Kriisiolukord, sagedused

Kõik teemad mis ei sobi teiste teemade alla
ruut
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 129
Liitunud: K Mai 26, 2021 5:50 pm
QTH: KO29IK
QTH2: KO28WK

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas ruut » E Mai 16, 2022 7:17 pm

Leian, et sidevahendi olemasolu ja alternatiivsed võimalused on alati kasulikud.

PMR tundub hea lahendus - sellel on inimeste jaoks mitu otstarvet. Saab matkale kaasa võtta, kasutada beebimonitorina jne. Kuna hetkel "varu enne maru" on elanikel rohkem esile kerkinud, oleks võib-olla mõistlik aeg välja pakkuda kindlad sagedused, mida sellises olukorras kasutada?
PMR peal skanneerides satub tihti mürasesse kohta ning jaam lõpetab automaatse kanali vahetuse - kui ei oska kuulata, ei oska ka abi pakkuda.
Pakuks välja, et esmalt tuleks kokku leppida kindel kanal või sagedus -
Arvestades, et number võiks hästi meeles püsida:
1) 446.006
5) 446.056
Esimene kanal ei oleks ilmselt parim lahendus, kuna see tihti mürane ja kui tõepoolest peaks juhtuma, et inimesed hakkavad endale PMR jaamu varuma, siis võivad nende katsetamised hakata segama ka beebimonitore jms.

Kui tõesti on mõte selline asi rohkem massidele kättesaadavaks teha, siis võiks alustada sellest, et kui kindlad sagedused ja sidepidamise põhimõtted on paika pandud, edastaks selle alustuseks näiteks "Ole Valmis" rakenduse arendajatele.
Ruut @ 3Ø4ALP ES7API

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » E Mai 16, 2022 7:22 pm

ruut kirjutas:Leian, et sidevahendi olemasolu ja alternatiivsed võimalused on alati kasulikud.
Kui tõesti on mõte selline asi rohkem massidele kättesaadavaks teha, siis võiks alustada sellest, et kui kindlad sagedused ja sidepidamise põhimõtted on paika pandud, edastaks selle alustuseks näiteks "Ole Valmis" rakenduse arendajatele.

Nonii, hakkab jälle ideid tulema.
Tegelikult on mingid kasutuskanalid ju alati kokku olnud lepitud ja paigas, ehk siis 8. kanal PMR peal on alati kutsekanaliks igal pool. Lisaks, laiatarbe-pemaritel tegelikult sagedusvalikut vist reeglina polegi, ainult kanalinumbrid.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » E Mai 16, 2022 7:30 pm

smr kirjutas:Mis teated meil edastada vaja on?
Keskvõimult maakonda?
Maakonna kriisistaabilt külavanemale?
Tädi Maalilt Häirekeskusele?
Kogukonnal omavahel vestelda?

Oled Sa kunagi näiteks merehädas või eksinud olnud? Või murtud luuga majataguses metsas? Tead, päriselt on neid, kes ei kanna mobiili kogu aeg kaasas, ning igal pool pole mobiililevigi. Me räägime siin kriisiolukorrast, näiteks sellisest, mille me poolteist aastat tagasi üle elasime, kui kagupiirkond kohati üle nädala ilma elektrita oli. Kohalikud jahimehed andsid oma jahiraadiod kasutamiseks neile, kes korraldasid kütte- ja energiavarustust erinevates punktides, mobiilside ju sisuliselt ei toiminud mitmes kohas. Ei tahaks mainimagi hakata analoogset olukorda Ukrainaga. Kus, muide, on ka just nimelt varisenud majadest pemarite abil nii terveid kui haavatuid leitud. Kogu jutu mõte on selles, et inimestele selgitada, kuidas ennast alternatiivsete sidevahenditega varustada ja kuidas neid kasutada. Ei ole ju raske aru saada? Sinu poolt mainitud ahel on siiski riigi hoolitseda, ehk et suured taristud on riigi halduses ning riiklike sidevahendite eest hoolitsemine vastava valdkonna mure. Esimene kriisireegel: hoolitse enda ja oma lähedaste eest, siis on sinust ka teistele kasu. Ma tean päris palju inimesi, kellel kodus alternatiivsed energiaallikad kasvõi laetud varuakude näol olemas on, lisaks genekad, päikesepaneelid jmt.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

ruut
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 129
Liitunud: K Mai 26, 2021 5:50 pm
QTH: KO29IK
QTH2: KO28WK

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas ruut » E Mai 16, 2022 7:46 pm

randal kirjutas:
ruut kirjutas:Leian, et sidevahendi olemasolu ja alternatiivsed võimalused on alati kasulikud.
Kui tõesti on mõte selline asi rohkem massidele kättesaadavaks teha, siis võiks alustada sellest, et kui kindlad sagedused ja sidepidamise põhimõtted on paika pandud, edastaks selle alustuseks näiteks "Ole Valmis" rakenduse arendajatele.

Nonii, hakkab jälle ideid tulema.
Tegelikult on mingid kasutuskanalid ju alati kokku olnud lepitud ja paigas, ehk siis 8. kanal PMR peal on alati kutsekanaliks igal pool. Lisaks, laiatarbe-pemaritel tegelikult sagedusvalikut vist reeglina polegi, ainult kanalinumbrid.


Tõsi ta on.
Selle foorumi rahvas teab misasjad on 145.5, 3670, 433.5, CB23, PMR8 jne, aga asi võiks jõuda sinnani, et kui ma annan oma naabritädile raadiosaatja mis näitab 1-8 numbreid, siis ta teab, et kanalil 8 kell x, y ja z saab püsivalt infot näiteks üleujutuse korral või siis, et kui telefonil on aku tühi ja hädasti on vaja kedagi appi, sest kukkus ja ei saa püsti, siis 8. kanalil rääkides on lootus, et teda kuuldakse.
8 on ka hea valik, sest kui juhtub, et PMR ja CB jaam aetakse sassi, siis 8 peal on lootust rekkameestele või teistele meiesugustele kuulajatele pihta saada.

Küsimus ongi selles, et millised sammud tuleb astuda selleks, et selline info jõuaks inimestele ja saaks sama arusaadavaks kui telefoninumbrid 112 ja 1182 jms.
Ruut @ 3Ø4ALP ES7API

smr
Veteran
Veteran
Postitusi: 325
Liitunud: T Okt 04, 2005 5:53 pm
QTH: KO29JK

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas smr » E Mai 16, 2022 9:30 pm

randal kirjutas:
smr kirjutas:Mis teated meil edastada vaja on?
Keskvõimult maakonda?
Maakonna kriisistaabilt külavanemale?
Tädi Maalilt Häirekeskusele?
Kogukonnal omavahel vestelda?

Kogu jutu mõte on selles, et inimestele selgitada, kuidas ennast alternatiivsete sidevahenditega varustada ja kuidas neid kasutada. Ei ole ju raske aru saada? Sinu poolt mainitud ahel on siiski riigi hoolitseda, ehk et suured taristud on riigi halduses ning riiklike sidevahendite eest hoolitsemine vastava valdkonna mure.


Kui minu kirjeldatud kasutusjuhud on riigi hoolitseda, siis mis on sinu lahendatav probleem?

Ma olen selle asjaga tööalaselt üritanud tegeleda. Hamidega jäi asi soiku, kui nad hakkasid genekaid nõudma ning lõpuks arvasid, et nad ikka ei viitsi oma külas majasid läbi käima hakata, et sõnumeid kohale viia.
Ära saa valesti aru, mulle meeldib planeeritud ettevalmistus ning muuhulgas ka laetud akudega PMRid on autos ja kodus olemas, lisaks muu hädavajalik.

Kas kogu sõnum oleks "hoia PMR käeulatuses"?
Üks KL üksus hakkas tegema inimestele koolitusi, et vähendada mikrihirmu näiteks ...
rääkimine hõbe, kuulamine kuld

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » T Mai 17, 2022 12:12 am

smr kirjutas:Kui minu kirjeldatud kasutusjuhud on riigi hoolitseda, siis mis on sinu lahendatav probleem?

Minul isiklikult ei olegi probleemi. Ma olen piisavalt hästi kommunikatsioonivahenditega varustatud ja seda on ka mitmed sõbrad-tuttavad. Samas häirib mind kohutavalt see, kuidas esmatasandi (ehk siis meiesuguste lihtinimeste) esimene reaktsioon jama korral on "las riik teeb ja hoolitseb". Kurat, meie ise olemegi ju see riik. On muide üks tore vana ütlemine "aita ennast ise, siis aitab sind ka jumal." No peab paika. Ja selle printsiibi inimesteni viimine ongi nii minu kui ka varasemalt Amburi ja teistegi jutu mõte, küll erinevas sõnastuses väljendatuna.

See varasem ahel, millest rääkisime, on siiski kriisikommunikatsiooni, riigi-poolne ots, ehk ülevalt alla sidepidamine ametkondade ja omavalitsusasutuste jne jnt vahel. Millest me siin muudkui jahume on see, kuidas saada inimesed nii kaugele, et nad suudaks ennast pisut ise ka kriisi puhul vee peal hoida. Seda ka sidevahendite osas. Sellest mõttest sai kogu see lõim siin alguse kunagi :) Paljud meist siin on ka hamid ning mõned ka kaitseliitlased, ühe üksusega plaanime sarnast asja pikemas perspektiivis, aga taas jään oma mõttega kinni sinna, et kas tegelikult peaks kõik olema riigi asi ära teha? Kas riik peaks ostma igasse kodusse raadiojaamad? Kas riik peaks koolitama kõiki neid jaamu kasutama? Kas riik peaks hoolitsema selle eest, et igas kodus oleks varupatareisid ja varutoide garanteeritud? Jne jne jne. Ma olen ilmselt ilge tropp, aga ma arvan, et mitte. See ongi see koht, kus mängu tuleb esmatasandi enda tegutsemine. Ehk põhimõtteliselt suudaks igaüks meist pisutki inimesi koolitada, ja seda mitte koolituse vaid soovitusena. Ma saan aru, et ma olen utopist ja idealist, aga miks mitte?

Tulles tagasi Su küsimuse juurde: minu lahendatav probleem on see, kuidas metsa eksinud või rusude alla jäänud inimene endast mulle märku saab anda. Ja siin ei pea ma silmas ennast ainuisikuliselt, vaid igaühte, kellest on nii palju meest, et minna metsa seda eksinut otsima või rusude alt inimest välja kaevama. Poolevatine pemar suudab vahel metsas paari hea kilomeetri kaugusele kosta. Sest, nagu öeldud, alati pole mobiililevi.

See on nüüd koht kus võib öelda, et kes seda pmri ikka kuulab ja vastavatel struktuuridel on parematki teha kui lällareid jälgida jne jne jne. Aga see võiks mõneti ka see koht olla, kus nii hamid kui niisama asjahuvilised mängu tulevad. Tean mitut hami, kellel mõni jaam või skänner kogu aeg skännib kõiki sagedusi. Varem või hiljem sealt kedagi ka kuuldakse ja selle infoga ka midagi tehakse. Ning miskipräast tundub mulle, et teatud kriiside puhul on neid skännijaid veel rohkemgi.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 829
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas postikana » T Mai 17, 2022 6:40 pm

Kuidagi nagu haakub teemaga ja jagaks ühe viite https://www.haloomaaseutu.fi/alastaroll ... tamiseksi/

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » T Mai 17, 2022 8:08 pm

postikana kirjutas:Kuidagi nagu haakub teemaga ja jagaks ühe viite https://www.haloomaaseutu.fi/alastaroll ... tamiseksi/

Vot-vot, see on juba samm edasi. Aga jummala hea idee ju.
Tegemist on siis Soomes kasutuses oleva 67,500–72,325 MHz sagedusalas oleva 26-kanalise süsteemiga, millest kaks kanalit on autosportlaste, kaks vabatahtliku pääste ja üks teehoolduse kasutuses. Ülejäänu on ettevõtlus- ja harrastuskasutuse jaoks.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » K Mai 18, 2022 1:04 am

Kunagi oli päästeteenistuse struktuur maakonnapõhine st.et kõik appikutsed laekusid sündmuskohalt maakonnakeskuses olevale 24/7 dispetserteenistusele,kes siis vastavad vahendid/meeskonn(ad)/ kiirabi välja saatis. Sellesse,et ,,tädi Maali,,ostab PMR-kabula ja hakkab naabruskonna valvuriks mul erilist usku ei ole.
Küll aga on mingisugune hulk inimesi,kellel needsamad PMR kabulad on igapäevases kasutuses kas siis töö või mingiks äri või muu otstarbeks ning suure tõenäosusega on nendel indiviididel oma kontaktgrupp või kuidas seda iganes nimeteda.Sellest grupist võiks saada nö.algrakuke millisele peaks teatavaks saama mingi koordinaatori kontakt,soovitavalt raadiosageduslik. Ning see koordinaator peaks omama kontaktandmeid vastava piirkonna kas siis lähima päästekomando või võimustruktuuriga,vastavalt abivajaduse iseloomust.
Selline süsteem oleks arvatavasti teovõimeline ka kriisiolukorras.Sidevahendid oleks põhiliselt PMR või HAM raadiojaamad.Olulisim puudus on see,et jääb õhku see appikutsele reageerija võimekus signaali kuulda eliko siis - tal peab olema vastav sidevahend 24/7 kuuldel.Millegipärast arvan,et see nö.kärgpõhimõmttel organiseeritud süsteem on ainus reaalne lahendus probleemile.See eeldab aga konkreetsete indiviidide vahelist eelnevalt kokkulepet,kes kellega ja millisel konkreetsel sagedusel või muul moel kontakteerub.See süsteem peaks rakenduma kriisiolukorra tekkides ilma väliste korraldusteta.Jutt tuli pikavõitu ning vist ka liiga üldine,kuid midagi taolist peab kriisiolukorraks tekitama.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » K Mai 18, 2022 6:01 pm

vabahärra kirjutas:Kunagi oli päästeteenistuse struktuur maakonnapõhine st.et kõik appikutsed laekusid sündmuskohalt maakonnakeskuses olevale 24/7 dispetserteenistusele,kes siis vastavad vahendid/meeskonn(ad)/ kiirabi välja saatis.

See oli kunagi. Praeguseks on meil koondatud kõnekeskused (ei viitsi otsida, mitu), mis tähendab, et võrumaal tehtud kõne läheb kas Tartusse või Tallinna.
vabahärra kirjutas:Sellesse,et ,,tädi Maali,,ostab PMR-kabula ja hakkab naabruskonna valvuriks mul erilist usku ei ole.
Küll aga on mingisugune hulk inimesi,kellel needsamad PMR kabulad on igapäevases kasutuses kas siis töö või mingiks äri või muu otstarbeks ning suure tõenäosusega on nendel indiviididel oma kontaktgrupp või kuidas seda iganes nimeteda.Sellest grupist võiks saada nö.algrakuke millisele peaks teatavaks saama mingi koordinaatori kontakt,soovitavalt raadiosageduslik. Ning see koordinaator peaks omama kontaktandmeid vastava piirkonna kas siis lähima päästekomando või võimustruktuuriga,vastavalt abivajaduse iseloomust.
Selline süsteem oleks arvatavasti teovõimeline ka kriisiolukorras.

Mhmh. Sa oled mõttega ilmselgelt minu algsest ideest kaugemale läinud. Ja see on hea mõte. Ma isegi ei kaalu mingi priitahtliku valvestruktuuri loomist, kuigi see oleks põhimõtteliselt just see, millest Postikana viidatud Soome näites räägiti. Selline asi oleks ühildatav näiteks meie naabrivalve süsteemidega. Mis, kui ma nüüd mõtlema hakkan, oleks võib-olla isegi teostatav. Lahenduse puuduseks on see, et igal pool naabrivalve piirkondi pole.
vabahärra kirjutas:Olulisim puudus on see,et jääb õhku see appikutsele reageerija võimekus signaali kuulda eliko siis - tal peab olema vastav sidevahend 24/7 kuuldel. Millegipärast arvan,et see nö. kärgpõhimõmttel organiseeritud süsteem on ainus reaalne lahendus probleemile. See eeldab aga konkreetsete indiviidide omavahelist eelnevat kokkulepet,kes kellega ja millisel konkreetsel sagedusel või muul moel kontakteerub. See süsteem peaks rakenduma kriisiolukorra tekkides ilma väliste korraldusteta.

Täpselt nii. Aga et see rakenduks, peab mingi teadlikkus eelnevalt olemas olema. Ja just see ongi see, mille ümber jutt käib: valmistu! Pane valmis hädaabikohver raadjovastuvõtja, raadiosaatja ja lisapatareidega, viska sinnasamma info kuidas ja kellega ühendust on võimalik saada jne jne jne. Kui selle sammu suudaks juba töösse saada, oleks edasine suhteliselt loogiliselt järgnev, ehk siis kärgede-koostöögruppide teke.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » K Mai 18, 2022 11:40 pm

Ma ei pidanud väga otstarbekaks kõike võimalikke gruppe loetleda,arvan,et randal on asjaga rohkem kursis ,kui laseb paista,mis on ka õige.Oleks huvitav saada otsekontakt,et mitte pidada siin mäejutlust, viis 0 viis üheksa kolm viis kuus, kui huvi pakub.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » N Mai 19, 2022 10:24 am

randal kirjutas: Praeguseks on meil koondatud kõnekeskused (ei viitsi otsida, mitu), mis tähendab, et võrumaal tehtud kõne läheb kas Tartusse või Tallinna.

Vaatasin üle, neli kõnekeskust, ehk siis Ida, Lääne, Põhja ja Lõuna piirkonnad. Kõne läheb võimalusel piirkondlikku, kuid ühtlase jaotumise põhimõttel jagatakse nad siiski automaatselt laiali sinna kus parasjagu vabu operaatoreid on. Seega Pärnumaalt tulev kõne võib sattuda Tartusse, Tallinna oma Pärnusse jne jne.

Eile sain aga selle siinse jutu peale paar telefonikõnet ja ning sõnumeid messengeris. Ei hakka neid kõiki refereerima, aga kogu jutt läks ikka sinna külakeskuste ja koordineeritud abistamise ja sidetamise teemale. Ma olen täiesti nõus, et see Soome mudel külakeskuste näol on täiesti toimiv ja hea, iseasi, kui palju meil selliseid keskusi oleks, kes sellega tegeleda viitsiks. Kuigi, olen nõus, koordineeritud tegevus oleks abiks. Küll tulevad siin jälle mängu igasugused ruumi- ja energiaprobleemid jmt. Ning algne idee, mida siin teemas pikalt arutatud on, on siiski selle va esmatasandi ehk üksikisiku kaasamine võimalikult lihtsate ja kättesaadavate vahenditega.

Ma nüüd toon näite.
Õnnetus. Pole vahet, kas pommitamine, maavärin/-lihe või tulvavesi. Maja (või mitu) on kokku vajunud või keldrisse varjunud inimesed on sinna kinni jäänud. Seesolijail on kaks võimalust: kas karjuda kuni hääl ära või hõigata appi mingeid sidevahendeid kasutades. Enamus maju kokkuvaristavate asjaolude põhjus on reeglina laiaulatuslikum ehk siis ka kaugemal pahandust tegev. Seega võib eeldada, et mobiilsidega on mingiks ajaks kõik. Eeldame, et meil on inimesed, kes on kasvõi pemaritega varustatud. Kui kogukonnas on mingigi kokkulepe nende kasutamiseks, siis on oluliselt suurem võimalus hättasattunuid kuulda.

Muude ideede hulgas on välja pakutud ka CB jaamade kasutust selliseks puhuks. Mõte hea, kui räägime levivõimekusest jmt. Negatiivne osa on siiski see, et CB jaam on väga statsionaarne asi. See on kas autos (reeglina) või toas ning vajab toimimiseks oluliselt tõhusamat energiaallikat ning antenni, ehk siis tegemist pole enam selle vidinaga mille lihtsalt tasku pistad. On muidugi ka käsijaamad, aga nende hind võrreldes pemariga on kordades suurem. Ning kui aus olla, siis ma tean isiklikult vist nelja inimest peale iseenda, kelle selline aparaat olemas on.

Jutu mõte? See, et organiseeritud keskus, kustkaudu raadioühenduse mingi kaugema punktiga saab, on sellisel juhul lisaks väga hea asi, aga selle keskuse toimivus võib nimetatud olukorras pisut küsitav olla. Ning asja eesmärk mingi pikemas perspektiivis ei ole raadiohuvi kasvatamine ja raadioamatööride ringi laiendamine (mis, muidugi, oleks väga tore lisaväärtus asjale), vaid inimestele pisikesegi turvalisuslisa juurdeandmine. Ma saan aru, et suurtes linnades (niivõrd kui meie linnasid saab suurteks nimetada) pole see probleem niivõrd tuntav, sest kõik on käe-jala juures ja "mismõttes abi ei jõua ja sidet ei ole?" mentaliteet on üsna juurdunud (olles kaua elanud nii Tallinnas kui Tartus olen sellega tuttav), aga elu on ka mujal Eestis.
Viimati muutis randal, N Mai 19, 2022 2:12 pm, muudetud 1 kord kokku.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » N Mai 19, 2022 1:34 pm

Jutt Jumala õige,mulle tundub,et olete vist päästeteenistusega väga kursis,kuna olen ise 30 aastat selle maja teenistuses olnud, siis need neli keskust olid mulle nats rohkem ,kui tuttavad.Ausalt öeldes,seda ei saa niimoodi
lahendada,selleks peaks asjast tõsiselt huvitatud nägude hulk ka ninapidi kokku saama.Seda sellepärast,et kui tead ka nägupidi võimalikku kaasamõtlejat ja kaasalööjat,on usalduse tase hoopis teine ning vahetus keskustelus paika pandud asjad palju töökindlamad.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » N Mai 19, 2022 2:03 pm

Igasuguste küla sidekeskuste loomine, nagu Soomes on muidugi kena unistus, aga siin kahjuks utoopia.
Ainuke meil töötav kriisiside variant teadete edastamiseks on riigi raadio ja TV. Nende vakkajäämisel hakkavad edastama teateid kaitsejõudude,
kaitseliidu ja päästeameti raadiojaamad.
Tagasisideks inimestelt jäävad ikkagi ainult üksikisikute kasutuses olevad ja laialdaselt kasutatavad, odavad PMR 446 MHz käsiraadiojaamad.
Selleks peab loomulikult ka päästeameti jaamadel ja autodel olema PMR 446 lainealade raadiojaamad. Paremat varianti kahjuks pole!
http://ambur.ee/pmr446.html#lugu4
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » N Mai 19, 2022 4:03 pm

Ambur kirjutas:Igasuguste küla sidekeskuste loomine, nagu Soomes on muidugi kena unistus, aga siin kahjuks utoopia.
Ainuke meil töötav kriisiside variant teadete edastamiseks on riigi raadio ja TV. Nende vakkajäämisel hakkavad edastama teateid kaitsejõudude,
kaitseliidu ja päästeameti raadiojaamad.
Tagasisideks inimestelt jäävad ikkagi ainult üksikisikute kasutuses olevad ja laialdaselt kasutatavad, odavad PMR 446 MHz käsiraadiojaamad.
Selleks peab loomulikult ka päästeameti jaamadel ja autodel olema PMR 446 lainealade raadiojaamad. Paremat varianti kahjuks pole!
http://ambur.ee/pmr446.html#lugu4

Ma kahjuks olen sunnitud nõustuma, aga unistada ikka ju kena. Samas muidugi ei saa ka nii kategooriliseks minna, sest midagi ei "pea" olema. Võiks aga küll. Iseküsimus on, kas riigistruktuurid oleksid sellisest tagasisidestamisest huvitatud üldse.
Aga. Just sellest üksikisikute tagasisidest ju algne jutt olnud kogu aeg ongi. Tore, et vahepeal ka muid ideid välja on koorunud, aga siinkohal olen ma Amburiga nõus. Ja minu point on kogu aeg selle teema juures olnud, et see teadmine tuleks inimesteni viia. Kui see on tehtud või arenemas, saab ka muude asjadega tegeleda ning neid arendada.

Mis Soome varianti puutub, siis neil on tegelikult täiesti toimivad küla- ja kogukonnakeskused olemas olnud juba kaua aega, sinna mingi jaamake lisaks panna pole probleem. Meil neid ju ka on, võib-olla pole lihtsalt keegi selle pealegi tulnud, et midagi sellist asjale lisada. Sest noh, jõuame jälle sinna "riigi asi" juurde.
Mõttekoht :)
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist