Kriisiolukord, sagedused

Kõik teemad mis ei sobi teiste teemade alla
Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » N Mai 19, 2022 5:54 pm

randal kirjutas:Mis Soome varianti puutub, siis neil on tegelikult täiesti toimivad küla- ja kogukonnakeskused olemas olnud juba kaua aega, sinna mingi jaamake lisaks panna pole probleem. Meil neid ju ka on, võib-olla pole lihtsalt keegi selle pealegi tulnud, et midagi sellist asjale lisada. Sest noh, jõuame jälle sinna "riigi asi" juurde.

Olen Soomes paaris külakogukonna keskuses käinud. Nendes olid põhilisteks tegijateks raadioside organiseerimisel kohalikud raadioamatöörid ja noored raadiohuvilised. Seal ongi sellised külakeskused traditsioonilised ja toiminud juba pikka aega. Samas ka inimeste mentaliteet midagi ühiselt teha on traditsiooniline.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » N Mai 19, 2022 7:25 pm

Ambur kirjutas:Olen Soomes paaris külakogukonna keskuses käinud. Nendes olid põhilisteks tegijateks raadioside organiseerimisel kohalikud raadioamatöörid ja noored raadiohuvilised. Seal ongi sellised külakeskused traditsioonilised ja toiminud juba pikka aega. Samas ka inimeste mentaliteet midagi ühiselt teha on traditsiooniline.

Jah, nii on, mul on sama kogemus olemas. Ma pole kursis, kuidas see asi täpselt seal toimib, siis kui ma Soomes nendega kokku puutusin, ei huvitanud selle asja olemus mindi niiväga. Ja ikka jõuan tagasi rohujuure juurde, sest see külakeskuste teema on juba järgmine või segi ülejärgmine samm edasi, niiöelda advanced variant :) esialgu tuleb aga niiöelda müügimehe moodi mõelda: kuidas teha inimestele selgeks, et nad tahavad midagi, millele nad mitte kunagi mõelnudki pole ja mida neil võib-olla mitte kunagi vaja ei lähe. Aga mine tea, võib-olla läheb ka.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » N Mai 19, 2022 11:55 pm

Ma ei tea hetkeseisu, kuid arvatavasti on riiklikus struktuuris kasutusel sidevõrk,kus signaal edastatakse ajaliselt jaotatud pakkidena,täielikult krüpteerituna,järjelikult pole sinna meil ka parima tahtmise juures sisse pääseda võimalik.Küll aga oleks vähemalt teoreetiliselt võimalik haakuda reaalselt eksisteerivate sidevõrkudega,mida kasutavad igasugused turva,valve j.m.s teenistused.Selleks poleks vaja rohkem kui:
1) vastava sidevõrgu nõusolekut nende sidekeskuste/ valvekorrapidajate või,ükskõik ,kuidas neid nimetada,kaasamiseks kriisiolukorras kõrgema prioriteedi alusel.
2)TTJA poolt aktsepeeritud nende sageduste kasutamist kriisiolukorras ning,loomulikult nende sageduste
teadmist,sest reeglina on need sagedused kasutaja poolt kinni makstud,ning piraatlus ei lähe läbi.
3)nende nö.kärjekeskuste võimekust vajalikele sagedustele siseneda, kuid see on tehnika küsimus.
4) punkt 1)-s loetletute võimekust ja nõusolekut kärjekeskuste poolt saadud appikarje viivitamatuks edastamiseks ....kellele???
Pole välistatud,et see ehk nats utoopiline variant, vajab ka riigipoolset tuge mingi seadusandliku akti või
Vabariigi Valitsuse määruse tasemel.Kuid see on juba targemate peade mure.Kärjekeskuste mure oleks
tädi Maali ärakuulmine,kui ta ikka endale selle PMR -I soetab.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » R Mai 20, 2022 7:38 am

vabahärra kirjutas:Pole välistatud,et see ehk nats utoopiline variant, vajab ka riigipoolset tuge mingi seadusandliku akti või Vabariigi Valitsuse määruse tasemel.Kuid see on juba targemate peade mure.Kärjekeskuste mure oleks tädi Maali ärakuulmine,kui ta ikka endale selle PMR -I soetab.

Ma jätaks praegu riigipoolse toe ja seadusandluse mängust välja, see variant on pisut paljuvõitu. Esialgu oleks vaja siiski tädi Maalile pemarit :)
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » R Mai 20, 2022 10:13 am

vabahärra kirjutas:Pole välistatud,et see ehk nats utoopiline variant, vajab ka riigipoolset tuge mingi seadusandliku akti või
Vabariigi Valitsuse määruse tasemel.Kuid see on juba targemate peade mure.Kärjekeskuste mure oleks
tädi Maali ärakuulmine,kui ta ikka endale selle PMR -I soetab.

Kuni targemad pead mõtlevad, arutavad, vaidlevad ja üritavad kohendada seadusi, on ilmselt kriisiside juba minetanud vajaduse...
Elementaarset kriisiside varianti oleks vaja kohe ja praegu!
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » R Mai 20, 2022 11:51 am

Ambur kirjutas:
vabahärra kirjutas:Pole välistatud,et see ehk nats utoopiline variant, vajab ka riigipoolset tuge mingi seadusandliku akti või
Vabariigi Valitsuse määruse tasemel.Kuid see on juba targemate peade mure.Kärjekeskuste mure oleks
tädi Maali ärakuulmine,kui ta ikka endale selle PMR -I soetab.

Kuni targemad pead mõtlevad, arutavad, vaidlevad ja üritavad kohendada seadusi, on ilmselt kriisiside juba minetanud vajaduse...
Elementaarset kriisiside varianti oleks vaja kohe ja praegu!

Ambur, ma olen täiesti nõus. Parem omada ja mitte vajada kui vajada ja mitte omada. Aga deklaratiivsus iseenesest ei vii edasi. Minu mõte seda teemat kunagi uuesti üles kaevates oli püüda välja selgitada, kuidas see variant tekitada.
Seega:
1. kes peaks seda tegema?
2. mida üksikisik saab teha?
3. mida meie kui raadioamatöörid/raadiohuvilised saaksime teha või peaksime tegema?
4. milliseid ressursse on võimalik kasutada?

Unustasin midagi?
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » R Mai 20, 2022 1:29 pm

randal kirjutas:1. kes peaks seda tegema?
2. mida üksikisik saab teha?
3. mida meie kui raadioamatöörid/raadiohuvilised saaksime teha või peaksime tegema?
4. milliseid ressursse on võimalik kasutada?

Midagi erilist ei peagi tegema.
1. Riigil, kaitsejõududel, kaitseliidul ja päästeametil on sidevahendid olemas. On vaja ainult, et nende sagedused ja signaalide kodeerimised oleks omavaheliseks koostööks ühildatud. Ja lisada riistvarasse juurde ka PMR 446 sagedusalaga FM jaamad, eriti päästeameti autodele, et saada tagasisidet elanikelt.
Lisaks ka riigipoolselt soovitada elanikele need eespool mainitud kriisikomplektid muretseda. Kui tädi Maali ka ei muretse omale seda komplekti, siis enamus seda teeb, kasvõi seepärast, et saaks kuulata riigiraadio teateid elektri kadumisel.
2. Üksikisik ei saagi muud teha, kui muretseda omale kriisikomplektid, et abi vajamisel ei peaks käsi torusse suu juurde tõstma ja kõvasti appi karjuma, et ehk keegi kuuleb.
3. Raadioamatööride põhiülesandeks kriisiolukordades jääb PMR 446 sagedustel kuulata oma ümbruskonna abivajajaid ja edastada oma võimsamate amatöörjaamadega abivajajate asukohad päästeametile.
4. Muid lisaressursse polegi vaja.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » R Mai 20, 2022 8:16 pm

Eks ikka seesamune tädi Maali = üksikisik,kes peab soetama PMR- i.
Meie ehk siis ham-ide ja muude raadiohuviliste osa olekski olla kuulavad kõrvad,
et tädi Maali ei jääks tühjusse hõikama.
Ressurss on ikka kuulajate omad sidevahendid.
Nüüd veel Amburi arvamusest riigi ja tema jõustruktuuride sidevahendite suhtes:
ma ei ole eriti optimist nende koostöövõimalikkuses,sest neil on ju kõigil omad
käsuliinid ning kuigi eeldan, et tehnilised võimalused peaks olema.Kuid see on
teema mida siin vist avalikult ei arutata.Päästemeeskondade PMR jaamadega
varustamine oleks ju suhteliselt väheseid kulutusi nõudev,kuid siin võib määravaks
osutuda hoopis meeskonna võimekus puht füüsilises mõttes neid jaamu kasutada.
Pole küll ise seda tööd meeskonnaliikmena teinud,kuid oman teatud ettekujutust
reaalsest olukorrast sündmuskohal. Lisaks sellele ei sobi need pisikesed jaamakesed
kohe mitte kuidagi pritsumehe karmidesse kinnastatud kätesse ja meeskond on
tavaliselt pigem alamehitatud kui vastupidi eliko siis kellelgi pole aega selle jaamaga
tegutseda,kardan,et see on karm reaalasus.Nüüd need kärjekeskused. Pidasin selle
nimetusega silmas ikkagi neid kuulavaid kõrvu,kes tegelikult on ham-id või muud
raadiohuvilised oma sidevahenditega omas kodus või kus iganes,peamine,et kuulavad.
Arvan ,et Ambur peab külakeskuste all meie variandis silmas sama. Kuid ikka jääb
õhku minu küsimus - kuhu??? kui Häirekeskus ei ole saadaval,sest tal pole PMR kõrvu
ning tema sidevõrku pole tehniliselt võimalik siseneda.Siit ka heietus seadusandliku
variandi teoreetiliselt vajalikkusest.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas randal » R Mai 20, 2022 8:41 pm

Nii, kui riigistruktuurid välja jätta, siis muu on põhimõtteliselt teostatav. Selleks, et päästemasinatesse veel lisaraadioid paigaldada või midagi muud taolist, on vaja väga mitme seaduse ja eeskirja muutmist, mis ei ole ei kiire ega lihtne töö. Siin on mitmeid, kes on seadusloome juures olnud ühel või teisel viisil ja erinevatel tasanditel ja võivad ilmselt mu sõnu kinnitada. Lisaks, selleks, et seaduse muutmisele või uuele seadusele üleüldse mingi käik anda, eriti kui see puudutab ka näiteks pääste- ja korrakaitsestruktuuride tööd, on vaja erinevaid põhjalikke analüüse, seletuskirju ning võimalikele rahastusallikatele, ehk lisaridadele eelarves. PMR jaam võib ju odav vidin olla, aga portsu taoliste, kas statsionaarsete või kaasaskantavate, soetamine käib läbi hangete ja muu taolise.
Mida Ambur külakeskuste all silmas pidas tean ma hästi, olen nendega kunagi töö tõttu palju kokku puutunud. Meil on sarnaseid asju, kuid mitte päris samu siiski.
Seega, jääb alles üks eesmärk ja ülesanne hetkel: viia info niiöelda "kriisikomplekti" vajadusest võimalikult laia avalikkuseni. Selleks saab kasutada erinevaid vahendeid: "külatelegraaf" ehk suusõnaline/kirjalik inimeselt inimesele info, reklaamid, artiklid jne. Üks selleteemaline artikkel, mis on siin lõimes eespool ka viidatud, kui ma ei eksi, ilmus alles sel talvel vist. Parim lahendus oleks muidugi seda teha riigi kanalites, näiteks kriis.ee kaudu.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » R Mai 20, 2022 9:58 pm

Pakkusin oma poolt välja ühe õnnetuse/katastroofi aja abivajajate leidmise/päästmise lihtsa ja minu meelest ka lihtsalt teostatava variandi.
Kui sellise lihtsa süsteemi elluviimine nõuab nii suurt vaeva ja ka päästeteenistuse päästjate suured käed ei suuda käsijaamadega toimetada,
kas siis ongi mõtet laialdaselt propageerida neid kriisikomplekte? Las tädi Maali päästmine jääb tädi Maali enda mureks!

Ilmselt esialgu jääbki lootus ainult PMR 446 käsijaamade omanike ühiskondlikule aktiivsusele (sest neid jaamu on juba praegu väga paljudel),
kuulata teisi kriisikomplekte omavate abivajajate hädakutseid ja neid ka ise abistada, sest kui mobiiltelefonid ei tööta, pole millegagi ka mujalt abi kutsuda.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

vabahärra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 101
Liitunud: R Dets 10, 2010 1:14 pm
QTH: KO29KK
QTH2: KO29DI

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas vabahärra » L Mai 21, 2022 12:24 am

Pean tunnistama, et nii Amburil kui Randalil on õigus.Ilmselt minu ettekujutus külakeskustest ei pea paika,kuid see pole oluline.Minu arusaama järgi on külakeskus selles tähenduses, millest siin arutleme,võimalik sisuliselt ainult suhteliselt piiratud asumis, kus mingisugune hulk elanikkonnast omavahel suhtleb,ühesõnaga,kus ananüümsus on madal.Minu meelest ei ole tõsiselt võetav selline konstruktsioon võimalik suuremates linnades, korruselamutes, kus isegi ühe trepikoja inimesed ei tunne enamjuhtudel üksteist ning elanikud vahetuvad küllalt tihti. Aga Amburi kriisikomplekti või kohvri idee on väga õige,samuti Randali mõte säärase komplekti omamise vajaduse propageerimisest riiklikes kanalites nt.ERR, TV võibolla ka kommertstelevisioonis,sest arvatavasti nooremapoolne seltskond jälgib neid rohkem.Ja ikkagi jääb õhku rippuma küsimus: KUHU????? see tädi Maali appikarje ja kuidas jõuab? Sest siin on vajalik minu meelest mingisugune riigipoolne algatus esmatasandi nn.
kärjest, või mis selle struktuurielemendi nimi iganes on,tuleva tädi Maali appikarje jõudmiseks abistajateni.
Lähtun eeldusest,et Häirekeskused on nullitud ,kas füüsiliselt või kommunikatsiooniliselt,järjelikult pole neil ka võimalust komandosid välja saata.Muidugi,on arvatavasti teatud otseside võimekused olemas,kuid see pole enam siinse arutelu teema.

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Evo » L Mai 21, 2022 2:21 pm

Loen kogu seda arutelu ja lisaksin oma arvamuse.
Meil Eestis on tihedalt asustatud alad ja samuti ka kohad, kus naabrini on mitu kilomeetrit.
Jah, kus maja on vastu naabrite elamise seina saame me PMR-i peal teateid edastada.
Mida aga teevad need, kes elavad sellest sidepiirkonnast eemal ?
Minu asulas näiteks olen ma vist ainus PMR- i omaja ning viimase side tegin Randaliga,
seda ka moditud kabulaga ja 4-elemendilise Yagiga. Vahemaa umbes 4 km ja tema autoga mäel.
Hea küll, agiteerin siin kohalikke PMR- e soetama... ostavad ära...aga mis edasi?
Hõikab naaber naabrile, kaugemat väljapääsu pole ikkagi.
Kilomeetri kaugusele karjub mees ka ilma saatjatja, kui häälepaelad alt ei vea.
Minu oludes saaksin edastada PMR-abivajaja teate HAM diapasoonil juba tublisti kaugemale, aga millisel sagedusel ? Kuhu, kellele ?
CB- lainealal oleks meie kandis veidi rohkem lootust, on metsamehi, põllumehi,
atoomanikke, kellel on need asjad masinatele paigaldatud.
Lisaks see soodus, et akudelt toide alati olemas.
Ainus küsimus: millisel sagedusel hädaabi korral tegutseda ja kuhu, kui tegu raadiosidega,
siis millisel sagedusel teade edastada.
Ettepanek:
Tõelise kriisiolukorra puhul nii PMR- il, CB- kanalitel kui ka 80 meetri peal (kaugem levi)
peaks olema kindel sagedus (kanal), millel saaks abi paluda.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » L Mai 21, 2022 6:01 pm

Miks kõik arvavad, et nende käsijaamadega tuleb abi kutsuda kilomeetrite taha? Kriisikomplektid on mõeldud peale suurt tormi või mõnda muud katastroofi hoonetesse või mujale lõksujäänutel abi kutsumiseks. Päästeteenistuse autod või ilmselt tavainimestest vabatahtlikud oma autodega sõidavad katastroofi piirkonnas ringi ja kokkuvajunud hoonete lähedal hõikavad PMR kutsekanalil 8, kas on kuuldel abivajajaid. Nii kaugele kostavad need PMR jaamad kindlasti.
Kui vabatahtlikud päästjad neid ise välja aidata ei suuda, vot siis tuleb juba autodel olevate võimsamate CB või HAM jaamadega suuremat abi kutsuda, lootuses, et päästeameti jaamadel siis ka CB või HAM sagedused on.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Evo » L Mai 21, 2022 8:55 pm

Ambur kirjutas:siis tuleb juba autodel olevate võimsamate CB või HAM jaamadega suuremat abi kutsuda, lootuses, et päästeameti jaamadel siis ka CB või HAM sagedused on.

On need võimalused ka kuskil olemas ?
Minu kandis teadaolevalt mitte.

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kriisiolukord, sagedused

PostitusPostitas Ambur » L Mai 21, 2022 9:23 pm

Evo kirjutas:On need võimalused ka kuskil olemas ?
Minu kandis teadaolevalt mitte.

Seni loomulikult mitte, aga peaks olema kui riik on huvitatud kriisi ajal vabatahtlike appi saamisest, et päästeoperatsioonid kiiresti tööle saada.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist