Kauglevi 2021

Kauglevi mehed, andke minna!
Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » K Apr 28, 2021 3:27 pm

Tere.
Mitmetel õhtupoolikutel on olnud hüppelised kauglevide ilmingud.
Olen kuulnud 27.200 FM pealt ida poolt tegijaid, on kostunud kõrvalsagedustel ka venelaste "taksokiisud".
Samuti 27.55 USB on kutsunud üksikud Euroopa sidetajad, eile näiteks Itaalia, Hispaania.
Kahepoolset sidet pole veel kahjuks saanud.
Loodame, et levi kevade arenedes paraneb.
Seniks 73 !

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » K Apr 28, 2021 9:21 pm

Ma sain talvel ka mitmel päeval eetri võõrkeelt täis. Täna , õppides eksamiks, sain teada, et ilmselt oli tegu E-sporaadilise leviga. Väga huvitav algaja jaoks :)

73!
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » N Apr 29, 2021 3:01 pm

Vend_Vahhindra kirjutas:Ma sain talvel ka mitmel päeval eetri võõrkeelt täis.

73!


Tere Vend Vahhindra.
Parimad kauglevid CB- lainetel on olnud tavaliselt suve teisel poolel.
Oleneb muidugi aastast.
Mäletan, et kümmekond aastat tagasi oli selline leviperiood, et õhtupoolikutel oli võimatu isegi lähisidet pidada, kuna kogu eeter nii 10- kui ka 11- meetri diapasoonil oli kaugemat rahvast täis.
Allpool paar sagedust, millistel toimetavad CB-bändil kaugsidede huvilised :

27,200 FM - (kui on võimalus oma jaamaga "nullide" peal sidet pidada) -ida suunalt venelaste kutsekanal, sealt saab siis edasi kutsuda edasi vabale sagedusele.
Sellel sagedusel on reegliteta mäng , kõik põrutavad korraga, tuleb lihtsalt tabada õiget momenti ning siis- "pedaal põhja !"

27,555 USB - ülemisel külgribal, kaugsided kogu maailmast.

31. kanal FM (veidi lihtsamate jaamade puhul) - kaugsided igalt poolt.

Head lainelevi ning kaugeid sidesid. 73 !

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » R Mai 14, 2021 2:51 pm

Nüüd on mitu päeva olnud eeter kõikvõimalikke keeli täis ja ka euroopa poolt võib kuulda, et ka neile 1. DX nädal.
Täna juhtus minuga sootuks põnev lugu.
Hõikasin 39.nda kanali peal oma hõikamised ära ja kohe sõitis mulle eetrisse mu oma hõikamine :D
Ja nii mitu korda järjest. Kõige tõenäolisem on vist, et sain pihta mõnele kaugele papagoile ?
Esimesel korral tuli ikka väga puhtalt tagasi, teinekord juba veidi sumbus.

Üks on selge, minu autoga saab ilmselt DX'i teha.

EDIT: Peale guugeldamist olen nüüd targem ja tean, et Saksamaal on terve pinu papagoisid, millest ühele
ilmselt pihta sain, vahele tuli veel naishäälseid automaatseid saksakeelseid juhiseid, millest ma mütsigi aru ei saanud :)
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » L Mai 15, 2021 12:40 pm

Tere.
Mitmel õhtupoolikul on olnud CB- sagedustel tugevad kauglevid.
Eile kell 20:00 kuulasin 23.FM, tuli Bulgaaria-Rumeenia suund + sakslased nii tugevalt,
et kohalikku sidet ei olnud mõtet proovidagi.
Samuti tulid võimsalt sagedusel 27.200FM Vene CB- amatöörid.
Pikim side nendega: -Новый Гавань-.
Papagoidest:
Üks (või paar papagoid) töötavad võimsalt Vene suunalt, olen suviti sageli nende peale sattunud.
Täpset asukohta ei tea, tulevad mulle siia Yagi- antenni pöörates umbes ida suunalt.
Neiud eetris:
Naishäältega kamandajad on enamasti Vene taksoparkide dispetserid, mitmete sageduste peal, neid kutsutakse taksokiisudeks.
Töötavad enamasti "viite" peal, suviste levide korral on see tavaline, neil on seal omad reeglid,
väljundvõimsused ka üsna soliidsed, tööala (piirkond) tuleb ju ära katta.
Kuigi nad ei tohiks sellel diapasoonil üldse tegutseda, käib seal side endiselt täies mahus.
Eelnevatel aastatel, mõnel suvisel hea leviga suveööl olen saanud siit Yagiga sinna veidi suurema võimsusega (pattu ei saa salata) nendega ka ühendust luua.
Ütlevad, et ülemused on neile sellise aparatuuri üles pannud ning nad teevad oma tööd.
Selline põnev laineala...
Seniks siit kaugeid sidesid ja 73 !

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » P Juun 06, 2021 3:11 pm

Käisin täna mäe otsas autoga DX'i otsimas, vastasin erinevatele kutsetele ja kutsusin ise ka, aga sidet kirja ei saanud. See autoga kauglevimine on vist ikka õnneasi.
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » T Juun 08, 2021 3:38 pm

Tere.
Saab autost ka DX- i teha, kui on soodsad olud ning hea lainelevi.
Mõned aastad tagasi suviste levide ajal pidas sidet Venemaalt üks tegija.
Käis autoga linnakärast eemal mingi kõrgendiku otsas tegemas.
Antenn oli tal kiiresti kokkupandav, toetus kanda pidi auto ratta alla, sealt torujupp üles,
selle otsas 1/4 GP. Tema "rusika" väljundit ma praegu peast ei mäleta, oli vist paarsada W.
Tegime temaga levide ajal ikka üsna mitmeid sidesid, hakkasime juba hääle järgi ära tundma.
Kutsusime 27.200FM peal, sealt juba edasi mõnele vabamale sagedusele, tema töötas ainult "nullide" peal ning ainult FM. Siiski oli tal sidede kollektsoon väga suur.
Sellel aastal pole teda veel kuulnud, aga suvised levid on alles ees. Loodan taaskohtuda.
Logid on mul kirjas, kui huvitab, võin kunagi täpsemad andmed siia juurde lisada.
Seega: tasub ka autojaamaga DX- i üritada.
73 !

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » T Juun 08, 2021 6:08 pm

Tere.
Vaatasin just siin vanu logisid autojaamadega ja leidsin sellise hea autojaama side:
Panen siia pikemalt, kui Peeter on foorumil, siis täiendab.

20. juuli 2007.
Peerer Põhja Norras, Andenes-i linnast eemal, Andoya saarel.
Temal matkaauto katusel ML-145, väljundvõimsus 100-120W.
Tuli mulle nagu kohalik jaam, alul arvasin, et keegi lihtsalt naljatab.
Alustasime kohaliku aja järgi kell 23:40 ja lõpetasime 00:38.
Järnevalt võtsid Peetriga ühendust rootslased.
Saab autolt sidet teha küll .

ruut
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 129
Liitunud: K Mai 26, 2021 5:50 pm
QTH: KO29IK
QTH2: KO28WK

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas ruut » T Juun 15, 2021 1:28 am

Tere
Vaatasin tropokaarti ja keerasin täna oma 2m kõrgusel maapinnast neljase yagi Saksamaa suunas. Hõikasin kanalil 31, keegi ei võtnud vedu. Kruttisin mööda kanaleid ringi ja pool kogemata hõikasin kanalil 23 cq cq. Selle peale sain saksakeelse vastuse, et kutsungikanal on 33. Otsisin internetist üles, et Sakslaste põhiline dx kutsungkanal on 1 ning ülejäänud ‘unofficial’, neil palju ka broneeritud kanaleid E bandil.
Monitoorides kanalit 1 kuulsin mitmeid saksakeelseid kutsungeid, kuid jätkuvalt keegi vedu ei võtnud. Muutsin natuke antenni suunda ning hõikasin kanalil 31 uuesti ning sain vastuse:
“Hello Tallinn my friend, this is Romania, you are coming at 5-3. Rohkem paraku infot kätte saada ei õnnestunud. Muuseas eelnevalt yagi keerates, suunasin ta ca 10-15 kraadi horisondist kõrgemale.
Üks kummaline side knalil 31 oli veel, kus hõikasin cq ning vastuseks tuli saksakeelne ‘hallo?’.
Kui ütlesin, et Eesti räägib ja kas mind on kosta, öeldi vastuseks ‘yes’ samuti pikemat sidet pidada ei saanud.

Väga vingelt tuli ka 31 kanalil 35Y(H) cq? Vastust kahjuks ei saanud. Proovisin Sakslastele ka brake hüüda, kuid ilmselt olin lihtsalt müra taustal - kehva levi ja alla 10W koos madala antenniga ilmselt kaugele ei ulatu.
Ruut @ 3Ø4ALP ES7API

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » T Juun 15, 2021 8:59 am

Ma pole veel seni ühtegi vastust enda kutsumistele saanud, küll olen juba 3x saanud 39. kanalil ühe papagoi vastama. See tundub ka seal popp ja huvitav kanal olevat.
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee

ruut
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 129
Liitunud: K Mai 26, 2021 5:50 pm
QTH: KO29IK
QTH2: KO28WK

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas ruut » T Juun 15, 2021 10:18 am

Vend_Vahhindra kirjutas:Ma pole veel seni ühtegi vastust enda kutsumistele saanud, küll olen juba 3x saanud 39. kanalil ühe papagoi vastama. See tundub ka seal popp ja huvitav kanal olevat.



Aga üks hetk peab see vastus ka tulema. Mida kauem teda ootama peab, seda magusam ta ükskord saabudes on.

Siit lehelt sain palju infot Saksa kanalite kohta: http://fldx.org/site/11m-call-frequenci ... rating.php
Seal on kohe eraldi link tabelis Saksa kanalite rohkema info peale. Samas see ‘best practices’ osa tundus ka kasulik.
Ruut @ 3Ø4ALP ES7API

Kasutaja avatar
Ambur
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 2583
Liitunud: K Veebr 02, 2005 9:42 pm
QTH: KO29GK
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Ambur » T Juun 15, 2021 10:23 am

ruut kirjutas:Tere
Vaatasin tropokaarti ja keerasin täna oma 2m kõrgusel maapinnast neljase Yagi Saksamaa suunas. Hõikasin kanalil 31, keegi ei võtnud vedu.

Maapinnast ainult paari meetri kõrgusel oleva, maapinnaga paralleelse yagi signaal sumbub maastiku takistustes ära.
Kauglevi jaoks peab antenni suunadiagramm olema maapinna suhtes nurga all, et signaal ionosfäärist tagasi peegelduks.
Kui võimalik, keera Yagi maapinna suhtes natukene nurga alla, siis muutub sinu signaal kaugemal kohe tunduvalt tugevamaks.
73! Ambur / 3Ø4MR / ES2RDX
Koduleht: http://www.ambur.ee

ruut
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 129
Liitunud: K Mai 26, 2021 5:50 pm
QTH: KO29IK
QTH2: KO28WK

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas ruut » T Juun 15, 2021 10:47 am

Ambur kirjutas:
ruut kirjutas:Tere
Vaatasin tropokaarti ja keerasin täna oma 2m kõrgusel maapinnast neljase Yagi Saksamaa suunas. Hõikasin kanalil 31, keegi ei võtnud vedu.

Maapinnast ainult paari meetri kõrgusel oleva, maapinnaga paralleelse yagi signaal sumbub maastiku takistustes ära.
Kauglevi jaoks peab antenni suunadiagramm olema maapinna suhtes nurga all, et signaal ionosfäärist tagasi peegelduks.
Kui võimalik, keera Yagi maapinna suhtes natukene nurga alla, siis muutub sinu signaal kaugemal kohe tunduvalt tugevamaks.


Just nii, täpselt sellega ka katsetasin:
suunasin ta ca 10-15 kraadi horisondist kõrgemale.

Võimalik, et liiga vähe, võimalik, et liiga palju. Arvan, et see on suuresti katsetamise ja arvutamise küsimus.
Ruut @ 3Ø4ALP ES7API

Kasutaja avatar
Evo
Veteran
Veteran
Postitusi: 2417
Liitunud: T Jaan 30, 2007 11:16 am
QTH: KO38NG
Asukoht: Tartumaa, Lääniste
Kontakt:

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Evo » K Juun 30, 2021 9:45 pm

Momendil hea levi kagu- lõuna- edela suunalt.
Kasutage juhust, kes huvituvad DX sidedest.

Vend_Vahhindra
Surfan raadiolainetel
Surfan raadiolainetel
Postitusi: 134
Liitunud: T Dets 29, 2020 7:13 pm
QTH: KO38CC
Asukoht: Aakre

Re: Kauglevi 2021

PostitusPostitas Vend_Vahhindra » P Juul 04, 2021 7:06 pm

Eile sai 5/8 püsti ja täna sain elu esimese DX'i saksamaaga. Kuna sealse operaatori jaoks olin esimene eestlane, siis nõudis ta tungivalt mult QSL-kaarti. Kuidas sellega siis on ? Joonistan ise valmis, klubi 304 jutud peale ja nii ongi ? Kus neid mõistlik trükkida oleks ?
Kutsung: Vend Vahhindra / 304VVH / ES5VVH Tel: 51717null7 es5vvh (ät) erau.ee


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist