Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

Läks midagi kärssama või tahad midagi ehitada.
Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Kaljukits » T Mär 26, 2013 10:48 pm

Oled SUPPPER restaureerija, Peep!!! Ilmselt üks vähestest Eestimaal, kui mitte ainuke. Kindlasti innustad oma harrastuse läbi ka paljusid teisi. Äkki oled ka sellele mõelnud, et kus, millal ja kuidas oma töö vilju kõigile näidata?
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » K Mär 27, 2013 12:22 pm

Eh Tõnis, kiitus on alati vesi mu veskile, aga see nüüd on küll liialdus. Ma olen ikka täiesti algaja, alles teine tõsiseltvõetav projekt käsil.
Miks ma seda siin avalikult näitan on see, et mulle endale väga meeldib lugeda ja vaadata teiste tegijate teekondasid ja tehnikaid. Paljudele ilmselt pakuks see samuti huvi. Pilte teen niikuinii, sest see on dokumenteerimise meetod. Väga sageli leian ennast põhimõtteliste küsimuste ees kuidas jätkata. Lausa dilemmade ees ning need küsimused vajavad korralikku läbitöötamist/seedimist. Kasvõi see sama riidest traadi küsimus.
Ja teine asi on see, et nii tore on oma tegemisi jagada, mida ma ise oluliseks pean. Lisab vastutustunnet, oodatav vastukaja on ka väga tore. Teiste targemate nõuanded sealhulgas. Ja mis seal salata, iga positiivne tagasiside tõstab enesetunnet :)

Maretiga on see lugu, et meie sõjaeelsest hästi arenenud elektroonikatööstusest ei ole praktiliselt mitte midagi säilinud. Tehased on kadunud ja nende arhiivid seal hulgas. Võrreldes Soomega on meie pärand praktiliselt hävinenud. Mis kohustab Maretit taastama nii hästi kui oskan. Ma naudin iga liigutust Mareti juures. Ja isegi natuke kardan, et ühel päeval on ta saladused ja vimkad otsa saanud ja ta töötabki.

Näiteks eile avastasin, et helitugevuse reguleerimine on Maretil tehtud sedapidi, et potensiomeetriga reguleeritakse sisendlambi (tetrood) 2. võre pinget. Ehk vaiksemaks keerates, väheneb ka lambi anoodvool. See on patarei vastuvõtjates väga oluline.
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5368
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Kaljukits » K Mär 27, 2013 6:57 pm

Veelkord -oled väga tubli, Peep! Jätka samas vaimus!
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas janno » N Mär 28, 2013 11:56 am

Ma olen ka huviga jälginud, suurepärased ideed kuidas vanu asju asendada,
et silmal on ka hea vaadata ja mis veel toredam, et sa neid jagad ka foorumlastega !

Jaksu ! Pilt
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

Kasutaja avatar
sombi
Veteran
Veteran
Postitusi: 1096
Liitunud: K Nov 29, 2006 2:28 am
QTH: KO19SA21NG
QTH2: KO19SA04OM
Asukoht: Noarootsi (Pürksi)
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas sombi » N Mär 28, 2013 12:56 pm

Olen nädalaid mõelnud, et kas kommenteerida või mitte, nüüd ei pidanud enam vastu.
Peep, sa oled hull! Lootusetult hull ja sind ei saa aidata ka enam! Seda muidugi positiivses mõttes :D
Peab ikka tahtmine olema, et ükshaaval detaile taastada. Oli mul ka kunagi võimalus 30-ndate Marconi elektroonikat taastada, aga nii põhjalikuks ma ei läinud isegi mõttes. Polnud tegelikult ka erilist vajadust, sest oli üsna hästi säilinud. Muide, tolle aparaadi kest käis restaureerimisel kuskil firmas, maksma läks kohutava summa ja selle eest kaotati kestalt ka Marconi logo. Sellest on tõsiselt kahju, sest logo oli täiesti loetav, kuigi värvid veidi tuhmunud.
53907675, 57439192
ES3RLA
160m, 80m, 10m, 2m, 70cm, PMR, CB

vanapagan
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 234
Liitunud: P Mär 06, 2005 4:44 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn.
Kontakt:

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas vanapagan » R Mär 29, 2013 7:56 am

Olen seda foorumi osa põnevusega jälginud ja pean ütlema, väga tubli, et omi kogemusi teistele ka jagad. No lõõ mind või ahjuroobiga vastu kolu aga selle peale ei oleks ma küll tulnud, et juhtmeid kingapaeltesse ajada. Aasta tagasi oleks mul seda varianti vaja olnud. Näed, ei tulnud selle peale. Sellist potekat pole ka näinud mis sõekontaktiga on. Seda on ikka kõvasti krutitud, et kulunud on. Lase julgelt edasi ja jaga omi leiutisi teistele ka. Jõudu Sulle.
Tervitab ja ootab põrgu. Vanapagan.

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » P Mär 31, 2013 2:06 pm

Ehh, ma ei tea, kas ma ise olen üldse mingile toredale ideele tulnud, kuidas neid ilusaid asju taastada. Kõiksugu meetodid on juba ammu enne mind kasutuses olnud ja kusagilt interneti avarustest teiste sarnaste oma töö blogijate käest saadud. Äärmisel juhul olen kinnitust saanud, et olen õigel teel.

Nii, aga siin on Mareti skeem lõpuks.
Maret_5_skeem.jpg
Maret_5_skeem.jpg (201.61 KiB) Vaadatud 7018 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » P Mär 31, 2013 10:16 pm

Niisiis, teemaks on jälle anoodpatarei. Külastasin eile küll Türi Raadiomuuseumit, aga vist sai mööda räägitud hr. Sihveriga ning mul ei õnnestunud seal tallel olevat IKA anoodpatarei karpi skaneerida. Jääb järgmiseks korraks.

Aga kas kellelgi on pisike punktkeevitus aparaat, millega saaks patareielemente kokkukeevitada anoodpatareiks?

Maret-5 ja tema vahva kast.
maret_pappkastiga.jpg
maret_pappkastiga.jpg (181.04 KiB) Vaadatud 6991 korda
_____________________
ABC; ES2APR

myller
Veteran
Veteran
Postitusi: 338
Liitunud: E Apr 21, 2008 11:16 pm
QTH: KO18KI

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas myller » E Apr 01, 2013 11:34 am

Pole küll proovinud, aga punktkeevituse abi võib küsida akude taastajatelt. Näiteks Renovaarist. Mul on punktkeevituse idee haudumisel, aga selle materialiseerumist ei oska ette arvata. Ja kui see juhtubki, siis Saaremaal.

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Pagan » E Apr 01, 2013 9:44 pm

See on ilus et kast ka veel alles.
Mul on Tallinn P-2 koos originaal pappkastiga.
es5cc

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » T Apr 02, 2013 5:46 pm

Nonii, Renovaarist hangitud 2V aku. 5Ah. Natuke väiksevõitu aga paremat pole võtta. Võibolla kunagi hangin mõne vanaaegse raadioaku kesta ja ehitan sinna sisse midagi. Neid on siin liikvel nähtud.
Renovaari Margust ma natuke tunnen. Rääkisin talle oma patarei projektist ja ta oli nõus aitama küll kui asjaks läheb. Keevitus ja vajalikud vahendid on neil olemas.

Harutasin raadio kasti ja uurisin selle laki ja värvi seisundit. No nii kahju on, et see vana värv on jube pleekinud ja lakk praguline. Üldse ei taha originaali puutuda. Ma olen jälle dilemma ees, et kas kole originaal või ilus asendus. Nii raske.
kole_kast.jpg
kole_kast.jpg (142.98 KiB) Vaadatud 6893 korda


Siit on natuke näha milline värv on välja näinud originaalis. See ole valge vaid mingi elevandiluu värv. Olemasolev värvi on täksitud ja puhastamine ei aita. Näha on ka lähedalt kui praguline ja kole on lakk lähedalt vaadates.
pleekind_varv.jpg
pleekind_varv.jpg (166.45 KiB) Vaadatud 6893 korda


Ajaviiteks pesin kõlari riide ära. No seal oli ikka ajastute mustust kõvasti kogunenud. Kuid kuivatamisel tuleb seda teha pinge all, sest muidu tõmbub nii kokku, et ei sa enam ette panna. Philipsiga oli see probleem.
riide_kuivatamine.jpg
riide_kuivatamine.jpg (186.24 KiB) Vaadatud 6893 korda


e-Bayst sain lõpuks ühe Z21 lambi. vaid 1 Euro. Tansaga kokku 5 euri. Ilmselt jäi see mingil põhjusel kollektsionääridele kahe silma vahele. Ning tellisin ära ka lõpulambi - KT2. See on Maretis kasutusel olnud lambi KT21 eelkäia. Välimus on sama, pinged, voolud ja anoodi takistus on ka enamvähem sobilikud. Igatahes palju sobilikumad kui saada olevad vene asendused. Võimendus tegur on tõsi, poole väiksem. 5,3mA/V asemel 2,5mA/V. Aga noh, saada olevatest asendustest oli parim. Eks muidugi jätkan pealepassimist, kui ilmub kusagil silmapiirile Marconi KT21, siis tõmban kohe ära. Viimase 3 kuu jooksul pole seda paraku juhtunud, ei jaksanud rohkem kannatada.

Nii, panen siia antiikraadiohuvilistele lingi, kust leiab pea kõikide antiiklampide kohta infot: http://tdsl.duncanamps.com/
Ning koht kust võib leida ühtkoma teist, kui eBay's parajasti pole midagi: http://www.dbtubes.com/

Aga see kast on tõepoolest väga vahva. Äkki saad P2 kastist pildi teha? Tahan oma Maretile kasti koopia teha, sest siis on ta kenasti kaitstud, kui transat vaja teha või parajasti riiulis ei tolma.
_____________________
ABC; ES2APR

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas Pagan » T Apr 02, 2013 7:42 pm

Minu P-2 pilt siinsamas foorumis viewtopic.php?f=11&t=3919 esimesel leheküljel viimane.
See teema ongi väga vaikseks jäänud, vist kõigil pillid otsa saand.
es5cc

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » T Apr 02, 2013 11:38 pm

Sai siis poes käidud ja enamvähem sarnane värv tellitud. Vivacolor Vivatix. Lahusti baasil Ning värvikoodiks A4000x1 J306

Päris täpne ikka ei tulnud, aga enamvähem. uus värv on pikuti peale tõmmatud. All on näha varjus peidus olnud värvitooni ja pleekinud ja mustaks tõmbunud värvi.
Varviproov.jpg
Varviproov.jpg (68.19 KiB) Vaadatud 6856 korda
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » E Apr 08, 2013 11:52 pm

Nüüd siis jätkan hoopis puidu töötlemisega, mis on elektroonikaga seotud vaid kaugelt. Omal ajal olevat RETi tehase puutöökoda hõivanud tervelt 40% kogu tehase tööjõust. Lugesin seda kusagilt vanast aruandest.

Niisiis, vana lakk oli väga kahjustatud samuti puitpind ja värvitud detailid. Värvile leidsin juba lahenduse nagu eelnevatest piltidest on näha. Oli vaja lihvida, pahteldada ja 4x õhukesekihiliselt üle värvida, et jääks umbes sama tulemus, mis RETi töökojaski. No tegelikult jäi tibake parem tulemus siiski :)

Kuna kasutatud on kasevineeri, siis on see materjal üle peitsitud, et anda pähkli tooni. Originaal peitsi toon on seespoolt näha. Ilmselt on kõik detailid üleni peitsitud. Mingil põhjusel ei ole peitsi toonid ühtlaseks jäänud. Võibolla on see ka ajahamba töö. Seetõttu ongi saladuseks jäänud, milline see õige peitsi toon oli. Kaasajal saab peitse ja lakke toonida täpselt selliseks nagu vaja. Aga kuna mul polnud ühtki kõlblikku näidist välja käia, siis peitsipulbrist segasin ise sobiva tooni kokku.
Kuid enne tuli kogu vana saast maha võtta. Selleks kulus päris mitu tundi tublit tolmutamist liivapaberitega. Alustasin 100ga ja lõpetasin 150ga.

tulemuseks oli selline kast:
puhas_kast.jpg
puhas_kast.jpg (99.16 KiB) Vaadatud 6793 korda


Pisut oli vaja liimida ning paraku ei õnnestunud suurte pragudega midagi targemat teha kui kinni pahteldada. Kogu konstruktsioon oli ilmselt niiskuse käes seismisest ja kuivamisest kõmmeldunud ning nii tõsist tööd ma ei hakanud seekord ette võtma. Kasvõi vahendite puudumise tõttu. Paraku aga minu toonitud pahtel ei olnud piisavalt toonitud, nii et pahteldatud kohad jäävad triibuna nähtavaks. Peitsimine nagu tõmbas ühtlaseks, kuid lakkimisel ilmusid pahtlijooned uuesti välja. Ikka on kogemustustest puudus ja see teeb meele pisut mõrudaks.

Siin on siis esimene peitsimine. Kuna tegemist oli vesipeitsiga, siis puidu märjaks tegemine toob esile sooned ja muud väiksed kumerused. Seetõttu tuli peale peitsimi kuivamist kõik uuesti lihvida. Samuti osutus peits liiga heledaks ning järgmiseks korraks sai peits tumedamaks tehtud.
peitsitud_kast.jpg
peitsitud_kast.jpg (133.6 KiB) Vaadatud 6793 korda


Lakkimiseks tegin proovi ka läikiva lakiga, kuid see jäi liig läikiv ning poolläikiv oli originaalile palju lähedasem. Siin pildil on alles 2 kihti lakki peal. Neid tuleb veel vähemalt 2 kihti. Pildi jaoks panin ka värvitud detailid korraks peale.
esimene_lakk.jpg
esimene_lakk.jpg (124.73 KiB) Vaadatud 6793 korda


Kasutan vesialuselist lakki. Tulemus peaks algsele väga sarnane jääma. Lakkimiste vahel tuleb pinnad uuesti siledaks lihvida.
_____________________
ABC; ES2APR

keri_saar
Veteran
Veteran
Postitusi: 302
Liitunud: P Sept 20, 2009 5:40 pm
Asukoht: KO29MQ

Re: Rahvavastuvõtja Maret-5 skeem

PostitusPostitas keri_saar » T Apr 09, 2013 1:51 am

Toiteallikad on ka olemas:
toiteallikad.jpg
toiteallikad.jpg (138.58 KiB) Vaadatud 6789 korda
_____________________
ABC; ES2APR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

cron