Esimest korda CB jaamaga silmitsi

Kõik antennijutud siia
Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas Marx » P Okt 12, 2008 1:35 pm

myller kirjutas:
Marx kirjutas:Aijah, seda ma kahtlustasin ise ka. Kuid kuidas on lood selle antenni häälestusega. Et kui nüüd pistiku õigetpidi otsa joodan ja jaamale sappa lükkan, kas siis sidetada nagu saan?


Sidetada ikka saad. Iseasi kui hästi ja kui kaugele. See antenn eeldab, et ta on kuhugi plekist asja külge kruvitud. Näiteks auto. Kui antennil vastukaalu pole, jääb signaal üpris lahjaks.


Hmm, kui ma selle antenni ilma vastukaaludeta lihtsalt masti külge kinnitan, siis polegi nagu head tulemit loota? Juhul kui tõsi, siis kuidas sellele antennile vastukaalusid ehitada?
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn

SiiliOnu

PostitusPostitas SiiliOnu » P Okt 12, 2008 2:30 pm

Nii ... ML 145 ja 40w ja toas laual ja sidekauguseks tuli kusagil 4 km.
(ei soovita katset korrata)

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

PostitusPostitas nemo » P Okt 12, 2008 2:32 pm

SiiliOnu kirjutas:Nii ... ML 145 ja 40w ja toas laual ja sidekauguseks tuli kusagil 4 km.
(ei soovita katset korrata)

Nojah, sa ka trikke tegema hakan´d :lol:
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

goodeye
Veteran
Veteran
Postitusi: 636
Liitunud: N Juul 26, 2007 4:20 pm
QTH: KO38II45AP
QTH2: KO29GJ82VO
Asukoht: Tartu, Tammelinn

PostitusPostitas goodeye » P Okt 12, 2008 2:49 pm

SiiliOnu kirjutas:Nii ... ML 145 ja 40w ja toas laual ja sidekauguseks tuli kusagil 4 km.
(ei soovita katset korrata)

hehehehehehe, sama teeb mu glenn(kuskil 30 sentise antenniga) 4W ga
Pilt3Ø4GE
President GLENN, Cobra MT-725

Kasutaja avatar
Valdur
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 112
Liitunud: R Juul 14, 2006 8:44 pm
QTH: 000000
Asukoht: Võrumaa, Obinitsa oinapää talu

PostitusPostitas Valdur » E Okt 13, 2008 9:30 am

Marx kirjutas:
myller kirjutas:
Marx kirjutas:Hmm, kui ma selle antenni ilma vastukaaludeta lihtsalt masti külge kinnitan, siis polegi nagu head tulemit loota? Juhul kui tõsi, siis kuidas sellele antennile vastukaalusid ehitada?

Kui mast on metallist , siis puurid siinna masti otsa otsa plekist aluse. LAsed kruvidega kinni. Oma magnetantenni paned aga sinna masti tippu "konstrueeritud plekklaua peale" Pikenduseks paned kaablit otsa nii palju kui vaja. Tulmeus saab olema hea. Parem kui auto katusel loodetavasti. SWR tuleb ka normaalne kui kaabliga ei eksi. Paha ei tee ka masti maandamine piksetraadiga. ARvan et 20-40 km-t tuleb ära kui ok istallatsioon.
Valdur , PMR jaam Cobra 525

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas Marx » K Okt 15, 2008 7:32 pm

Antud lingil: SWR mõõtja inpedantsiks on märgitud 52 oomi. Kas see mõõtja sobib CB antenni häälestuseks?
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn

olc
Veteran
Veteran
Postitusi: 717
Liitunud: P Juul 08, 2007 8:13 pm
QTH: KO38JJ

PostitusPostitas olc » K Okt 15, 2008 7:36 pm

Marx kirjutas:Antud lingil: SWR mõõtja inpedantsiks on märgitud 52 oomi. Kas see mõõtja sobib CB antenni häälestuseks?

Mul on see vahel, toimib

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas Marx » K Okt 15, 2008 7:49 pm

Kuskilt lugesin, et antenni häälestus võib teinekord ka antenni jaamaga ühendava pistiku pingutust pool pööret sinna tänna keerates muutuda. Seepärast pärin, et kas SWR mõõtja võib kogu aeg antenni ja jaama vahel olla või ainult häälestuse ajal?
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5371
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Okt 15, 2008 8:24 pm

Marx kirjutas:Kuskilt lugesin, et antenni häälestus võib teinekord ka antenni jaamaga ühendava pistiku pingutust pool pööret sinna tänna keerates muutuda. Seepärast pärin, et kas SWR mõõtja võib kogu aeg antenni ja jaama vahel olla või ainult häälestuse ajal?


Võib küll vahel olla, ja üsna vajalik, et on -näed alati oma antenni korrasolekut. Teoreetiliselt teeb küll iga kaablilõik ja pistikühendus pisikese lisasumbuvuse, kuid praktikas seda 27MHz ei märka ega ka mõõda millegagi.

SWR koefitsent on impetantside suhe. Kui antenn (koos ühenduskaabliga) on ideaalselt häälestatud täpselt 50 oomisele jaama väljundile (SWR=1,0), siis 52 oomine swr mõõtja poolt tekitatud seisulaine koefitsent on arvutatav: 52/50=1,04 Sõnaga, ka see ei muuda praktiliselt mitte midagi.

Pistikud peavad aga korralikult kinni olema keeratud. Keerad kinni ja siis loksutad veidi ja keerad järele. Loksutad tunde järgi ja keerad uuesti, kuniks enam ei anna loksutada.
Viimati muutis Kaljukits, K Okt 15, 2008 8:28 pm, muudetud 2 korda kokku.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
ritsikas
Veteran
Veteran
Postitusi: 254
Liitunud: L Mai 19, 2007 1:02 pm
Asukoht: 18rq, LääneMK

PostitusPostitas ritsikas » K Okt 15, 2008 8:27 pm

Krt; mul RX parem kui swrm vahel niiet mine võta toda kinni. Kindlasti mõjutab, oma silm on aga kuningas, või oli see kõrv... Igatahes, mulle üks teadja mees suure saladuse katte all avaldas, et see värk on seda etem, mida lühem kaabel on antenni toitepunkti ja jaama vahel, mina aga ei pidanud tema juttu millekski ja vedasin ilmatuma pika kaabli ja panin antenni hästi kõrgele. Ülihea on nüüd, ja palju parem kui lühikese kaabliga. Katsetamast ma ei väsi - selline on noore raadio-amatööri moto ehk juhtnöör ja nii on õige ka. 8)

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » K Okt 15, 2008 8:29 pm

Marx kirjutas:Kuskilt lugesin, et antenni häälestus võib teinekord ka antenni jaamaga ühendava pistiku pingutust pool pööret sinna tänna keerates muutuda.
Seepärast pärin, et kas SWR mõõtja võib kogu aeg antenni ja jaama vahel olla või ainult häälestuse ajal?

Kui kehv ühendus on, siis küll, muidu mitte.
Tohib küll. Mul ongi SWR meeter pidevalt jaama ja antenni vahel, et näha nii häälestust kui ka pealekeeratud võimsust.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5371
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

PostitusPostitas Kaljukits » K Okt 15, 2008 8:33 pm

Kui oled antenni häälde saanud, siis ära enam kaablit lühemaks hammusta. Muidu võib juhtuda, et alustad otsast peale. Antenn koos kaabliga moodustab ühtse süsteemi, mida sa jaamaga sobitad. Kui üks komponent selles süsteemis muutub, siis muutub ka häälestus.
Mistahes signaaliedastuskaablile kehtib reegel, et see olgu nii pikk kui vajalik ja nii lühike kui võimalik. Lõika enne kaabel parajaks ja alles siis häälesta.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

PostitusPostitas Evo » N Okt 16, 2008 8:48 am

Minul sama lugu, SWR-võimsusmõõtja statsionaarselt antenniahelasse lülitatud. Hea alati nii SWR-i kui ka väljundvõimsust kontrollida. Mugavamaks kasutamiseks mõõteriistale skaala valgustamiseks kaks valget LED-i sisse monteeritud.

Pistikühenduste pingutamisel tuleb ettevaatlik olla, et neid mitte puruks keerata, omal paari aasta eest kogemus olemas emase poolega, mis kinnitub aparaadi korpusele. Läks ilma erilist jõudu kasutamata laiali. Keerake ainult näppudega, ärge kasutage tange ega muud sellist abivahendit.

Kasutaja avatar
kevade
Vanem lällaja
Vanem lällaja
Postitusi: 81
Liitunud: P Mär 23, 2008 3:26 am
QTH: KO29II
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

PostitusPostitas kevade » R Okt 17, 2008 2:16 pm

kui sul tegu auto antenniga siis pane sinna mingi plekk alla muidu ei funga ültse ja ma ka toast antenniga auto omaga ja ei saa suurt midagi mingi 6-7 k vist olen sidetanud vbla veits peale 4W'iga aga jõudu :D
lugupidamisega Arx

Marx
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 212
Liitunud: L Nov 17, 2007 11:48 am
QTH: KO38II
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas Marx » R Okt 17, 2008 6:44 pm

Mis mõõtmetega ja -kujuline see "mingi" plekk olla võiks? Vahest panen antennile vana kilukarbi(kaane) alla?
Cobra MT 950, Intek M490+, 1/2 baasantenn


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist

cron