CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

Mu jaam ei tööta korralikult! Aidake palun! Mis asi see CB üldse on?
maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » T Juun 05, 2018 3:02 pm

Tere asjatundjad!
Mure siis selline, et saatja ei taha hästi töötada traktori peal. Saatja ise President TRUMAN ja magnetiga antenn President MONTANA.
Mind kõik kuulevad kilomeetreid aga ise kuulen teisi vaid umbes 300m ja mitte rohkem. Olen proovinud teist samasugust jaama ja teist antenni (ML145) kuid tulemus täpselt sama.
Masinal katusel veel raadio antenn ja gps antenn.
Oskab keegi ehk aidata milles võib probleem olla?


Ettetänades
Maikl

isakass
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 18
Liitunud: T Sept 08, 2015 2:53 pm
QTH: KO18FW
QTH2: KO29FH

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas isakass » K Juun 06, 2018 6:13 pm

Tere
Päris lõpuni seda probleemi ära ei lahendagi. Nimelt on küsimus selles, et enamus korralikud CB-autoantennid on tehtud eeldusel, et vastukaaluks on masina katus. Kui nüüd vastukaal on puudulik või olematu (näiteks plakstikkatuse puhul), siis tekibki olukord, kus kuuldavus halveneb tunduvalt.

Samas ei saa üldjuhul kuuldavus väheneda nii palju, et kuulda on ainult paarisaja meetri taha. Kirjutad, et oled proovinud teise jaama ja teise antenniga. Kuid kas proovisid ka teise magnetalusega? Tuleks kontrollida koaksiaalkaabli korrasolekut. Kui sukk on katkenud või kontakt on kehvavõitu, siis tekib esmalt kuuldavusega probleeme. Osade traktorite plekk-katused ei ole kerega ühendatud. Paljudel juhtudel aitab ka katuse maandamine.

Alustada tuleks sellest, et mõõta ära SWR ja konrollida üle koaksiaalkaabel.

maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » K Juun 06, 2018 8:18 pm

isakass kirjutas:Tere
Päris lõpuni seda probleemi ära ei lahendagi. Nimelt on küsimus selles, et enamus korralikud CB-autoantennid on tehtud eeldusel, et vastukaaluks on masina katus. Kui nüüd vastukaal on puudulik või olematu (näiteks plakstikkatuse puhul), siis tekibki olukord, kus kuuldavus halveneb tunduvalt.

Samas ei saa üldjuhul kuuldavus väheneda nii palju, et kuulda on ainult paarisaja meetri taha. Kirjutad, et oled proovinud teise jaama ja teise antenniga. Kuid kas proovisid ka teise magnetalusega? Tuleks kontrollida koaksiaalkaabli korrasolekut. Kui sukk on katkenud või kontakt on kehvavõitu, siis tekib esmalt kuuldavusega probleeme. Osade traktorite plekk-katused ei ole kerega ühendatud. Paljudel juhtudel aitab ka katuse maandamine.

Alustada tuleks sellest, et mõõta ära SWR ja konrollida üle koaksiaalkaabel.


Katuse peal on üks plekkist luuk mis kerega peaks massis olema küll.
Seal küljes on tehase poolt pandud raadio antenn.
Pind on umbes 40x100cm.
Antenne olen vahetanud jah kogu mänguga. Olen teiste masinate pealt võtnud kus kõik töötab. Meil kõigil masinatel peal ja töötab kuid nüüd minu uuel enam mitte.
Alles siis hakkan kuulma kui teist masinat juba silmaga näen. Teised kuulevad mind piisavalt kaugele.
Pilt

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas postikana » K Juun 06, 2018 9:04 pm

Mul on Wilsoni little wil antenn autos pagasnikus. Pole seal miskit plekki vastukaaluks. Kuulen ka 300m sest SQL on peale väänatud, sest häired on autos uhked. Seisva mootoriga on elu lill.
Pigem asi raadios hoopis. Näiteks miski nõme automaatne SQL või see üldse põhja keeratud.

maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » N Juun 07, 2018 8:17 am

postikana kirjutas:Mul on Wilsoni little wil antenn autos pagasnikus. Pole seal miskit plekki vastukaaluks. Kuulen ka 300m sest SQL on peale väänatud, sest häired on autos uhked. Seisva mootoriga on elu lill.
Pigem asi raadios hoopis. Näiteks miski nõme automaatne SQL või see üldse põhja keeratud.

Olen proovinud nii käiva kui seisva masinaga. Olen võtnud otse akult voolu ja masinal massi (voolu) välja lülitanud nii, et masin täiesti null aga ikka sama pull.
SQL on mul koguaeg ASC asendis aga olen muidugi ka sellega prooviks mänginud aga ei parane midagi.

isakass
Noorem lällaja
Noorem lällaja
Postitusi: 18
Liitunud: T Sept 08, 2015 2:53 pm
QTH: KO18FW
QTH2: KO29FH

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas isakass » N Juun 07, 2018 11:08 am

Siis jääb Sul üle veel proovida traktoritele mõeldud cb-antenni. Kunagi ostsin ka mina sellise tehnoturust, kuna mul ühel matkaautol on plastikkatus. Pärast sai matkaauto katusele väga suur plekitükk pandud ja sinna peale tavaline magnetiga antenn, kuna ma ei jäänud rahule selle antenni kõrvadega.

Samas mina saavutasin selle antenniga kuuldekauguse üle 15 km, mis igal juhul on parem kui 300m, aga välja vahetasin selle ikkagi, kuna ma kauguste suhtes suht nõudlik :P

Antenni eripäraks on see, et sellele vastukaalu vaja ei ole - tal ei ole ka magnetalust vaid poltidega kinnitus.

Kasutaja avatar
taivo
Veteran
Veteran
Postitusi: 356
Liitunud: P Jaan 27, 2008 4:23 pm
QTH: KO39LH
Asukoht: Tallinn Kopli ; Ida-Virumaa Kulja
Kontakt:

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas taivo » N Juun 07, 2018 12:34 pm

Tere!

Üsna jabur, selle 300 meetri kuuldavuse saavutab tegelikult üldse ilma antennita ka :) . Olete te kõik ikka ühes sagedusrastris, vbolla teised seltsimehed on "nullidel" sina "viite" peal jne... . Vaadake et kõikide jaamad oleks ühes rastris ja sama modulatsioonivalikuga. Trumanite mikkrid on suht emased kõik, on olnud kokkupuuteid, kus PTT nupp ei tule täiesti välja ja vaigistab jaama, aitab kui natuke mikkri sees nuppu maha naksata et tekitada veidi hingamisruui sinna, vbolla on see ka põhjustajaks. Tundub et vaja Mang külla kutsuda, traktoril kolmas tšakker kinni :D .

maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » N Juun 07, 2018 2:01 pm

taivo kirjutas:Tere!

Üsna jabur, selle 300 meetri kuuldavuse saavutab tegelikult üldse ilma antennita ka :) . Olete te kõik ikka ühes sagedusrastris, vbolla teised seltsimehed on "nullidel" sina "viite" peal jne... . Vaadake et kõikide jaamad oleks ühes rastris ja sama modulatsioonivalikuga. Trumanite mikkrid on suht emased kõik, on olnud kokkupuuteid, kus PTT nupp ei tule täiesti välja ja vaigistab jaama, aitab kui natuke mikkri sees nuppu maha naksata et tekitada veidi hingamisruui sinna, vbolla on see ka põhjustajaks. Tundub et vaja Mang külla kutsuda, traktoril kolmas tšakker kinni :D .


Ei taipa küll neist rastritest midagi aga kõik oleme 25 kanalil ja kõigil EU.
TRUMAN-ist midagi muud nagu väga näppida ei annagi.
Oleme ka mikkreid vahetanud teiste masinatega kuid sama jama.

vaa11
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 143
Liitunud: R Mär 20, 2009 12:34 am
QTH: KO18VM
Asukoht: Paadrema
Kontakt:

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas vaa11 » N Juun 07, 2018 9:49 pm

Kindalsti olete kõik AM režiimis? Või ?
304AAM/ES8PW / Matu , 73
IC-9700, FT-847 , ALBRECHT AE 6890

maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » N Juun 07, 2018 11:23 pm

vaa11 kirjutas:Kindalsti olete kõik AM režiimis? Või ?

Ikka AM jah.

maikl369
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: T Juun 05, 2018 2:48 pm
QTH: maikl369

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas maikl369 » R Juun 08, 2018 11:20 am

Probleem sai lahenduse vist.
Sai jälle proovitud teiste masinate saatjaid ja tulemus juba kilomeetreid. Täpset leviala veel ei tea.
Aga tänud teile igasugu info eest.

Raiko23
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: T Juul 11, 2017 10:54 pm
QTH: KO28SI85

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas Raiko23 » K Sept 05, 2018 9:45 pm

Mul ka sarnane mure, mind kuulevad kaugele ja puhtalt aga mina kuulen lähedalt, põhimõtteliselt nägemisulatuses. Varem kuulsin kaugemalt ka kuidagi sahisedes aga peale antenni häälestust läks vastuvõtmine hullemaks. Antenn ise traktori peal. Plastik katus, kuigi traktoril on tehasepoolt juba veetud kaabel katuse alla ja sealt tehtud väljavõte katusele, kuhu keerasin antenni külge. Swr on 20ndal kanalil 1, 1 ja 40 kanali peal 1,2. Seega antenn võiks paigas olla? Ise alles algaja sellel alal.

arvo
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 102
Liitunud: R Veebr 04, 2011 9:46 pm
QTH: KO29HK08
Asukoht: Tallinn, Kakumäe

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas arvo » R Sept 14, 2018 11:59 am

Antenn on ok, tõenäoliselt kohalik QRM, vaata kas on mingeid USB laadiad vms. squelch maha ja siis vaata, mis s-meeter näitab.
Arvo / 3Ø4JA /ES1JA
Yaesu FT-847
Yaesu FT-897D
President Lincoln
IC-706MKIIG autos
Midland CT790

Kasutaja avatar
Puravik
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 94
Liitunud: K Juun 28, 2006 11:43 pm
QTH: KO18UM39
Asukoht: Paatsalu KO18UM39
Kontakt:

Re: CB jaam ei tööta korralikult traktori peal.

PostitusPostitas Puravik » P Mai 12, 2019 2:53 am

Häired ikka mis muud tänapäeval.
Yaesu FT-847/TYT TH-9800/Anytone D878UV/Cobra725/Yaesu FT-1900/Alan 9001
304HR ES8BHR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist

cron