krüpt võtmed/sagedushüpped jm programmeeritakse vastavalt õppustele pidevalt ringi. Otseselt mingid fikseeritud kanalid puuduvad. Selle hädaolukordade teemaga võiksime ikka tsiviilsidesse jääda...


nojust, sealt ka see minu küsimus tuli
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » E Nov 15, 2021 4:04 pm

Nonii, ja kuhu selle arutlusega siis jõutud on? Sinnamaale surigi? :)

Põhjus, miks ma selle teema jälle ellu äratasin, on see, et mitmeid aastaid olen pemarit kaasas kandnud suuresti ka sellepärast, et vedamise korral mingitki abi saada olukorras kus mobiilileviga kehvasti on. 2002. aasta suvel jäime mootorpaadiga Turu saarestikus pisut liiga tuule kätte kui mootor saba andis, ja kaasa polnud muud kui poollaetud akuga Ericssoni telefon ja kaks PMR-i. Telefon suri põhimõtteliselt kohe, meie aga suundusime vaikselt tuule toel kodust järjest kaugemale. Paadimees pärast naeris, et õhtuks oleksime igal juhul Rootsis olnud. Küll aga oli abi raadio teel erinevatel kanalitel hõiskamisest, juhtus meid kuulma üks mõne kilomeetri kaugusel olev kalamees, kes meile mingi ranna/korra/valve/kaitse paadiga appi saatis ning kes omakorda meiega sama 446 peal ühendust võtsid. Kaks tundi hiljem olime kodus ja harutasime paadimootorit maha. Loll lugu, et nii läks, aga minu jaoks oli õppetund. Peale seda on mul alati kodust väljas olles üks punn taskus olnud kas laetud akude või siis patareidega. Matkadel on abiks olnud kui keegi ära on eksinud, samamoodi seenemetsas jne jne jne. Nii et kokkuvõttes võiks selline võrgustik ju ikkagi toimida?
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas postikana » T Nov 16, 2021 12:30 am

HAM temaatikas oleks ehk valikut rohkem. Siin vist pole paremat varianti kui tõesti loota õnnele, et see pool w kusagile juhuslikule kuulajale kostab. Tänu sellele läbule mis PMR peal toimub, ei taha vast paljud seda kuulata. Ise peale tln papakoi ei kuula muud PMR.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » T Nov 16, 2021 1:23 am

postikana kirjutas:HAM temaatikas oleks ehk valikut rohkem. Siin vist pole paremat varianti kui tõesti loota õnnele, et see pool w kusagile juhuslikule kuulajale kostab. Tänu sellele läbule mis PMR peal toimub, ei taha vast paljud seda kuulata. Ise peale tln papakoi ei kuula muud PMR.


Mõistan Su pointi. Samas, palju neid HAM jaamu ikka inimestel kodus vedeleb, ükspuha, kas baas- või käsijaamu. Pemareid, samas, on täiesti ootamatutes kohtades, ka mu enda tutvusringkonnas. Mis läbusse puutub... Noh, see on omaette teema. Samas on Lõuna-Eestis, kus mina põhiliselt ringi majandan, suhteliselt vaikseks jäänud, isegi Tartu raudteekraanad on tagasi tõmmanud pisut. Aga kui nüüd teistmoodi asjale läheneda (ja tõesti jabural moel), siis kas raadioamatörismi* üks eesmärke pole ka teemat laiemalt tutvustada ja propageerida ning 'järelkasvu' tekitada? Mu point on, et põhimõtteliselt on enamus inimestest haritavad, kui neile näidata kasu, mida nad sellest haritusest saavad. Ka mina ei tegeleks sellega kui mul sellest mingit kasu ei oleks: a) uudishimu rahuldamine/meelelahutus ning b) teadmine, et mingigi variant kontaktiks on olemas kui mobiilid maas on.

------------------------------
* ma tõesti ei viitsi vaielda selle üle, kas vabasageduste kasutajad on raadioamatöörid või mitte :) Mäletan, et vanasti kutsuti raadioamatöörideks ka neid, kes DX kuulamisega tegelesid (ka mina ise vanaisa vana lampraadio ja VEF-202ga)
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas vabahärra » R Nov 26, 2021 1:39 am

Pole just igapäevane selle foorumi külastaja,sellest ka mitmepäevane reageerimisaeg. Olen kutsungiga penskarist amatöör ning oma endise tööalase tausta tõttu on teema tuttav.Eks amatöörsagedustel on see eelis,et on lubatud suurem võimsus,sisuliselt sõltub see kasutatava tehnika parameetritest.Teine ja mitte vähem tähtis on see,et enamus amatöörkäsijaamu on lihtsalt eemaldatava originaalantenniga mis võimaldab mingisugusegi yagi tüüpi antenni külge ühendamist.PMR sageduste eeliseks on jällegi kordades suurema arvu kuuldel olevate jaamade olemine.Arvestades meie julgeolekuolukorda,peamiselt energiavarustuse vaatevinklist,on igati mõistlik omada reservis käsijaama,mis on võimeline mõlemal sagedusalal töötama ja varuaku(d)e komplekti.Samuti ei tohiks olla ülejõu käiv tekitada kasvõi 5-elemendiline yagijupats.Variante sellise asja valmistamiseks on hulgi,lihtsaimad vt. DK7ZB koduleheküljel.Olen just selle 70cm bandi fänn,ja uskuge,ka mõneelemendiline yagi annab effekti,mida te ei ootagi,eriti tuleb silmas pidada polarisatsiooni eliko siis, kui oletatav korrespondent töötab käsijaamaga,on mõistlik ka yagi pöörata vertikaalseks, mis ei ole ju keeruline,arvestades seda ,et nagunii hoiate antenni käes.Rõõmsat ning edukat katsetamist!

Lugupidamisega
VABAHÄRRA alias 304WW
samuti ES1MM

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » R Nov 26, 2021 5:25 pm

Jaa, ma olen Sinuga nõus. Minu nägemuses on lihtsam propageerida võimalust hoida kodu paar pemareid kui võimalust õppida ja eksam teha :) Ning jah, mida suurem on võrgustik, seda suuremad on inimeste võimalused.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas vabahärra » R Nov 26, 2021 9:47 pm

Ei vaidle vastu.Aga:kui peaks tekkima kriisiolukord(pean silmas mittesõjalist kriisi),on suure tõenäosusega kas kogu riigi territoorium,või osa sellest,elektrita. Järjelikult peaks olema vähemalt 60 -100 Ah akumahtuvust käepärast. See kindlustab vähemalt ööpäevase või enama,sõltuvalt töö intensiivsusest,sidepidamise võimekuse ka autojaamaga või mõne nö.lahti tehtud amatöörjaamaga. Muidugi,on väga mõistlik omada lisaks paar PMR jaama varuks.Isiklikult eelistan 70cm bandi sel lihtsal põhjusel,et võrreldes 2m bandi yagiga on 70cm oma sama pikkuse juures vähemalt kaks korda suurema võimendusega.Ja nagu ma aru san, pole Sinul ka 2m bandil töötamise õigust.Seega, kui huvi on soovitan vaadata DK7ZB kodulehele,seal on täitsa asjalikke variante kergetest yagi antennidest,mille tegemine ei ole kuigi kallis ega ka üle mõistuse käiv.Mul endal on autos kaasas 2m pikkune 10 el yagi,mis käib kaheks tükiks ning ei ole tülikas kaasas vedada.Millalgi tegin ka ekstra PMR sagedusele 13 el yagi nõiajahiks,see on küll nats pikem,kuid sain tema ja Midland CT890 jaamaga paar sidet üle lahe,nats üle 100km,kusjuure antenn oli ca3m maapinnast teleskoopõngeridva otsas.Noh,aitab vist ka sellest jutust. Kui tunned huvi, mis ja kuidas,kirjuta.

Parimate soovidega
Vabahärra.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » R Nov 26, 2021 10:08 pm

vabahärra kirjutas:Ei vaidle vastu.Aga:kui peaks tekkima kriisiolukord(pean silmas mittesõjalist kriisi),on suure tõenäosusega kas kogu riigi territoorium,või osa sellest,elektrita. Järjelikult peaks olema vähemalt 60 -100 Ah akumahtuvust käepärast. See kindlustab vähemalt ööpäevase või enama,sõltuvalt töö intensiivsusest,sidepidamise võimekuse ka autojaamaga või mõne nö.lahti tehtud amatöörjaamaga. Muidugi,on väga mõistlik omada lisaks paar PMR jaama varuks.Isiklikult eelistan 70cm bandi sel lihtsal põhjusel,et võrreldes 2m bandi yagiga on 70cm oma sama pikkuse juures vähemalt kaks korda suurema võimendusega.Ja nagu ma aru san, pole Sinul ka 2m bandil töötamise õigust.Seega, kui huvi on soovitan vaadata DK7ZB kodulehele,seal on täitsa asjalikke variante kergetest yagi antennidest,mille tegemine ei ole kuigi kallis ega ka üle mõistuse käiv.Mul endal on autos kaasas 2m pikkune 10 el yagi,mis käib kaheks tükiks ning ei ole tülikas kaasas vedada.Millalgi tegin ka ekstra PMR sagedusele 13 el yagi nõiajahiks,see on küll nats pikem,kuid sain tema ja Midland CT890 jaamaga paar sidet üle lahe,nats üle 100km,kusjuure antenn oli ca3m maapinnast teleskoopõngeridva otsas.Noh,aitab vist ka sellest jutust. Kui tunned huvi, mis ja kuidas,kirjuta.

Parimate soovidega
Vabahärra.


Kõigega nõus. Töötamise õigus on nüüd muidugi suhteline mõiste (ise kavatsen küll lähiajal eksamile minna): hädaolukorras võib kasutada mida iganes. Iseasi, kuidas see hädaolukord parasjagu siis defineerub. Aga kui oled rusude all kinni, siis sa sellele ei mõtle, karjud kasvõi politseiraadiosse kui võimalus on. Ja ma miskipärast ei usu, et keegi seda pahaks paneb vastavas olukorras. Mis minu jutu point on, on pigem see, et inimestele selgeks teha tasakenne, et on olemas mingid variandid lisaks mobiilidele, mis võivad elutult vastu vahtida ja mitte üks piiks teha. Kahe aasta tagune Lõuna-Eesti ikaldus on siit teemast juba läbi käinud ja ma küll ei usu, et see viimaseks jääb kui arvestada, et kasvõi homseks lumetormi olla ennustatud :)
Ja yagidega teen nädalavahetusel põhjalikumalt tutvust, näis, kunas ise ehitamiseni jõuan :)

73,

Randal
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas Ambur » R Nov 26, 2021 11:20 pm

Tere!

See hädaolukordade side loomine oli tõsiselt päevakorras ka aastaid tagasi, siis kui PMR446 käsijaamade populaarsuse kõrgperiood oli.
Kirjutasin siis ka oma kodulehes sellest: http://ambur.ee/pmr446.html
Kuna PMR446 käsijaamad on suht odavad, kõigile vabalt kättesaadavad ja sidepidamine litsentsivaba, oleksid need parimaks lahenduseks hädaabi korral, siis kui ka GSM telefonide mastid tummaks jäävad.
Aga nagu ikka, hääbus see mõte inimeste ohutunde puudumise tõttu ja ka riik ei teinud elanike sidevõime suurendamise propageerimiseks midagi, arvates et häda korral piisab riiklikest sidesüsteemidest. Hädale ei mõelda tõsiselt enne kui see käes on.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » L Nov 27, 2021 12:08 am

Ambur kirjutas:Kuna PMR446 käsijaamad on suht odavad, kõigile vabalt kättesaadavad ja sidepidamine litsentsivaba, oleksid need parimaks lahenduseks hädaabi korral, siis kui ka GSM telefonide mastid tummaks jäävad.
Aga nagu ikka, hääbus see mõte inimeste ohutunde puudumise tõttu.
Hädale ei mõelda tõsiselt enne kui see käes on.


Jaah. Ma tean muide inimesi, kes on öelnud, et "las riik annab mulle vajalikud vahendid, miks ma ise neid soetama pean." Ja siis kui päriselt häda käes on, süüdistatakse, et keegi pole aidanud, seletanud, õpetanud jne jne jne... Nii et... ohjah.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas vabahärra » L Nov 27, 2021 1:26 am

Paraku ,on see nii. Olen ise amatööridele mõned ,või nats rohkem, jaamad suutnud nö. välja ajada(ehk siis metallihundist päästa), kuid erilist aktiivsust kasvõi antennide ehitamises,pole minu andmetel tekkinud.
Tuleb väga tuttav,sarnane praeguse vaktsineerimise eitamisega...Kõige suurem tarkus on ju tagantjärele tarkus(kui siis pärale jõuab).Kahjuks mõnele ei jõua. O tempora,o mores...Aga rusuhunniku all on tõepoolest ainus lootus mingigi käsikabul.Muide,olen päri,et mõnes olukorras on kõik vahendid (pro sagedused) lubatavad.

Parimate soovidega

vabahärra.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: 3-3-3 hädaolukordadeks

PostitusPostitas randal » L Nov 27, 2021 1:40 am

[quote="vabahärra"]Muide,olen päri,et mõnes olukorras on kõik vahendid (pro sagedused) lubatavad.
/quote]

Nojaa, loogika siin taga on sama kui Sa oled lastega metsas, Sinuga juhtub midagi ning Sinu 12-aastane poeg on ainuke, kes on suuteline rooli istuma, et Sind metsast välja viia.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist