1. leht 4-st

raadio

Postitatud: K Mai 28, 2008 10:09 pm
Postitas henri503
kas vene aekse raadioga saab cb võrku kuulata seal on nagu erinevad nimed ja ühe rea peal on cb .raadio on okean 221.

Re: raadio

Postitatud: K Mai 28, 2008 10:48 pm
Postitas VR
henri503 kirjutas:kas vene aekse raadioga saab cb võrku kuulata seal on nagu erinevad nimed ja ühe rea peal on cb .raadio on okean 221.
_________________
elu on seleks , et elada


:lol: :lol: :lol:

Re: raadio

Postitatud: K Mai 28, 2008 10:57 pm
Postitas Ambur
henri503 kirjutas:kas vene aekse raadioga saab cb võrku kuulata seal on nagu erinevad nimed ja ühe rea peal on cb .raadio on okean 221.

Kahjuks ei saa. See CB (vene tähestiku tähed S ja V) tähendab vene keeles "Srednie volnõ", ehk eesti keeles "kesklaine".

Postitatud: K Mai 28, 2008 10:59 pm
Postitas henri503
ok a mingit värki saab kuulata selle kesk lainega või

Postitatud: K Mai 28, 2008 11:16 pm
Postitas Ambur
henri503 kirjutas:ok a mingit värki saab kuulata selle kesk lainega või

Kunagi ammu, kui ultralühilainet eriti veel ei kasutatud, oli kesklaine põhiline ringhäälingu jaamade laineala, kus töötasid ka Tallinna saatja (290m) ja Vikerraadio (422m vist, täpselt enam ei mäletagi).
Kesklaine levib kaugele õhtusel (pimedal) ajal ja siis sai seal kuulata kogu Euroopat. Meie jaamadest nõukogude ajal pop muusikat peaaegu ei kuulnud ja seda, mis muusikamaailmas toimub, saigi põhiliselt seal kuulata. Üks peamisi, pidevalt head muusikat mängiv oli siis "Radio Luxemburg" ja muidugi ka Saksa jaamadest tuli head muusikat.
Kõik väikesed taskuraadiod töötasid põhiliselt kesk- ja pikal lainel. Kallimatel oli peal ka lühilained.
Praeguseks on kesklainele jäänud ringhäälingu jaamu suhteliselt vähe, sest kuigi see levib kaugele, on kvaliteet viletsavõitu ja seal ei saa ka stereofoonilist muusikat lasta, kitsa ribalaiuse tõttu. Aga proovida võid kindlasti, päris huvitav vahel selle vile ja ragina seest kaugemaid jaamu otsida.

Postitatud: K Mai 28, 2008 11:18 pm
Postitas taivo
topi saba seina, vajuta tööle, keera "diapazoonõ" nuppu ja "nastroikat" ja saad aimu kas ja mida kuulata, midagi tõesti saab, pista taga asuvasse antenniauku mingi pikem traadijupp ka, ehk kuuleb rohkem.

Postitatud: N Mai 29, 2008 7:42 am
Postitas kalamaja aivar
Tartu ligidal Kavastus ju ainus Eesti kesklaine ringhäälingujaam,edastab 50 kW võimsusega religioosset saadet,kostub kuidagiviisi isegi Tallinna kandis,sageduseks on 1035 kHz, mis peaks olema just skaala keskpaigas selle raadio skaala peal siis, kui raadio on häälestatud selle tähekombinatsiooni CB peale.

Postitatud: N Mai 29, 2008 7:45 am
Postitas Kaljukits
Olen vahel õhtusel ajal oma Icomiga kesklainel kolanud. Jaamu on seal üllatavalt palju veel järgi. Umbes 5 aasta eest, kui VEF raadiole patakad prooviks sisse panin, siis tundus KL aga peaaegu väljasurnuna. Ei teagi, milles põhjus oli, kas olid VEFi kontuurid aastate jooksul häälest ära vajunud või töötavad jaamad varasemaga võrreldes väiksemate võimsustega. Aga eks neid jaamu väheneb endiselt. Alles hiljaaegu lõpetas Yleisradio oma programmi edastamise kesklainel. Pikk laine on aga päris tühi.

Postitatud: N Mai 29, 2008 8:28 am
Postitas kalamaja aivar
Pikklaine pole sugugi tühjaks jäänud, vaata õhtusel ajal seal on Euroopa mammutvõimsusega jaamu veel küll.Kesklainevabaks tegid Eesti omaarust kavalad tegelased,kes ise omal ajal kuulasid nii lühi kui kesklainel välisjaamu ja tegid rooli juurde saades n.ö. ära,sulgedes kuulajad ultralühilainega piiratud inforuumi,milles on kuulajaid kerge mõjutada-alternatiive ju pole,kesklainel aga võib ju öhtusel ajal keeli osates hoopis midagi uut ja teise nurga alt kuulda,see ongi näiteks Kolmiku alias Trio ja ka Rahvusinghäälingu ajuinseneride jaoks ohuks.Muide Leedu edastab 666 kHz-l 500-ja kilovattiga,ja edastab ka lühilainesaateid.

Postitatud: N Mai 29, 2008 8:36 am
Postitas Kaljukits
Kesk- ja lühilainete jaamade vähenemine ei ole küll kuidagi infosulgu tekitanud. Internetist võid kuulata jaamu üle kogu maailma. Nende seas levivad ka KUKU ja Vikkerraadio teiselepoole maamunagi.

Postitatud: N Mai 29, 2008 9:07 am
Postitas Evo
Kas keegi on proovinud ka DRM-i vastu võtta ? Kuidas on õnnestunud ja millised on tulemused ? Olen lugenud Vene foorumitest, et isegi seal olla see õnnestunud.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale
http://files.radioscanner.ru/files/down ... 070262.pdf

Postitatud: N Mai 29, 2008 11:36 pm
Postitas Ambur
Evo kirjutas:Kas keegi on proovinud ka DRM-i vastu võtta ? Kuidas on õnnestunud ja millised on tulemused ? Olen lugenud Vene foorumitest, et isegi seal olla see õnnestunud.

Kahjuks pole jõudnud sellega tegeleda, aga oleks päris huvitav kuulata, millise kvaliteediga see pakitud digikaup kesklainel siia jõuab.
Usun, et asja arenemisel ja digijaamade lisandumisel kesklaine populaarsus jälle tõuseb, kui saab ka seal jaamu kvaliteetse heliga kuulata.
Ja uutele düüneritele lisanduvad taas nii kesk- kui pikalaine alad (juba koos digiboksiga).

Postitatud: R Mai 30, 2008 7:32 am
Postitas Pagan
Kaljukits kirjutas:Olen vahel õhtusel ajal oma Icomiga kesklainel kolanud. Jaamu on seal üllatavalt palju veel järgi. Umbes 5 aasta eest, kui VEF raadiole patakad prooviks sisse panin, siis tundus KL aga peaaegu väljasurnuna. Ei teagi, milles põhjus oli, kas olid VEFi kontuurid aastate jooksul häälest ära vajunud või töötavad jaamad varasemaga võrreldes väiksemate võimsustega.


Äkki oli põhjus antennis? Kas Icomil on ka sisemine ferriitantenn?

Postitatud: R Mai 30, 2008 7:39 am
Postitas Kaljukits
Ei ole Icomil (IC7400) ferriitantenni :D :D.
Aga vanasti ju kubises õhtuti kesklaine VEFiga kuulates jaamadest. Isegi Selgaga.

Postitatud: R Mai 30, 2008 4:40 pm
Postitas sombi
Evo kirjutas:Kas keegi on proovinud ka DRM-i vastu võtta ? Kuidas on õnnestunud ja millised on tulemused ? Olen lugenud Vene foorumitest, et isegi seal olla see õnnestunud.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale
http://files.radioscanner.ru/files/down ... 070262.pdf

Olen kinni püüdnud järgmised sagedused ja raadiod:
855kHz - Deutschlandfunk
1,595MHz - BBC World
3,995MHz - (erinevad, vastavalt kellaajale)
5,875MHz - BBC World
6,085MHz - BR-B5Akt

Need tulevad igal õhtul-öösel, kuid kuulata enda arvutiga ei ole saanud kuna arvuti on bugine. Nimesid siiski näitab. Osad jaamad on monoheliga ja osad stereona. Kuid nende jaamade salvestusi (arvutisse ja siis MP3-mängijaga teise arvutisse heli-Line-in kaudu) olen kuulnud küll. Vastuvõtjast lühidalt: suundantenn koos eelvõimuga, 20m tv-kaabel, mingi Sony-muusikakeskuse raadio (lisatud vajalik muundur), arvuti koos helikaardiga. Lähemalt saab DRM-vastuvõtust uurida siit:
http://www.drmrx.org/receiver_mods.html
http://www.drm.org/livebroadcast/livebroadcast.php