UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

Jaga infot ürituste kohta ja kommenteeri
EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » L Juul 31, 2010 5:32 pm

Seda mõtet mõlgutasime Evo-ga juba eile õhtul ... hilisõhtul täiendasin mõtet mõnede konstruide eskiisidega lihtsalt .
Vaja on paigaldada 11m yagi torni varikatuse peale, u. 5...6 m ülespoole ülemise platvormi metalli, vaat siis saab temast alles kompleksideta YAGI !
Seda saab teha väga lihtsalt aga praegu rohkem ei ütle ! :)
Enne selle aasta külmade saabumist teeme selle asja ära veel, Põhjanaabrid on siis ka külas mul !
Ja siis tahan uuesti juba ka oma lukksepa filigraanist "2m YAGI by ES6EI"-ga sidetada ja lisada sama masti külge ka teise, "70cm YAGI by ES6EI". Sai omal ajal Soome/Rootsi FM ringhäälingu vastuvõtuga Eestis tegeletud ja ennäe, millal uuesti yagi-teadust vaja läks !
3,670 MHz jätaks sellel "ristiretkel" :) rahule ...või mine tea... :?:

304EI/ES6EI
loodan, et ka 304EP/ES5EVO ?
Viimati muutis EINAR, P Aug 01, 2010 9:16 pm, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
mart63
Veteran
Veteran
Postitusi: 416
Liitunud: E Dets 14, 2009 7:09 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas mart63 » L Juul 31, 2010 7:47 pm

Millised yagid siis 70cm ja 2m peale ehitad? Julgen soojalt soovitada dk7zb yagisid, tegin mõõtude järgi täpselt ja käisin parema mõõtjaga onu juures mõõtmas ja seier vaevu liikus. Minu ehitatu oli 10 elemendine 70cm yagi.
Dnt Strato Mini 80CH CB|Wouxun KG-UVD1P + 10el.70cm yagi,7el.2m yagi|Icom IC-R10
ES1MSD

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » L Juul 31, 2010 8:40 pm

See inf huvitab mind väga !
Kuidas Sa aga yagi võimenduse üle otsustad ?
Mina panin kaugemale (u. 50m) aianurka üles lihtsa pingevälja indikaatori (vanadest aegadest veel alles!) ja kiiritasin seda siis kord oma yagiga, kord 1/4 GP-ga ühest ja samast kohast sama võimsusega. Vert. yagi
(minu variant) andis GP-ga võrreldes u. 6x kõrgemat indikaatori näitu. Täpsed väärtused siin polegi tähtsad, lihtsalt sain võrrelda.
Sellise maximum näidu sain yagi elemente poomil üksteise suhtes nihutamise tagajärjel (alguses oli u. 2,5x vahe pingeväljas) ja kaabli gamma match sobituslüliga ajasin samal ajal jälle SWR-i paika ja vibraatorite pikkust lühendades nihkusin kogu aeg 144,500 MHz-le lähemale (algul oli 133 MHz kandis resonants arvutusliku järgi paika pandud aktiiv-vibraatorite pikkustel).
Siis võtsin lühemaks ka reflektorit ja direktoreid ... 6x võimenduse saavutamise järel ei viitsinud enam jännata, niigi pool päeva kulus ära . Pärast mõõtsin vahekaugused puitpoomil ära ja panin alum.-harjavarrest uue poomi, puurides sinna siis samadele vahekaugustele elementide augud. Aga tugevam poom tuleb panna !!
Nii kvatsen teha ka 70cm yagi.
Elemente võiks ka rohkem panna, aga siis häälestab vist mitu päeva teda ? :)

304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
mart63
Veteran
Veteran
Postitusi: 416
Liitunud: E Dets 14, 2009 7:09 pm
QTH: KO29IJ
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas mart63 » L Juul 31, 2010 8:46 pm

Dk7zb yagidega on lihtsalt sedasi, et need on nii hästi arvutatud ja ka läbi proovitud, et ehita vaid mõõdu järgi ja asi töötab. Minu yagi madal swr oli selle tõestuseks, ei hakka näppima mina teda, kui targemad onud ta sellisena välja arvutanud.
Mis jooniste järgi sinu yagi ehitatud oli?
Dnt Strato Mini 80CH CB|Wouxun KG-UVD1P + 10el.70cm yagi,7el.2m yagi|Icom IC-R10
ES1MSD

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » L Juul 31, 2010 9:17 pm

Võtsin aluseks K.Rothammeli "Antennid" raamatust tavalise yagi, asendasin dipooli varrasvibraatoritega ja valisin gamma match sidestuse kaabliga. (See on väga suure kasuteguriga sidestuse variant ja lihtsasti kogu aeg järgi häälestatav).Pikkused ja vahekaugused arvutasin esialgu samas raamatus toodud valemitega ja hiljem siis ajasin paika.
Ei tea neid suuri onusid midagi ... vahest vaja kontrollida kah neid ! :) Ausalt üteldes, pole kogemusi ei üht- ega teistpidi !
Aga kuidas Sa ikkagi seda "võimenduse kordasid" kindlaks tegid? SWR-i saab paika jah aga mitu korda ta võimendab ?? (Egas nad töötavad kõik kui päris puusse pole pandud). See nende uskumine pole muidugi ka kõige halvem mõte. Aga ma olen õige mitmete tuntud konstruidega omal ajalka alt lennanud ja siis tuligi see mood juurde, ise kõike üle arvutada.

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » P Aug 01, 2010 8:41 am

DK7ZB yagi valmistamine ei ole suur töö, teen ta vist valmis ja panen oma yagiga kõrvuti seda pingevälja indikaatorit kiiritama, tulemused siis kohe näha. Loodan, et ongi minu omast parem ja siis läheb ta uuesti torni minekul üles ! Eesmärgiks on ju Soome Ja Rootsi amatööridega sided ära teha ja selleks tuleb pühendada kõik abinõud :!:

OLEN TÄNA, 01.08 MUNAMÄE TORNIS 12:00-st 13:00-ni SAATEL/KUULDEL PMR-il CH8 ja CH6-t proovin ka (Võru repiiter), ja samadel kellaaegadel ka 145,500 MHz-il saatel/kuuldel.

Teen seal pärast seda "mõõdistusi" ja uurimist, mis põhjustas(b) seda ülitugevat QRM-i 3,670 MHz-il, uuel sideretkel tuleb ikka see antenn ka uuesti üles panna ja Soome-Rootsi amatööridega peaks igal juhul side saama sealt !
Uue sideretke teeme seekord hommikuspoolde ja selleks saab olema suure tõenäosusega ühe pühapäeva hommik.
Seekord panen üles jämedamast traadist 1/4GP antenni ja siis saab ka 0,5 kW-i proovida.

Arvan, et eelmine kord ei kuuldud ka seepärast, et hilinesin eetrisse tulekuga (tehnilistel põhjustel) üle tunni ja oldi kuuldelt lahkunud. (?) Seekord hilinemist enam mingil juhul lubada ei tohi !!!

304EI/ES6EI

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » P Aug 01, 2010 9:41 pm

Nii, lõpuks kodus tagasi ja leidsingi torni juures tugevat QRM-i põhjustavad kohad üles.
Väga hästi avastas selle maailmaraadio TECSUN PL-600, mis oli 3,67 MHz-le häälestatud.
Terve 1-se korruse Põhjapoolne seina lähedus kiirgas tugevalt täpselt sama soundiga QRM-i, mis 30.07 õhtupoolikul ICOM-ist kuulsin ! Lisaks avastasin Ida poolses tagaseinas konditsioneeride (DAEWOO DSB-182LH-T) läheduses veel häireallikad, aga need olid teise soundiga ja eetris sellist ei täheldanud.
Meie 1/4GP vastukaalud asusid 30.07 ürituse ajal täpselt Põhjapoolse otsaseina kohal ja olid täiesti tugevas kiirgusväljas, viimane ulatus u.20m parklasse, seal hakkas QRM juba nõrgenema.
Nüüd siis järgmine käik kui selgitame välja, mis konkreetselt seda QRM-i seal põhjustab ... vaja ju tulevikuski tornist sidetada.

Sain kokku ka 5 ilusat sidet nii PMR-il kui ka 145,500 MHz-il kella 12:00 ja 13:00 vahel, olin käsijaamadega TC-320 ja CT-790 ülemisel platvormil.
(ES6LN, ES6FC,ES6QB, Hanno,... osa mehi oli nii 2m-l kui ka PMR-il).
304EI/ES6EI

Kasutaja avatar
postikana
Veteran
Veteran
Postitusi: 831
Liitunud: E Apr 05, 2010 7:23 pm
QTH: ko29ne

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas postikana » P Aug 01, 2010 11:27 pm

Mul on tõmmatud EZwire üle kondi mootorite ja stabiilne 8 posti sahinat. AMis on selline särin ka kuulda.
Nii et tore on, kuid mu 3,6 mega läks sedasi sel korral.

Kasutaja avatar
nemo
Veteran
Veteran
Postitusi: 832
Liitunud: E Juul 30, 2007 11:06 pm
QTH: KO39CC99
Asukoht: Väike-Maarja
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas nemo » E Aug 02, 2010 1:11 am

EINAR kirjutas:Nüüd siis järgmine käik kui selgitame välja, mis konkreetselt seda QRM-i seal põhjustab ... vaja ju tulevikuski tornist sidetada.

Seal pole mõtet selgitama hakatagi QRM-i tekitajaid. Toda kahtlast manti palju sinna topitud ja lihtsam on peakilbist rubilnikut rebida
Wouxjunn
Nemo
ıqoɥ ǝɹoʇ uo snpunuuǝןןǝpnɯ
˙˙˙ʎɐqǝ ɯoɹɟ pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ɹǝʌǝu
73!

JAN007
Lällaja
Lällaja
Postitusi: 43
Liitunud: K Mär 08, 2006 4:00 pm
QTH: KO38FB
Asukoht: Nuustaku

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas JAN007 » E Aug 02, 2010 10:02 am

Esimesel korrusel kilbiruum, seal zyxeli ruuter, ups ja kohvikupoolel Linksys. Selline oli seis paar a tagasi kui ma sinna neti panin. Kohviku uksed/aknad selektiivklaasist, seega kui kinni siis WIFI õue ei levinud, tegid ukse lahti ja kogu torni esine leviga kaetud :-)
JAN@Intek M-495 + ML 145
Grand Vitara & Niva & Berlingo

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » E Aug 02, 2010 10:17 am

Kohviku poolel oli üpris "vaikne", aga just see Põhja-poolne ots :!: :!:

Ei saa seal miskit nii väga "rubilnikust välja!", siis võib see viimaseks üle-läve astumiseks jääda ! :)
Aga suured tänud viitava infi eest, mitu pead on ikka mitu pead ! :)
304EI/ES6EI

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » E Aug 02, 2010 4:54 pm

Kuni pead QRM-i põhjustajaid välja mõtlevad, juttu seekordse MUNAMÄE TORNIST ürituse EESMÄRKIDEST.

--- Üritame ära teha side(d) CB-sagedus(t)el, kas FM või SSB, Soome operaatori(te)ga.
--- Üritame ära teha side(d) 2m bändis Soome, aga võib-olla ka Rootsi operaatori(te)ga.
--- Üritame ära teha side(d) 80m bändis Soome ja Rootsi operaatoritega.
--- Püüame teha 10 minuti kiirustesti 80m bändis, ... hiljem võimalus kellelgi tulemus üle lüüa :)

Vastavate ettevalmistustega on allakirjutanu juba alustanud nii aparatuuri kui antennide poolelt.
-- -2m bändis saab suure tõenäosusega kasutusel olema 2-e korruseline yagi, by "... ? " - sõltub sellest, milline eel-katsetustel end tegelikkuses parimana näitab. Hetkel plaanis 3-e väljavalitut katsetada ...( hiljem võiks seda siis ka tootma hakata?).
--- 11m Yagi tahame paigaldada torni varikatusele, u. 5...7m kõrgemale ülemise platvormi metallosadest.
80m bändis tahame katsetada antenni "Inverted V".
--- 70cm-l tahame katsetada "Yagi by ES6EI".
--- Aparatuuri poolelt on samuti muutusi oodata ... aga las saabuvad esialgu kohale, kül siis vaatame koos.
--- Ettevalmistuste poolel on seekord abiks veel sõna otseses mõttes "kandev jõud" peale minu ja Evo, kahekesi ei jõua sellele füüsilisele koormusele lihtsalt vastu panna.

Loodame, et seekord saab lõpuks jällegi üleval raadiujaamade taga olema huvitav ja mõnus nagu :binky: :binky:

Ei osanud tol pimedal, 2009. a. jaanuari õhtul, peale 35 aastase vaheaja jällegi CB-antenni koju katusele paigaldades arvata, et raadiohaigus ikka nii tõsine tõbi olla võib ... :fart:
304EI/ES6EI
Viimati muutis EINAR, E Aug 02, 2010 11:08 pm, muudetud 2 korda kokku.

janno
Veteran
Veteran
Postitusi: 759
Liitunud: N Dets 20, 2007 12:59 pm
QTH: KO37MU
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas janno » E Aug 02, 2010 9:52 pm

Viimasel korrusel on seinal samuti Wifisaatja Kagu poolses otsas, koos kilbiga. Põhjapoolses otsas on mingi vertikaalne Yagi seinas. Lisaks on seal veel ju 2 vertikaali koos repeateritega ja palju muud nänni, vaevalt keegi lubaks sealset värki välja lükata.
CB-CH23FM/PMR446-CH6,00/2m-145,500/70cm-433,500/80m-3,670 - http://wiki.kuus.eu

Kasutaja avatar
officer
Veteran
Veteran
Postitusi: 1626
Liitunud: N Jaan 15, 2009 10:51 am
QTH: KO29KL
Asukoht: Viimsi

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas officer » E Aug 02, 2010 10:00 pm

...kaugsidedeks CB bandis on antenni kõrgusele , kui ta on juba üle 1-2 lambda maapinnast,olulisemaid tegureid, sealhulgas ka inimmõistus :roll: !
ES2JT/304JT

EINAR
Veteran
Veteran
Postitusi: 2273
Liitunud: N Apr 23, 2009 8:49 pm
QTH: KO38MC
Asukoht: PÕLVAMAA Mammaste
Kontakt:

Re: UUESTI Yagidega MUNAMÄE tornis !

PostitusPostitas EINAR » E Aug 02, 2010 11:03 pm

Meie ei hakka mingite väljalülitamiste peale kül üldse mõtlemagi !

Selle 80m INVERTED V ülespanek ei ole teab mis suur kunst. Mingi (õngeridvast?) tugi platvormi serva üles ja antenni keskpaik sellele toetuma, harud siis teine teisele poole torni allapoole minema, kapronnööridega saab otsad vastava nurga alla tõmmata. Siis jäävadki "kiired" ehk QRM allikatest piisavasse kaugusesse, seda enam, et saavad olema suundades 90* ja 270* kus minu mõõtmiste järgi QRM ka väga väike oli.
... No igal juhul tunduvalt parem variant kui eelmine, otse QRM-i otsa istutatud 1/4GP vastukaalude "püramiid" !!
Kiirgusdiagramm peakski just soovitud suunda tulema siis (315*...45*) ja seda saab all mõningates piirides ka muuta vajadusel. Praktiliselt seda vajadust ei teki ilmselt.
Ma arvan, et see asi otsustatud.
304EI/ES6EI


Mine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline