Autoantennid

Kõik antennijutud siia
Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » K Dets 01, 2021 8:56 pm

Evo kirjutas:On olemas vastavad kinnitused. Saad ka ise valmistada, pole just keeruline töö.
Kruvid magnetaluse maha, antenni "kanna" kinnitad värvist ning muust puhastatud kohale selle kinnituse abil reelingu külge.
Reeling peab olema ühenduses auto korpusega.
Vaata näiteks USA raskeveokite antenne ja antennide installi.
73 !


Ehk et põmst on peaaegu kõik tingimused täidetud. Tuleb veel üks antenn sebida, kaabel, jalg, kronsa ja siis kogu see ilu kokku joota, reelingu külge kruvida ja häälde ajada.
Kas taolise installi puhul on ka oluline, on antenn ees, taga või keskel?
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » K Dets 01, 2021 9:11 pm

randal kirjutas:Kas taolise installi puhul on ka oluline, on antenn ees, taga või keskel?


Eks see auto kere annab suundantenni efekti (kui sul veel katusel metallist suusaboks, siis seda suunda teab ainult vanajumal taevas ja maksuamet), aga lähisidede puhul pole see ilmselt märgatav. Kui ma Evo'ga autost 55km tegin, siis pidin ka keset katust asetseva antenniga autot pöörama, et side kirja saada.
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » K Dets 01, 2021 9:24 pm

Vend_Vahhindra kirjutas:quote="randal"]Kas taolise installi puhul on ka oluline, on antenn ees, taga või keskel?


Eks see auto kere annab suundantenni efekti (kui sul veel katusel metallist suusaboks, siis seda suunda teab ainult vanajumal taevas ja maksuamet), aga lähisidede puhul pole see ilmselt märgatav. Kui ma Evo'ga autost 55km tegin, siis pidin ka keset katust asetseva antenniga autot pöörama, et side kirja saada.[/quote]

Box on klaasplast, ainult paar alumiiniumist kronsat sees.
Teise mõttena: KUI magnetalusega antenn annab enam-vähem normaalse tulemuse katuse tagaotsas, siis on antennikaablit ilmselgelt liiga vähe, et jaama kokpitti panna saaks. Kui palju jama tekitab kas pikem kaabel või pikenduse lisamine? Kahtlustan, et hetkel on kaabel ~2 meetrit pikk ja see on ilmselgelt liiga vähe. Sõiduautos polnud häda, aga minibussis ei ulatuks see normaalselt isegi katuse keskelt jaamani.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Evo » K Dets 01, 2021 9:35 pm

Vend_Vahhindra kirjutas:Eks see auto kere annab suundantenni efekti (kui sul veel katusel metallist suusaboks, siis seda suunda teab ainult vanajumal taevas ja maksuamet), aga lähisidede puhul pole see ilmselt märgatav. Kui ma Evo'ga autost 55km tegin, siis pidin ka keset katust asetseva antenniga autot pöörama, et side kirja saada.

Antenni asukohast auto katusel oleneb üsna palju.
Parima ringdiagrammi annab keset lagedat katust paiknev antenn.
Rekkameeste side käib näiteks maanteekraave pidi. kuna nende antennid on
kas kabiini nurga või peeglihoidiku küljes.
73 !

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Evo » K Dets 01, 2021 9:42 pm

randal kirjutas:
Box on klaasplast, ainult paar alumiiniumist kronsat sees.
Teise mõttena: KUI magnetalusega antenn annab enam-vähem normaalse tulemuse katuse tagaotsas, siis on antennikaablit ilmselgelt liiga vähe, et jaama kokpitti panna saaks. Kui palju jama tekitab kas pikem kaabel või pikenduse lisamine? Kahtlustan, et hetkel on kaabel ~2 meetrit pikk ja see on ilmselgelt liiga vähe. Sõiduautos polnud häda, aga minibussis ei ulatuks see normaalselt isegi katuse keskelt jaamani.

Auto oludes kaabli pikkus meeter siia- sinna ei mängi mingit rolli.
73 !

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » K Dets 01, 2021 9:50 pm

Evo kirjutas:Antenni asukohast auto katusel oleneb üsna palju.
Parima ringdiagrammi annab keset lagedat katust paiknev antenn.
Rekkameeste side käib näiteks maanteekraave pidi. kuna nende antennid on
kas kabiini nurga või peeglihoidiku küljes.
73 !


No see on selge. Ma hetkel põhiliselt just sedapidi mõtlesingi, et kuna ma keskele panna ei saa, siis mis oleks niiöelda paremuselt järgmine koht. Ja katuse tagaosas pikiteljel umbes 10-15 cm tagaservast võiks ju parem olla kui reelingu küljes...? Või...?
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Pagan
Veteran
Veteran
Postitusi: 1009
Liitunud: N Dets 29, 2005 11:25 pm
QTH: KO38EF
Asukoht: Elva

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Pagan » K Dets 01, 2021 9:53 pm

Hakka nüüd antennialust välja saagima, otsi jupp kaablit ja jätke see teooria...
es5cc

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » K Dets 01, 2021 10:16 pm

Pagan kirjutas:Hakka nüüd antennialust välja saagima, otsi jupp kaablit ja jätke see teooria...


Tead, miks teooria välja mõeldi? Ikka selleks, et mitte liigse praktikaga end ära vaevata :D Aga kui tõsiselt, siis ma pigem väänaks poolteist meetrit kaablit olemasolevale otsa ning jätaks selle antenni kenasti magnetiga katusele. Selge on, et ideaalset lahendust pole, olgu siis vähemalt kõige mugavam :D
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Kaljukits
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 5367
Liitunud: P Aug 06, 2006 8:56 pm
QTH: KO29EH
Asukoht: Keila KO29EH
Kontakt:

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Kaljukits » N Dets 02, 2021 8:45 am

randal kirjutas:Kuulge, ma saan aru, et loll inimene ei saagi kunagi asjadest aru, aga proovige vähemalt: mille kuradi pärast on vaja autoantennile LED-valgust?? Parandab see saadet või vastuvõttu? Hinda parandab küll, kui Tehnoturu lehte vaadata... :roll: :roll:

Kindlasti halvendab nii sadet kui ka vastuvõttu.
73! de ES1TL, ES2TL, 3Ø4TL

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » N Dets 02, 2021 3:04 pm

Nii, tänased mõõtmised andsid huvitavaid tulemusi. Või noh, kohati jaburaid. Sai olemasolevates tingimustes parim koht katusel üles leitud (SWR 2,8-3,4) ja muud ei midagi. Aga. Kui antennipoolist kinni võtta, oli SWR hetkega 1,2-1,4 jne. Maksimaalselt 2,1. Seega... Lisajuhe antenni maast keresse ikkagi? Autos sees antenni maandamine kuhugi keresse?
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Evo » N Dets 02, 2021 3:56 pm

randal kirjutas:Kui antennipoolist kinni võtta, oli SWR hetkega 1,2-1,4 jne. Maksimaalselt 2,1. Seega... Lisajuhe antenni maast keresse ikkagi? Autos sees antenni maandamine kuhugi keresse?

See näitab, et vastukaal ei ole just parim.
Asi tuleks korda ajada siiski auto katusel, salongis maandamine ei pruugi tulemusi anda.

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » N Dets 02, 2021 4:00 pm

Evo kirjutas: See näitab, et vastukaal ei ole just parim.
Asi tuleks korda ajada siiski auto katusel, salongis maandamine ei pruugi tulemusi anda.


Nojah, selleni me ise ka jõudsime, et pole parim. Ehk siis asi toimetab normaalselt ainult täpselt kesset katust.. Aga kuidas seda piiratud ruumiga katusel lahendada, on iseküsimus. Teine võimalus on muidugi, et panna mingi pesa ja kronsaga asi reelingusse ning magnetist loobuda ja teise auto jaoks teine antenn kasutusele võtta, aga siis pigem juba lühem, aga siis jääb ära võimalus ringisõitmiste raames mingeid kaugemaid sidesid saada. Valikud, valikud...
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Autoantennid

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » N Dets 02, 2021 7:26 pm

Nojah, a oleme ausad, autost pikki sidesid on igal juhul piin teha. Antenn on olematu ju. Sa said juba väga head tulemused ühe autoga, aitab sulle küll :D
Suvel räägivad kõik sust üle, muul ajal sõltud sa suuresti maastikust, auto eripäradest (nagu sa oled aru saanud). Panusta parem stats.antenni või mingisse mobiilsesse antenni, mida saad näiteks puu otsa üles tõmmata. Kaugetest sidedest rääkides - terve suve kisasin euroopa suunal autost, aga 2poolset DX'i ei saanudki. Küll sain korduvalt lahti ühe saksa papagoi (ühe korra lausa 4W'ga).
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

Kasutaja avatar
randal
Veteran
Veteran
Postitusi: 355
Liitunud: R Okt 29, 2021 8:32 pm
QTH: KO38MG
QTH2: KO37OW
Asukoht: Tartumaa

Re: Autoantennid

PostitusPostitas randal » N Dets 02, 2021 9:27 pm

Vend_Vahhindra kirjutas:Nojah, a oleme ausad, autost pikki sidesid on igal juhul piin teha. Antenn on olematu ju. Sa said juba väga head tulemused ühe autoga, aitab sulle küll :D
Suvel räägivad kõik sust üle, muul ajal sõltud sa suuresti maastikust, auto eripäradest (nagu sa oled aru saanud). Panusta parem stats.antenni või mingisse mobiilsesse antenni, mida saad näiteks puu otsa üles tõmmata. Kaugetest sidedest rääkides - terve suve kisasin euroopa suunal autost, aga 2poolset DX'i ei saanudki. Küll sain korduvalt lahti ühe saksa papagoi (ühe korra lausa 4W'ga).


Nojaa, ma saan su pointist aru. Aga. DX pole ilmtingimata eesmärk. Point on selles, et suure osa aastast olen ma üsna liikuv inimesetükk ning mu eesmärk on olla sidevõimeline ükskõik kus olles, pole vahet, kas ma olen siis matkamas või käin esinemas. Sellepärast ma ka eksamile minna plaanin, et pisut mölisemisruumi juurde saada ja vbl oma ulatusi pikendada pisut.
Mobiilne antenn on plaanis suveks maale tekitada (st punkti, mida meie pere maakoduks nimetab, mitte et ma muidu ilgelt linnas elaks :D), saaks sealt ka kuhugipoole hõigata vahel, sest noh, Võru on ju lähedal ning ega Venemaagi väga kaugele jää :)

Edit: ahjah, DX-i peale mõeldes läheksin ma küll ilmselt yagi teed, aga hetkel pole mul seda ka kuhugi üles panna, ning mingisuguse võin ma omale ju autosse ka visata, aga seda siis ainult kuskil 'baaslaagris' kasutamiseks.
Randal / 3Ø4RAR / ES5RAR


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist