Soovitused antennimasti paigaldamiseks.

Kõik antennijutud siia
Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

Soovitused antennimasti paigaldamiseks.

PostitusPostitas Mouser » T Aug 29, 2006 10:26 am

Lugu siis selline, et hakkan omale paigaldama ~20m antennimasti. Yritan j2rgida mingeid p6hit6desid, aga loodan, et m6ni kogenum oskab anda h2id soovitusi.
Kuna masti otsa tuleb muuhulgas CB poollaineantenn, siis saab k6rguseks olema kokku ~26 meetrit. T2nu sellele saab yheks p6himureks olema 2ike.

Plaanis on masti ymber umbes 2m raadiuses paigaldada maandusr6ngas, selle kylge omakorda kolm 4m metallvarrast erinevatesse suundadesse. R6nga ja vardad paigaldaks umbes 50 cm sygavusele (sygavamale pole m6tet kuna edasi hakkab liiva kiht). Kohe masti jala juurde taoks maasse 2,5m vertikaalse maandusvarda, mis ulatub antud kohas p6hjaveeni v2lja. K6ik need maanduslatid yhendaks omavahel ja mastiga minimaalselt 35 mm2 maanduskaabli abil.

Mast saab olema kinnitatud 6 v6i 9 vaieriga. Vaierite alumised otsad mis l2hevad maa kylge on samuti maandatud ja yhendatud ylej22nud maandusega. Ylemised otsad on yhendatud masti konstruktsiooniga.

Antennikaablite varjestused on yleval masti tipus antenni asukohal seotud masti konstruktsiooniga, samuti all masti jala juures.
Mastist majani on ~5m. Kaablite jaoks plaanin maasse kaevata metallk6ri mida m88da on mugav ka kaableid lisada. See metallk6ri on samuti masti jala juures seotud muu maandusega ja maja seina juures maja maandusega.

Maja seinal kus kaablid maa seest v2lja tulevad saab olema niiskuskindel karp, kus k6igi kablade varjestused j2llegi kokku on yhendatud ja maja maandusesse t6mmatud. (maandusega liialdada pole ju v6imalik :) )

Mis veel... masti otsas saab olema ka WRT54GL, mille 12v toitepinge j6uab samuti kohale l2bi koaksiaalkaabli. Masti otsa jooksva etherneti kaabli varje on samuti sarnaselt muude kabladega maandatud.
Kablade varjete kokkuyhendamine toimub niiskuskindlates pastkarpides... Antennipistikute peale l2heb kuumliimit2idisega termoryys... CB 1/2 antenni kylge kinnitan kolm tamiilist "vaierit", et see varras seal k6va tuulega pooleks ei painduks. Kui see ritv tuule k2es k6vasti lehvib siis on ka levi mingil m22ral muutlik.

Need olid siis minupoolsed ideed. Oleksin v2ga t2nulik kui m6ni varasem mastiomanik jagaks oma kogemusi/tarkusi.

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » K Aug 30, 2006 12:31 pm

Masti paigaldamisest saab siit lugeda:
http://www.astrosurf.com/lombry/qsl-tower-assembly3.htm
Seal on ka raadiolevist ja antennidest väga palju juttu.

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » K Aug 30, 2006 11:32 pm

T2nud lingi eest!
Panin sealt yht-teist k6rva taha. Mul kahjuks pole s6restikmast vaid teisaldatav vene militaarmast. Samas see kohati mugavamgi... ei pea turnima niipalju.

panin poolikust ehitusest m6ned pildid kah veebi:
http://radioscanner.msn.ee

es1dc
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 236
Liitunud: R Apr 22, 2005 11:28 am
QTH: KO29JJ
Asukoht: Peetri küla Rae vald
Kontakt:

PostitusPostitas es1dc » N Aug 31, 2006 9:04 am

See et pildi pealt pole aru saada, kas vaierile krae ka ümber panid? Seal kus vaieritross on silmuseks tõmmatud ja jookseb läbi masti küljes oleva kinnitusava. Need kraed on sellised tilgakujulised, meremeeste keeles kousid (kui ma ei eksi).
Jõudu!

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » N Aug 31, 2006 1:54 pm

Vaatasin juba ES1GB poolt antud lingist, et mul need jupid puudu t6esti. Yritan saaremaalt tellida.. Ruhnus nimelt pole mingit ehitusmarketit k2ep2rast v6tta :P

Kasutaja avatar
Hiiu Tom (ES1GB)
Veteran
Veteran
Postitusi: 365
Liitunud: K Okt 19, 2005 9:36 am
QTH: KO29ii
Asukoht: Tallinn-Nõmme
Kontakt:

PostitusPostitas Hiiu Tom (ES1GB) » R Sept 01, 2006 9:34 am

Need kousid või silmad on jah olulised, ilma nendeta hõõrub trossi ruttu katki (proovitud). Üks vihje veel, olen kuulnud, et nimetatud mastil on kalduvus pärast paariaastast püstiolekut kinni kiiluda. On ta ju alumiiniumist, mis ei ole eriti ilmastikukindel materjal. Ise ei ole sellist masti pidanud, ei oska kommenteerida. Võiksid Hami foorumis väikese järelpärimise teha, ehk on kellelgi mõni idee või on ehk kuuldused valeks osutunud. :D

Kasutaja avatar
lohe
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 163
Liitunud: E Sept 05, 2005 2:56 pm
QTH: KO29KK13
QTH2: KO29IF65
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas lohe » R Sept 01, 2006 9:35 am

paar kilo tavotti või vaseliini ja paksult kokku pintseldada :D

es1dc
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 236
Liitunud: R Apr 22, 2005 11:28 am
QTH: KO29JJ
Asukoht: Peetri küla Rae vald
Kontakt:

PostitusPostitas es1dc » R Sept 01, 2006 9:45 am

Selle tavoti ja vaseliiniga see jama pidigi tekkima. Kõik tolm ja liiv ja sodi mis õhus lenda kleepub selle tavoti või kahurimäärde külge, millega need mastid tavaliselt koos on ja telitab sinna sellise kõva kihi, mis tõesti ei laskvat antenni kokku panna. Minu teadmises pärinevad Bruno ES2RW suulisel pärimusel :)

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » R Sept 01, 2006 10:22 am

Ega mul tegelikult ei olegi plaanis seda masti 2a jutti pysti hoida. Arvan, et hakkan teda iga paari kuu tagant korra alla kruttima, et ehteid juurde riputada :)
Kuna mast tuleb alla (l2heb kokku) oma raskusega (mitte v2nda survega), siis pidi yks nipp olema tipu kyljest alla rippuv tross, millest v2ndates sikutada.

Marja Jüri
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 157
Liitunud: P Apr 03, 2005 8:59 pm
Asukoht: Tallinn ,Kristiine. 21FM

PostitusPostitas Marja Jüri » R Sept 01, 2006 11:40 pm

Endal masti pidamise kogemus puudub.Aga kui maanduse valmis saad, oleks ta ka hea üle mõõta.Eriti põuaperioodi lõpus,kui maapind on kuiv,kindluse mõttes korra aastas.Tulemus peaks olema vähemalt 30 Ohmu.Äike on tõsine asi,eriti saarel kus pole kõrgeid puid jne.Vool piksevardas küünib kiloampritesse.Kui Sul kõik õieti tehtud on,siis toimib antenn äikesekaitsena,moodustades koonusekujulise kaitseala nurgaga 45 kraadi masti tipust.Vanarahvas teab ka veel rääkida,et kui kõik on õieti ehitatud, siis äike masti ei löögi.
Teid tervitab Marja Jüri.

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » E Sept 04, 2006 11:05 am

Mina soovitaksin sinna ülesse masti panna ikkagi yagi antenni koos pöörajaga.Nii kaugelt pole küll vertikaaliga eriti midagi teha kui ei ole ülilevi.Minu asukohaga ja kõrgusega arvestades Lasnamägi ja 9k.maja katusel 1/2 GP ja Soome mis asub oma 75-80km kaugusel side ei toimi iga päev.Selleks peab ikka hea levi olema kui Helsingit kuulda saab ja seda haru harva.Samas aga oma 60km asi täitsa toimib.
Ma muidugi ei karanteeri,et ka yagiga kohalikke kuulda oleks.Ma soovitaksi ennem ikkagi antenn kusagile madalamale ülesse panna ja kuulata mis värk eetris toimub ja kas üldse midagi toimub.Muidu kui suur töö tehtud võib pettumus suur olla.Aga kui on ülilevi siis ei ole antenni asukoht ja kõrgus eriti oluline.
Nii,et head pealehakkamist ja sidetamist.See oli lihtsalt minu arvamus ja must tsenaarium. :oops:
Tervitades Äpu! es1ate 73!
304ET

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » E Sept 04, 2006 11:16 am

Tahangi panna yagi koos p88rajaga, aga korraga ei jagu k6ige jaoks raha :(
Vaja oleks kiiresti kaevata v2lja rahapada (sellega muide juba alustasin). Aga ega selle 1/2 vardaja jah pole suut miskit peale hakata ilma ylelevita. Mul oli kunagi aastaid tagasi ka antenn lasnam2el 17-korruselise maja katusel. Sealt oli kyll hea karjuda. 2kki isegi m2letad, kutsungiks oli Reigo. Peale seda sai teha h22lt veel 6ism2elt J2rvetosast, ja "v6sast", kus Madu ennast ajutiselt sisse oli seadnud.. millalgi enne sajandivahetust oli vist....

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

PostitusPostitas Ambur » E Sept 04, 2006 7:13 pm

Mouser kirjutas:Mul oli kunagi aastaid tagasi ka antenn lasnam2el 17-korruselise maja katusel. Sealt oli kyll hea karjuda. 2kki isegi m2letad, kutsungiks oli Reigo. Peale seda sai teha h22lt veel 6ism2elt J2rvetosast, ja "v6sast", kus Madu ennast ajutiselt sisse oli seadnud.. millalgi enne sajandivahetust oli vist....

Tere Mouser / Reigo!
Ah et sina see oledki. Vaat kuhu kolinud. Kas võtsid esivanemad ka kaasa või jätsid suurele maale?
Ega midagi, jõudu sulle antennimajanduse ülespanemiseks. Seal kindlasti eetrihäireid tunduvalt vähem.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

Mouser
Veteran
Veteran
Postitusi: 299
Liitunud: E Jaan 09, 2006 3:34 am
QTH: KO17OT83SS

PostitusPostitas Mouser » E Sept 04, 2006 8:08 pm

Ambur kirjutas:Tere Mouser / Reigo!
Ah et sina see oledki. Vaat kuhu kolinud. Kas võtsid esivanemad ka kaasa või jätsid suurele maale?
Ega midagi, jõudu sulle antennimajanduse ülespanemiseks. Seal kindlasti eetrihäireid tunduvalt vähem.


Teretere.. Mina ikka, kes siis veel 8)
Esivanemad ikka platsis sama koha peal kus ennegi. Ma ei mahuks siia nendega koos 2ra... Mul siin naine ja v2iksed kaksikud karjatada.. :)

Eetrih2ireid on siin t6esti tunduvalt v2hem, kui tlns oli. Samas olin suure maa peal usin scannerikasutaja.. Siin pole selle riistapuuga suurt halligi peale hakata peale teleka vaatamise.. :P Mul oli nimelt ICOM R3.
Siin ajan momendil mingit WiFi teemat, et Google eeskujul kyla 2ra WiFiseerida. (WDS/AP'd t2navavalgustuspostide otsa). Oleks eeskujuks k6igile eesti omavalitsustele, kes oma elanikkonna interneetimisega t6sisemalt tegelevad..
Soetasin omale paar n2dalat tagasi pemarid, mist6ttu tekkis kohe idee oma masti otsa (kui ma selle kunagi yles peaksin saama) PMR repiiter riputada.. See leiaks siin kindlasti kasutust nii turistide kui ka kohalike seas..

jne...
l2heb teemast v2lja see m8la juba...

Kasutaja avatar
äpu
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 1087
Liitunud: T Veebr 01, 2005 1:14 pm
QTH: KO29JK
Asukoht: Tallinn.Lasnamägi.

PostitusPostitas äpu » T Sept 05, 2006 10:04 am

Jah,tere siis Reigo,kadusid siit lasnamäelt jah kuidagi kiiresti ära.
Aga mis puutub scannerisse,siis tõmba mingi traat puu otsa ja lühilaine kui niisugune peaks seal ikka levima ja häireteta.
Tervitades Äpu! es1ate 73!

304ET


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist

cron